Németország továbbra is kiáll Georgia területi integritása mellett – jelentette ki Tbilisziben egy sajtótájékoztatón Angela Merkel német kancellár, aki csütörtökön megkezdte háromnapos hivatalos látogatását a dél-kaukázusi térségben.
A legutóbbi georgiai látogatásomon, tíz évvel ezelőtt az orosz csapatok kivonását követeltem
– mondta Merkel, aki 2008 augusztusában, néhány nappal az orosz-georgiai háború vége után járt legutóbb a dél-kaukázusi országban. Természetesen továbbra is kiállok Georgia területi integritása mellett – szögezte le. A német kancellár elmondta, hogy erről Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is beszélt Berlinben.
Oroszország elnöke jól ismeri Németország álláspontját és az én álláspontomat Georgia területi integritását illetően. Szintén jól ismeri Németország álláspontját Ukrajna területi integritását illetően, beszélünk vele ezekről a témákról
– mondta. A Mamuka Bahtadze georgiai miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatón a német kancellár beszélt arról is, hogy szerinte Georgiát biztonságos származási országnak kellene minősíteni, ami – mint a dpa német hírügynökség megjegyzi – jelentősen megnehezítené a dél-kaukázusi ország állampolgárainak, hogy menedékjogért folyamodhassanak Németországban. A georgiai állampolgárokra vonatkozó uniós vízumliberalizáció óta Németország jelentős növekedést tapasztalt a dél-kaukázusi ország állampolgárai által benyújtott menedékkérelmek számában – mondta a német kancellár. A georgiai kormány segítsége által azonban csökkent a menekültek száma – tette hozzá. Bahtadze folyamatos támogatásáról biztosította Németországot a kivándorlás megfékezésében. A georgiai kormányfő egyúttal ismét kifejezte szándékát Georgia EU- és NATO-csatlakozására. Része vagyunk az európai civilizációnak, de nincsenek illúzióink, még sok tennivalónk van – mondta. Németország támogatni fogja Georgiát e tekintetben – jelentette ki Merkel. Sajnálatát fejezte ki ugyanakkor amiatt, hogy nem sikerült előrelépést elérni az Abházia és Dél-Oszétia szakadár régiók miatt Georgia és Oroszország között kialakult konfliktusban. Abházia az 1990-es évek elején, a Szovjetunió szétesése után vált ki Georgiából. A 2008-as orosz-georgiai háború után Dél-Oszétia mellett – amely felett Tbiliszi sikertelenül próbálta meg fegyverrel visszaszerezni ellenőrzését – Abházia is kinyilvánította függetlenségét. Oroszország mindkét tartományt független államként ismeri el, és a nemzetközi bírálatok ellenére katonákat állomásoztat területükön. Abháziát és Dél-Oszétiát Nicaragua, Venezuela, Vanuatu és Nauru ismeri el még független államként, a többi ország Georgia részének tekinti.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS