Több angol nyelvű napilap, hírügynökség és hírportál úgy döntött, hogy kitakart formában egyáltalán nem közöl “iszlámot sértő” vagy legalábbis egyes iszlám körök által annak tartott karikatúrákat, erről a BuzzFeed News hírportál közölt összeállítást csütörtökön. Más lapok és portálok ugyanakkor éppen ellenkezőleg, elvetették az “öncenzúrát”.
Az említett forrás szerint az előbbi kategóriába tartozik például a brit Telegraph, amely olyan formában mutatja Stéphane Charbonniert, a Charlie Hebdo című francia szatirikus hetilap igazgató-főszerkesztőjét, hogy a kezében tartott lapszámnak csak a tetejéből látszik egy kis darab, az olvasó nem látja a címlapon lévő karikatúrát.
Az említett címlapot és a főszerkesztőt ugyancsak “kipixelezve” láttatja a New York-i Daily News. A portál utal arra, hogy az AP hírügynökség képszolgálata is törölte oldaláról a vitatott címlapokat. Paul Colford, a hírügynökség szóvivője a BuzzFeed News érdeklődésére elmondta: az AP képkiadási gyakorlata évek óta az, hogy tartózkodik a szándékosan provokatív képek közreadásától.
A Politico című internetes lap csütörtökön felhívta a figyelmet, hogy a CNN is az “öncenzúra” mellett döntött, vagyis nem mutatott teljes képeket a francia magazin karikatúráiból. Richard Griffiths, a CNN kiadási igazgatója a cég munkatársaihoz intézett üzenetében adott erre utasítást még szerdán este, a muzulmánok érzékenységének tiszteletben tartására hivatkozva.
A The New York Times ugyancsak “kitiltotta” saját oldalairól az iszlámot sértőnek tartott karikatúrákat. A lap szóvivője a BuzzFeed Newsnak ezt így indokolta: a lap egyik alapelve, hogy általában nem tesz közzé olyan képeket vagy írott anyagokat, amelyek szándékosan sérteni akarják bárkinek is a vallási érzékenységét.
Több európai lap ugyanakkor bejelentette, hogy a fenti lapokkal és hírportálokkal ellentétben újból megjelenteti a Jyllands-Posten című dán magazin által 2005-ben leközölt és a Charlie Hebdo által néhány hónappal később átvett Mohamed-karikatúrákat. A Berlingske című dán lap főszerkesztője szerint így kívánják bemutatni, milyen magazin volt a tragikus események célpontja.
Csakhogy maga a Jyllands-Posten vezetése csütörtökön éppen arra utasította alkalmazottait, hogy egyelőre ne közöljenek iszlám vonatkozású karikatúrákat a Charlie Hebdo hetilapból. A Jyllands-Posten főszerkesztője, Jorn Mikkelsen a lap internetes honlapján a munkatársak “felelősségére” próbált hatni, hangsúlyozva, hogy ez a legokosabb, amit ebben a “különleges helyzetben” tenni lehet.
“Az biztos, hogy felelőtlenség lenne most közölni régi és új rajzokat a prófétáról” – hangsúlyozta a főszerkesztő, aki azonban elutasította azt a vádat, miszerint “öncenzúráról” lenne szó. Szerinte most “megfontoltságra”, “rendkívüli óvatosságra” van szükség, noha a lap fenntartja magának a jogot, hogy a jövőben minden típusú karikatúrát közöljön.
A Corriere della Sera című olasz lap, akárcsak az amerikai Daily Beast és a Slate című hírportálok viszont a karikatúrák közlése mellett döntöttek. Az olasz újság honlapján egy tudósításhoz mellékelt fotó látható, amelyben egy szerkesztőségben valaki a Charlie Hebdo egyik számát olvassa, az olvasónak csak a feje búbja látszik, amúgy a fotón jól kivehető a lap cím- és hátlapja, rajta az iszlámot gúnyoló karikatúrákkal.
Az Estadao de Sao Paulo című brazil regionális napilap internetes oldalán megjelentette a Charlie Hebdo legutóbbi címlapjait.
Két német szatíramúzeum is azt fontolgatja, hogy kiállítást rendez a Mohamed prófétáról készült karikatúrákról. “Ha a sajtószabadságunkat meg akarjuk védeni, nem szabad hagynunk, hogy megfélemlítsenek” – mondta csütörtökön Eva-Maria von Máriássy, a greizi Satiricum igazgatónője a dpa német hírügynökségnek. Hasonlóképp nyilatkozott Gisela Vetter-Liebenow, a hannoveri Wilhelm Busch Karikatúra- és Rajzművészeti Német Múzeum vezetője. Mint mondta, elképzelhetőnek tartja, hogy a dániai Mohamed-karikatúrákat egy Mit szabad a szatírának? című kiállítás keretében mutassák be. “A fenyegetések miatti félelemből nem riadok vissza egy ilyen tárlattól” – fogalmazott.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS