Görögországból visszafordult Törökország felé a migránsok egy csoportja, akiket a mentőegységek halásztak ki a vízből. Németországban ugyanekkor a bajor CSU fontos győzelmet aratott testvérpártjával a CDU-val folytatott vitában a migránsügy kapcsán.
Önként indultak vissza néhányan a görög Khíosz szigetén tartózkodó menekültek közül Törökországba: az ott uralkodó, szerintük borzalmas körülmények miatt kedden 4 migráns döntött úgy, hogy úszva próbálja meg leküzdeni a szemközti török Cesme városba vezető, 26 kilométeres égei-tengeri utat – írta szerdán a Milliyet című török napilap. A kétségbeesett migránsokat önkéntes mentőegységek halászták ki a vízből.
Dünya Taslardan újságírónő a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezetre hivatkozva arról számolt be, hogy a sziget menekülttáboraiban az emberek éheznek, betegségek terjednek közöttük, és a kiszáradás veszélye is fenyegeti őket. Úgy vélte, a visszafordulásuk oka, hogy a balkáni útvonal le van zárva, továbbá Görögországban nagyon lassan halad a menedékjogi kérelmek elbírálása. Görögország legfeljebb 28 napig tudja elszállásolni táborokban a migránsokat, akik az idő leteltével utcára kerülnek – közölte a lap. Reggel több száz migráns kezdett éhségsztrájkba a volt athéni repülőtéren kialakított ideiglenes befogadótáborban. A demonstrálók a rossz életkörülmények elleni tiltakozásul nem vesznek magukhoz ételt, amelynek minőségét egyébként is kifogásolják.
Eközben Németországban a szövetségi kormány és a bajor tartományi kormány megállapodása a határellenőrzés folytatásáról azt jelenti, hogy véget ér a befogadás kultúrája (Willkommenskultur) – mondta Horst Seehofer bajor miniszterelnök a Süddeutsche Zeitung című lapnak. Berlin és München hetekig tartó vita után kedden állapodott meg abban, hogy fenntartják a menekülthullám miatt tavaly szeptemberben ideiglenesen visszaállított ellenőrzést az Ausztriával közös határszakaszon, ha felhatalmazást kapnak erre az Európai Uniótól. A megállapodás révén a bajor kormány egyelőre letett arról, hogy megtámadja az alkotmánybíróságon a berlini vezetést a menekültpolitikája miatt. A fenntartott határellenőrzés megszüntetésének feltétele az uniós külső határ hatékony biztosítása.
Az egyezség azt jelenti, hogy „közjegyző előtt pecsétet tettek a Wilkommenskultur végére” – mondta Horst Seehofer a Süddeutsche Zeitungnak a lap szerdai számában megjelent összeállítás szerint. Seehofer egyértelmű győztesnek tartja pártját, a Keresztényszociális Uniót (CSU) a menekülthullám ügye körül a testvérpárttal, az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Unióval (CDU) folytatott vitában.
forrás: MTI, kép: dailymail.co.uk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS