Németország sokat tesz a Görögországban és a Bosznia-Hercegovinában tartózkodó menedékkérők helyzetének javításáért, de ez “nemcsak német probléma”, és megoldásához más európai uniós tagállamoknak is hozzá kell járulniuk – jelentette ki Angela Merkel német kancellár szerdán, a szövetségi parlamentben (Bundestag).
Az azonnali kérdések és válaszok órájában az ellenzéki Zöldek azon kérdésére, hogy a kormány hajlandó-e befogadni ötezer sanyarú helyzetben lévő kiskorú menedékkérőt Görögországból, az Athénba eljuttatott – a többi között tízezer matracból és ötezer tábori ágyból álló – segélyszállítmányra utalva hangsúlyozta, hogy Németország igen “konkrét” támogatást nyújt Görögországnak. Németország Bosznia-Hercegovinának is segít: a szövetségi katasztrófavédelmi szervezet (Technisches Hilfswerk) “egy teljesen új menekülttábort épít” a balkáni országban.
Azonban, ha Európa az értékek Európája, akkor másoknak is ki kell venniük a részüket ebből a munkából
– mondta Angela Merkel. Megjegyezte: említette már európai uniós állam-, illetve kormányfő kollégáinak, hogy mindez “nemcsak német probléma”.
A képviselői kérdések és azonnali kancellári válaszok fóruma új parlamenti formátum, tavaly vezették be. Célja, hogy érdekesnek, izgalmasnak szánt módon bemutassák a választópolgároknak, hogy a Bundestag feladatai közé tartozik a kormány munkájának ellenőrzése, a kormány számonkérése. A leginkább a brit alsóház gyakorlatából ismert formátumban ötödik alkalommal kérdezhették a Bundestag képviselői a kormányfőt, egy órán keresztül; minden kérdésre és válaszra egy-egy perc volt.
Több kérdés vonatkozott a migráció és a társadalmi integráció ügyére, amellyel kapcsolatban Angela Merkel ismét védelmébe vette a menedékkérők tömeges befogadásáról hozott 2015-ös döntést. Mint mondta, Németország egy közös, “össztársadalmi erőfeszítés” révén nagyon sok, bajba került emberen segített, és a kormány folyamatosan dolgozik azon, hogy irányítás alá vonja és rendezze a migrációs folyamatokat.
Az országba érkező menedékkérők számának csökkenése is mutatja, hogy ez a munka nem hiábavaló, hanem nagyon is sikeres
– fogalmazott Angela Merkel. A menedékkérőként vagy a bevándorlás más formájának keretében érkezett, illetve a bevándorló családba született emberek körében mutatkozó bűnözéssel kapcsolatban kiemelte, hogy “jogállamunk cselekvőképes”. Hozzátette, hogy az erőszak valamennyi formájával szemben fel kell lépni, és a szélsőjobboldali indíttatású erőszakos bűncselekményekről sem szabad megfeledkezni.
A kancellárt kérdezték egyebek mellett azzal a vitával kapcsolatban, hogy szabad-e lehetőséget biztosítani a Huawei kínai távközlési óriásvállalatnak az ötödik generációs (5G) mobil távközlési hálózatok kiépítésében. Angela Merkel megerősítette azon álláspontját, hogy egyetlen céget sem volna helyes eleve kizárni a fejlesztésekből, a helyes eljárás pedig az, ha valamennyi lehetséges résztvevővel szemben komoly biztonsági követelményeket támasztanak. Kérdésre válaszolva elmondta: nem tapasztalt a Huawei érdekeit szolgáló nyomásgyakorlást kínai állami szervek részéről. Azzal összefüggésben, hogy egy berlini csecsen emigráns meggyilkolása diplomáciai feszültséget váltott ki a német-orosz kormányközi kapcsolatokban, elmondta, hogy az orosz fél továbbra sem működik együtt kellőképpen a bűncselekmény feltárásában. A többi között arról is szólt, hogy elutasítja az Északi Áramlat 2 földgázvezeték kiépítésén dolgozó cégek és cégvezetők elleni amerikai szankciókat, és további tárgyalásokra törekszik ebben az ügyben.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS