Angela Merkel és Emmanuel Macron kiállt az EU-határok, ennek előfeltételeként pedig a Frontex uniós határőrizeti hivatal megerősítése mellett, a hotspotokat, a regisztrációs központokat pedig még a menekültkibocsátó országokban, az EU-n kívül állítanák fel. Ezzel szűrnék ki a gazdasági bevándorlókat. Ezt támogatja Giuseppe Conte olasz kormányfő is, akit a múlt héten fogadott Macron, hétfőn pedig Merkel.
Berlin és Párizs egységét igyekeztek mutatni a jövő heti uniós csúcs előtt az EU két kulcsországának vezetői. Az Angela Merkel kancellár vendégeként a Meseberg-kastélyban vendégeskedő Emmanuel Macron francia elnök a többórás találkozó után leszögezte: egyszerre van szükség szuverenitásra, azaz arra, hogy meg tudjuk védeni magunkat, illetve egységre.
A hotspotokról megegyezés is születhet Brüsszelben – közölték tegnap diplomáciai EU-források a távirati iroda jelentése szerint. Mindenesetre a Berlin melletti találkozót némiképp beárnyékolta, hogy a szintén ott lévő Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter más válságtünetekre, így a brexitre is utalva és reformokat sürgetve azt mondta:
„Európa a szétesés folyamatában van.”
Mindeközben pedig Párizsban civil szervezetek, így az Amnesty International tiltakozása mellett kezdődött meg a francia szenátusban a bevándorlást szigorító törvény vitája. A jogszabályt az alsóház, a nemzetgyűlés már elfogadta. Kérdésre válaszolva Macron igennel felelt arra, visszafogadná-e Németországból azokat a menedékkérőket, akiket Franciaországban korábban már regisztráltak. Ez az a kérdés, amely legalább az uniós csúcsig Damoklész kardjaként lebeg Merkel feje felett: ebben az ügyben kapott hétfőn két hét haladékot pártja, a CDU bajor „nővérétől”, a CSU-tól és annak vezetőjétől, Horst Seehofer szövetségi belügyminisztertől.
Merkel a saját kancellári posztját igyekszik menteni a menedékkérők visszafogadásáról szóló európai egyezmények tető alá hozásával, hogy elejét vegye Seehofer egyoldalú lépéseinek, amelyek csak tovább fokoznák a már így is évtizedek óta példátlan német koalíciós feszültséget. De sokan nem hisznek abban, hogy az „európai megoldás” lehetséges.
A Der Spiegel kommentárja szerint nulla erre az esély, és tegnap Markus Söder bajor kormányfő is azt mondta, nem hiszi, hogy ilyesmit két hét alatt tető alá lehet hozni. – Nem látszatmegoldásokra, hanem szigorú határbiztosításra van szükségünk – tette hozzá.
Forrás: Magyari Idők, Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS