Az összefogás az olyan, mint Columbo felesége: mindenki róla beszél csak még senki sem látta, mert hogy nincs – parádés önkritika Karácsony Gergelytől, akinek személye pontosan ezt a hőn áhított baloldali ellenzéki összefogást hivatott elősegíteni. Úgy mondjuk még nehezebb tető alá hozni az együttműködést a Párbeszéd és az MSZP közös miniszterelnök-jelöltjének, ha finoman végig ekézi a teljes baloldali politikai garnitúrát. Karácsony Gergelyt az esemény után hiába kérdeztük, sietve távozott a helyszínről, pedig állítólag a Párbeszéd politikusa…
Vona Gábor Canossa-járása után Karácsony Gergelyt, a Párbeszéd és az MSZP miniszterelnök-jelöltjét csodálhatták meg testközelből a Spinóza Ház látogatói vasárnap. Bár a Spinóza honlapján olvasható tájékoztató szerint a pártvezetőkkel való találkozók célja elsősorban az egyes pártok programjának és stratégiájának bemutatása, Karácsony Gergely esetében a vasárnap esti, nagyjából egyórás beszélgetésen pártprogramról aligha esett szó.
Hogy miről folyt a diskurzus? Leginkább a demokratikus ellenzéki pártok összefogásának nehézségéről, amelyért Karácsony Gergely jóformán mindenkit felelőssé tett, csak saját magát és pártját, a Párbeszédet nem. Eleve azzal indította a beszélgetést, hogy szerinte „a politika egy olyan szakma, amit egy szint fölött nem lehet hosszútávon jól csinálni”.
A magyar miniszterelnök egy világra szóló példa arra, hogy hogyan lehet eltorzulni, ha valaki sokáig csinálja. Egy jól működő demokráciában bizonyos idő után és egy bizonyos szint fölött már nem egészséges politikusnak lenni. Én szerintem nem vagyok ezen szint fölött.”
Az első felelős: Botka László
Karácsony Gergely elmondta, „pozitív volt a hozzáállása” Botka László miniszterelnök-jelöltségével kapcsolatban, még biztatta is, hogy vállalja el ezt a szerepet, mert szerinte egy önkormányzati tapasztalattal is rendelkező politikus jobb preferencia lehet a magyar társadalom számára.
Aki a helyi döntéseiben, a mindennapos politizálásban le tudja tenni a névjegyét – mint például Botka vagy én -, az nagyobb hitelességgel tud amellett érvelni, hogy mit kell csinálni mondjuk a szociális igazgatásban, vagy a lakáspolitikában
– fogalmazott, hozzátéve, hogy az viszont kétségtelen, hogy „nem tartotta helyesnek az ő szövetségi politikáját”.
Szerintem olyan összefogásnak, amiben nincs benne a DK és nincs benne Gyurcsány Ferenc, annak nincs értelme. Én a magam részről igyekeztem erről lebeszélni Botkát, és sajnos ebben nem voltam sikeres. (…) Amit ő akkor képviselt, azt én sem helyesnek, sem taktikusnak nem gondoltam.”
Majd még egyet rúgott elődjébe azzal, hogy közölte: „amikor neki visszaesett a népszerűségi mutatója, akkor azt ő nem úgy értelmezte, hogy most egy olyan pozíciót foglal el, ami nem népszerű, hanem azt mondta, hogy nyilván ezek nem valós számok”.
A második felelős: az LMP
Karácsony Gergely állítása szerint „ideológiai értelemben most is LMP-s”, olyannyira, hogy a zöldpárttal való tárgyalások során felmerült a pártegyesülés gondolata is. Ugyanakkor azt látja, hogy az LMP még mindig elköveti azt a hibát, ami miatt ő anno otthagyta őket.
Amikor van egy párt, aminek az összes kérdésre adott válaszával az ember egyetért, csak arra az egy kérdésre adott válaszával nem, hogy ebből a másik 9 kérdésből hogyan lesz valóság, onnantól kezdve a másik 9 kérdésre adott válasz is hazugsággá válik. Az LMP-nek az a politikai stratégiája, hogy ő csak és kizárólag önállón akar indulni a választáson, ez teljes mértékben annullálja az összes értékét, ami benne van
– mondta Karácsony, hozzátéve, hogy „egy párt nem mondhatja azt, hogy kormányváltást akarok és egy olyan politikai stratégiát csinál, ami a kormányváltás ellen van”.
Ez egy politikai hazugság, egy olyan típusú politikai szemfényvesztés, amit én nem tudok elviselni.”
A harmadik felelős: az összes többi ellenzéki párt, kivéve a Jobbikot
A beszélgetés során Karácsony Gergely többször is kiemelte, hogy ők a Párbeszéddel kezdettől fogva az összefogást és a közös listát sürgették. Egy az olasz választásokhoz hasonló Olajfa-koalíciót akartak létrehozni, valamint előválasztást tartani.
Mivel az ellenzék rendkívül sokszínű és nagyon sok szervezeti érdek van, ami félreviheti ezt az együttműködést, az a legjobb, hogyha a választópolgárok döntik el, hogy azok a pártok, amik vannak a placcon, mennyit érnek ebben az összefogásban.
Ezt az alulról jövő kezdeményezést végül nem sikerült összehozni; sem a pártok akarata, sem elegendő idő nem volt meg hozzá – mondta a Párbeszéd társelnöke, aki arról is beszélt, hogy ma nagyon sok magyar választópolgár változást akar ebben az országban:
Nagyjából három kormányváltást akaró szavazó közül mondjuk kettő úgy van vele, hogy tulajdonképpen neki tök mindegy, hogy melyik pártról van szó, csak adjon hitet, szántsa föl az országot és küldje el Orbánékat.
Szerinte ezek az emberek nem fognak odaállni az egyik vagy másik párt mellé, de odaállnak egy olyan állampolgári mozgalom mellé, aminek az a dolga, hogy kitermelje a jelölteket, eldöntse, hogy mely pártok milyen súllyal képviseltessék magukat az országos listán és ki vezesse ezt a közös ajánlatot. Ennek képviseletében viszont csak ketten maradtak az MSZP-vel.
Igazából már nem az a probléma, hogy elmagyarázzam a választóimnak, hogy miért kell nekem közösen indulni az MSZP-vel, a DK-val, az Együttel, az LMP-vel, hanem azt kell elmagyaráznom, hogy miért nem akarok a Jobbikkal is.
Karácsony szerint ez azért van, mert túl nagy az állampolgárokban az összefogás iránti vágy, ami nagyon szép, csakhogy
az összefogás az olyan, mint Columbo felesége, mindenki róla beszél csak még senki sem látta, mert hogy nincs.
Ezért is bízik abban, hogy sikerrel jár a Közös Ország Mozgalom kezdeményezése, amely a 20-30 legfontosabb körzetben akarja megmérni, hogy ki a legesélyesebb jelölt, majd a közvéleményen keresztül arra presszionálni a pártokat, hogy az az egy jelölt induljon el, senki más – fogalmazott a miniszterelnök-jelölt.
Itt a politikus kitért arra a konfliktusra, amely a Csepelt és Soroksárt érintő körzetben alakult ki: nevezetesen, hogy a körzetet korábban hozó Együttes politikusra, Szabó Szabolcsra az MSZP “rá akarja engedni” Bangóné Borbély Ildikót. Ezzel kapcsolatban Karácsony szűkszavúan csak annyit mondott:
Dolgoznak azon, hogy ez a konfliktus megoldódjon.
Majd hozzátette: „fel tudok még 10 olyan körzetet sorolni, ahol egyébként nem az a jelölt indul, akinek szerintem kéne indulnia, csak ebből még nincs ekkora ügy.” Hogy ez miért lehet? Válaszként jött a következő ok:
A negyedik felelős: a választási rendszer és a kampánytámogatás
Karácsony Gergely szerint az a probléma, hogy „a Fidesz által ránk erőszakolt választási rendszerben” egységesen kell fellépniük: „Korábban, mikor kétpólusú volt a választási rendszer, mindenki el tudott indulni, és az egyéni választós kerületekben az első fordulós eredmény alapján lehetett valamit kitalálni. Egy egyfordulós rendszerben nekünk kellett volna egy nulladik forduló” – vélte a miniszterelnök-jelölt, majd rátért az állam általi kampánytámogatásokra.
Szerinte a fentebb említett csepeli vita akkor oldható meg, ha megoldják az összes többit is. Amikor ugyanis egy párt bevállalja, hogy támogat valakit és nem indítja el vele szemben a saját jelöltjét, egyből bukott 150 millió forint kampánytámogatást – mondja a politikus.
Ha egy párt elindul mind a 106 helyen, akkor kap 700 millió forintot az államtól. Ha egy helyen visszalép, akkor elbukik 150 millió forintot. Erre én azt mondom, hogy persze, bukja el. Csak ha az ember kampányfőnök, és küzd azért, hogy a pártja sikeres legyen, akkor nem nagyon szereti, ha 150 millió forintot elvesznek tőle.
Karácsony Gergely elmondása szerint a „DK-val való megállapodás alapján az MSZP-Párbeszéd szövetség már abban a sávban van, hogy 80-nál is kevesebb jelöltje van, így 300 millió forinttal kevesebb a pénze”.
Miniszterelnök-jelöltség, Jobbik, kétharmad
Karácsony Gergely az est folyamán azt is többször hangsúlyozta, hogy bárkinek nagyon szívesen odaadja a miniszterelnök-jelölti posztot: „én vagyok az egyetlen miniszterelnök-jelölt, aki mindig vissza akarok lépni valaki javára” .
Gyurcsány Ferenc nem különösebben népszerű az ellenzéki szavazók körében, de ha megnyeri az „előválasztást”, akkor ő a mi vezérünk, nekem ezzel nincs bajom
– mondta a Párbeszéd társelnöke, aki Szél Bernadettel kapcsolatban pedig úgy fogalmazott: ha az LMP hajlandó lenne összefogni, akkor már másnap lemondana a miniszterelnök-jelöltségéről.
Le fogok borulni a lába elé és meg fogom csókolni a lába nyomát.”
A Párbeszéd társelnöke Vona Gáborról is szót ejtett:
Vona nem csak azért nem lehet kihívója Orbánnak, mert nem tudom, hogy mit gondol a világról – és akkor finoman fogalmaztam. Ha 20 évig ezt fogja mondani, amit most, akkor elhiszem neki, hogy komolyan gondolja. De most nem tudom komolyan venni.”
A Jobbikkal kapcsolatos ÁSZ-jelentést felháborítónak tartja, de azért, mert a Fideszt nem vizsgálta a szervezet. Ugyanakkor szerinte a döntésben van igazság, mert az „eminensen burkolt párttámogatás, ha egy párt a törvény kijátszása érdekében gyakorlatilag ingyen megvesz plakát helyeket”.
Az MSZP egyik mottójával kapcsoltban, amely szerint szolid és halk szavú kormányzást ígérnek, Karácsony Gergely azt mondta: mondhatná, hogy egy rikácsoló, hangos, üvöltözős kormánya lesz Magyarországnak, de ezt nem tudná hitelesen képviselni. Szerinte az a baj a magyar közélettel, hogy „a politika a háború és a lopás szinonimája”.
Nekünk akkor van esélyünk győzni, ha az emberekkel el tudjuk hitetni, hogy a politika az ő életükről szól és a politika az egy szolgálat, amit ha az ember jól csinál, akkor megkapja azt a jutalmát, hogy újraválasztják az emberek. Ez a jutalom, nem az, hogy ellopjuk a fél országot. Ha ezt nem tudom az emberekkel elfogadtatni, akkor a Fidesz győzni fog, még akkor is, ha veszít.”
Karácsony Gergely úgy véli, „minimum célként meg tudják akadályozni a kétharmadot, és reális célként meg tudják akadályozni a Fidesz abszolút többségét”. Hozzátette: annak pedig óriási jelentősége van, hogy mennyi szavazatot gyűjtenek a kormánypártok.
Ha nincs abszolút többség, akkor másnap megbukik a rendszer.”
A jelek szerint azonban a „demokratikus” ellenzékre sem vár túl fényes jövő: a Karácsony Gergellyel való beszélgetésre ugyanis fele annyian voltak csak kíváncsiak, mint például a Vona Gáborról szóló estre. Tény, hogy megtelt a Spinóza kis, nagyjából 60-70 személyt befogadni képes színházterme, ám egy hónappal korábban, amikor a Jobbik elnöke volt a meghívott vendég, a sok érdeklődő miatt az utcán kígyózott a sor. Szerettük volna megkérdezni Karácsony Gergelyt, hogy ennek ellenére hogy érezte magát, hogyan látja a választásokig hátra lévő néhány hónapot, összejöhet-e még egy szélesebb körű összefogás, ám a miniszterelnök-jelölt nyilatkozat nélkül, sietve távozott a helyszínről, pedig a Párbeszéd politikusa…
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS