Le kell vonni a Brexit tanulságait, az EU-nak reformra, átalakításra van szüksége – jelentette ki Emmanuel Macron francia elnök vasárnap a Brexit-megállapodás feltételeinek aláírása kapcsán. Jean-Claude Juncker, aki többek között azzal is bevonult a törénelembe, hogy elnöksége alatt hagyta el az Egyesült Királyság az Uniót, csak annyit mondott, “szomorú nap a mai”, nincs ok örömre vagy ünneplésre. Orbán Viktor miniszterelnök Seress Rezső világhíres Szomorú Vasárnap (Gloomy Sunday) című dalával búcsúztatta Facebook-bejegyzésében Angliát.
Aláírták a megállapodást a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről, valamint a politikai nyilatkozatot a jövőbeli kapcsolatokról a Brexit után is bennmaradó európai uniós tagországok vezetői vasárnap Brüsszelben. A jóváhagyás várható volt, mivel előző nap Gibraltár kérdésének megoldásával elhárult az utolsó probléma is. A két dokumentumot Theresa May brit kormányfőnek is alá kell írnia. A londoni alsóház várhatóan december második hetében szavaz a megállapodáscsomagról, de a kormányzó Konzervatív Párt és az ellenzéki pártok frakcióin belül is rendkívül erőteljes bírálatok érik az egyezményt.
Seres Rezső dalával búcsúztatjuk az Egyesült Királyságot
Orbán Viktor magyar miniszterelnök még az aláírás előtt ezzel a videóval búcsúzott az Európai Uniót elhagyó Nagy-Britanniától:
Szomorú vasárnap / Gloomy Sunday https://m.youtube.com/watch?v=EjpAohE6Jv4
Közzétette: Orbán Viktor – 2018. november 24., szombat
Juncker bevonult a történelembe, az ő elnöksége alatt távozott Anglia
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az EU-csúcs megkezdése előtt annak a véleményének adott hangot, hogy sikerült tető alá hozni a lehető legjobb megállapodást, de nincs ok örömre, szomorú pillanat, tragédia az Egyesült Királyság távozása az Európai Unióból – jelentette ki.
Szomorú nap a mai. Nincs ok örömre vagy ünneplésre, Nagy-Britannia kilépése szomorú pillanat, tragédia
– mondta Juncker. Újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy akkor sem tárgyalható alapjaiban újra a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás, ha a londoni parlament végül nem fogadja el. A brüsszeli csúcs után Juncker arról is beszélt, a lehető legjobb és egyben az egyetlen lehetséges megállapodás született meg. Hozzátette ugyanakkor, hogy a munka nagy része, a jövőbeli kapcsolatok kialakítása még hátravan.
Nincs mozgástér
Jeremy Hunt külügyminiszter a BBC televízió vasárnapi interjúműsorában elismerte, hogy “a parlamenti aritmetika próbatételt jelent” a kormány számára. Hozzátette ugyanakkor, ha a brit parlament elveti a megállapodást, “abból nem következne automatikusan”, hogy az Európai Unió hajlandó lenne tárgyalni egy jobb egyezményről.
A londoni alsóház várhatóan december második hetében szavaz a megállapodáscsomagról, de a kormányzó Konzervatív Párt és az ellenzéki pártok frakcióin belül is rendkívül erőteljes bírálatok érik az egyezményt. Ebben a helyzetben jelenleg kérdéses, hogy az elfogadáshoz a kormány biztosítani tudja-e a parlamenti többséget.
Macron levonná a tanulságokat, mert van mit megreformálni az EU-ban
“A csúcstalálkozó jó alkalom arra, hogy az EU levonja a brit kilépés minden tanulságát, egyebek mellett azt, hogy az uniónak vannak törékeny pontjai” – jelentette ki Emmanuel Macron francia elnök Brüsszelben, a brit uniós tagság megszűnése dokumentumainak aláírására összehívott soron kívüli uniós csúcsra érkezve vasárnap. A francia elnök hangsúlyozta, “ez egy súlyos pillanat az Európai Unió számára”, a brit kilépés ugyanis azt mutatja, hogy van min javítani.
Az EU-nak reformra, átalakításra van szüksége
– húzta alá.
Ezt fogja szem előtt tartani a tavasszal esedékes európai parlamenti választások esetén is
– tette hozzá. A csúcstalálkozónak a tiszteletet és a méltóságot kell mutatnia, valamint az unió egységét. “Nem ünnep ez, se nem gyász” – fogalmazott a francia elnök. El kell fogadni egy szabad és független nép döntését – hangsúlyozta. Macron szerint a megállapodás jól előkészített, de még tökéletesíthető dokumentum, amelyet támogatni fog aláírásával annak reményében, hogy az Egyesült Királysággal fennmarad a korábbi szoros kapcsolat.
Macron: Most már Nagy-Britannián a sor
“Ha a brit parlament elutasítja a vasárnap elfogadott megállapodást, Nagy-Britannia feladata lesz, hogy új javaslatokat tegyen” – jelentette ki vasárnap Emmanuel Macron francia elnök a brit uniós tagság megszűnése dokumentumainak aláírására összehívott soron kívüli uniós csúcs után.
Macron újságírók előtt tartott sajtóértekezletén elmondta, nem bocsátkozik jóslatokba azzal kapcsolatban, hogy mi lesz a brit parlament december második hetére tervezett szavazásának eredménye. A kiválási megállapodás elutasítása esetén azonban világos, hogy Nagy-Britannián lesz a sor, hogy új javaslatokat nyújtson be. “A mi felelősségünk az, hogy minden lehetőségre felkészüljünk” – fogalmazott.
Merkel szerint mestermunka a megállapodás
Az Európai Unió (EU) által jóváhagyott Brexit-megállapodás az EU és Nagy-Britannia közötti “rendezett elválás alapja”, egy diplomáciai mestermű – jelentette ki Angela Merkel német kancellár vasárnap Brüsszelben, a brit uniós tagság megszűnése dokumentumainak aláírására összehívott soron kívüli uniós csúcs után. Merkel sajtóértekezletén hangsúlyozta, szomorú tény, hogy az Egyesült Királyság 45 évnyi tagság után el kívánja hagyni az Európai Uniót. A nehéz tárgyalások útján elért megállapodás azonban azt a kívánságot tükrözi, hogy az EU és London “nagyon szoros kapcsolatban” maradjon – tette hozzá.
Michel Barnier uniós Brexit-ügyi főtárgyaló kijelentette, az Európai Unió és az azt elhagyó Nagy-Britannia a szükséges dokumentumok aláírását követően is barátok és szoros partnerek maradnak. Aláhúzta, az első fázis megtörtént, most pedig eljött az ideje, hogy mindenki vállalja felelősségét, ugyanis az előkészítő tárgyalások nagyon nehezek és összetettek voltak. Barnier hozzátette, a megbeszélések folyamán az EU sosem az Egyesült Királyság ellen, mindig a legjobb közös megoldás érdekében tárgyalt.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS