Máté Gábor, a Katona József Színház főigazgatója nyilatkozott első ízben a társulat szűk szavú közleménye után a Gothár Péter által elkövetett szexuális visszaélésekről. Az igazgató szerint az ügyet el is sumákolhatták volna – Máté Gáborral a 24.hu készített interjút.
Máté Gábor kifejtette, hogy rögtön az elkövetett eset után értesült az incidensről. Ekkor azonban Gothár úgy nyilatkozott, hogy bocsánatot kért és kapott a történtek miatt. Ezt pedig az áldozat is megerősítette. Az igazgató emlékeztetett, hogy ilyen esetekben kizárólag magánvádas eljárásban van lehetőség az ügyet jogi útra terelni. Leszögezte, hogy ekkor még nem ismerte az ügy teljes mélységét. Máté Gábor elismerte, hogy ekkor nem tett lépéseket, és ezt a mostani helyzetben már bánja. A részleteket firtató kérdésre az igazgató úgy reagált, hogy nincs felhatalmazása további részletek közlésére, de megérti, hogy ez a közvélemény számára nehezen elfogadható és bosszantó jelenség.
Mondjuk úgy, hogy itt egy kéretlen közeledés történt
– fogalmazott. Kérdésre válaszolva elárulta, hogy az áldozat 11 hónapos hallgatás után jelezte hivatalosan a szexuális abúzus tényét. Ezek után léptek életbe a Marton-ügy után kidolgozott mechanizmusok, amelyek végül az ismert eredményre jutottak. Máté arra a kérdésre, hogy a színház közleményében miért nem nevezte meg Gothárt, mint elkövetőt, úgy válaszolt, hogy személyiségjogi pert kockáztattak volna ebben az esetben.
Megpróbáltuk Gothárt meggyőzni, hogy egyezzen bele, de nem tette meg
– idézte fel a történteket. A Gothár előéletére vonatkozó pletykákkal kapcsolatban egyértelműen kijelentette az igazgató, hogy 41 éves ismeretségük ellenére semmit nem tudott a történtekről.
Az „évek óta mindenki mindent tudott” fordulat jól hangzik, de nem igaz
– mondta. Máté Gábor a személyét érintő kérdésekre reagálva nehéz kérdésként jellemezte azt. Szerinte eljárása jogi értelemben kifogástalan, de emberileg vitatható volt. Leszögezte azonban, hogy a charta által szavatolt eljárásrend nem talált saját működésével szemben kifogásolni valót. Szerinte a társulat bizalma tovább erősödött benne a történtek hatására. Kifejtette azonban, hogy nem tartja helyesnek a színházra zúduló kritikákat annak fényében, hogy az ügyet el is sumákolhatták volna, de ők ehelyett a nyilvánosság elé álltak. Máté Gábor a nehéz morális döntés súlyát azzal szemléltette, hogy saját magánéleti válsága idején Gothár ajánlott neki lakhatást saját lakásán. Ennek ellenére és a történtek hatására neki ki kellett tiltania a rendezőt a Katonából. A közeli barát elfogadhatatlan viselkedését pedig saját szemszögéből felfoghatatlannak ítéli.
Vezető kép: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS