
Németország és Kína is elkötelezett a multilaterális világrend mellett – jelentette ki Angela Merkel német kancellár az ötödik német-kínai kormánykonzultációt követően kínai kollégájával, Li Ko-csianggal tartott közös sajtótájékoztatón.
Mindketten fenn akarjuk tartani a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályainak rendszerét, de beszéltünk a piaci hozzáférésről is, azt is mondhatnám, a viszonosság kérdéséről
– húzta alá Angela Merkel, miután több európai illetékes aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Kína sokkal könnyebben fektet be Európában, mint fordítva. Ennek ellenére a kancellár méltatta a kínai piacnyitást, amely szerinte nem csak szavakban, de tettekben is megmutatkozik. Kiemelte azt, hogy az új kínai szabályok értelmében az európai beruházók már nem csak kínai többségi tulajdonú vegyesvállalatok formájában jelenhetnek meg az autóiparban Kínában. A német-kínai kormánykonzultáción csaknem két tucat gazdasági megállapodást írtak alá. Angela Merkel külön kiemelt ezek közül kettőt; egy autóipari megállapodást, valamint egy olyan egyezséget, melynek révén kínai beruházásból olyan akkumulátorcella-gyár épül Türingiában, amely egész Európában egyedülálló. Bár különböző módon, de mindkét ország megszenvedi, hogy az Egyesült Államok védővámokkal kezdte védeni piacát. Li Ko-csiang kínai miniszterelnök a német cégekkel kötött, mintegy 20 milliárd euró értékű megállapodásokról azt mondta: ezek a projektek azt bizonyítják, hogyan tudnak különféle országok együttműködni egymással.
A szabadkereskedelem erőteljes vezető szerepet játszik mindkét ország életében és a világgazdaságban egyaránt
– fogalmazott Li Ko-csiang.
Mi a szabad, szabályokon nyugvó rendszer hívei vagyunk, mert ha betartjuk a szabályokat, akkor a multilaterális, több ponton egymástól függő rendszerben mindenki jól jár.
– hangoztatta Angela Merkel.
A kancellár arra is kitért, hogy a megbeszéléseken emberi jogokról és a civil szervezetek helyzetéről is szó volt. “Az együttműködés lehetővé teszi, hogy vitás kérdéseket is megvitassunk egymással” – vélekedett a német kancellár. Li Ko-csiang német újságírói kérdésre leszögezte: Kínában nem romlott, hanem éppen ellenkezőleg, javult az emberi jogok helyzete. A német kormány emberi jogi megbízottja, a szociáldemokrata Bärbel Kofler hétfőn arra figyelmeztetett, hogy Kínában visszalépés tapasztalható az emberi és állampolgári jogok terén. Ezt leginkább a hatalommal szemben kritikus civil szervezetek, az emberi jogokkal foglalkozó jogászok, újságírók és bloggerek szenvedik meg – foglalt állást Kofler egy hétfői interjúban.
Forrás:MTI, Fotó:MTI
ciki
2018-07-09 at 19:45
Ha Orbán keleti piacok felé nyit az maga a haza kiárusítása, de bezzeg ha Merkel lenyúlja, megfúrja a tuti üzletet az a kancellár zseniális gazdaságpolitikája, igaz libsik? Merkelnek nem ez az első és valószínüleg nem is az utolsó húzása lassítani a Közép-keleti országok versenyképességét, gyorsuló gazdasági fejlődését. A haladó nyugat és sajnos a hazai ellenzék szerint is világraszóló botrány, ha Magyarország kormány tárgyal Oroszországgal, Kínával, Törökországgal kereskedelmi megállapodásokról az megengedhetelen, mert Orbán Putyin pincsije, benyal a kommunista Kínának, Erdogan imádó, de ha ezt Merkel teszi az maga a zsenialitás. Na ez a gyomorforgató főleg a hazai ellenzék és szennymédiájuk részéről. Nem tudom mit nem értenek azon, hogy az emberek átlátnak a szitán és tudják kik képviselik a magyar emeberek érdekeit és kik azok akik még a saját anyjukat is eladnák 1 Ft-ért nemhogy a hazájukat. Magyarország folyamatos lejáratásával nem Orbánnak tesznek rosszat, hanem a magyar embereknek.
Kaktusz
2018-07-09 at 19:10
Ugyanmár ez nem lehetséges. Merkel találkozik és még üzletel is az antidemokratikus Kínával??? Merkel komcsi lett 🙂
Nézzük_magát_a_dolgot
2018-07-09 at 19:32
“Uggyan” kérem! Ha Merkel asszony tárgyal Kínával, az színtiszta haladó multilateralizmus. Ha Orbán tárgyal Kínával, az Európa elárulása, bomlasztása, főbenjáró bűn (ezt úgy kell érteni, nehogy már Orbán egy apró morzsácskát is elhalásszon a Kínai kapcsolatok óriási lehetőségeiből a pénzéhes németek orra elől).
Kaktusz
2018-07-09 at 23:11
igen, ez a haladó ballib mentalitás.
Nézzük_magát_a_dolgot
2018-07-09 at 18:08
Egy másik PS cikkhez írtam de ide is illik:
“Kína is csak kihasználni fog bennünket. Rendben van, kínai érdekből egy csomó pénzt fektetünk a belgrádi vasútba. És miért lesz ez nekünk jó? Mert azt igérik, hogy akkor nálunk vámoltatnak? Igéret szép szó, ha megtartják, úgy jó – mondja a korszerűtlen magyar közmondás. A kínai igéretekkel óvatosan kell bánni. Nagy beruházások jöttek talán Kínából? Na igen. A borsodi gumiabroncsgyár, a kazincbarcikai citromsavgyár, a szolnoki citromsavgyár, ami mind-mind egy évtizede tuti biztos siker – 10 év múlva is azok lesznek. De most figyeljenek! Magyarország és Lengyelország volt versenyben a kínai CATL elektromos autó akkumulátor gyártó óriási beruházásáért már egy év óta. Ma bejelentették, méghozzá államfői szinten, tehát politikai felhangokkal, hogy Németországban, Erfurtban hozzák létre, miután Németország üzengetett Li Kocsiangnak, hogy mégse járja, hogy a kelet-európaiakkal egyáltalán szóba áll, hiszen a jó üzlet az nem való a mucsai keletieknek, az csak Nyugatnak jár. És eközben Szíjjártó miniszter úr fülét folyamatosan rágják magas diplomáciai szinten a német és francia hadüzenettel, hogy ne merészeljünk Kínával együttműködni, mert az bomlasztja a magas Európát. És Kína is inkább az erősebbhez húz, nekünk pedig marad a kínai mosoly, van belőle elég a mosoly országában. NEM KÖNNYŰ OR BÁN ÚR HELYZETE. Az még csak hagyján. De Hazánk helyzete sem.”