Oroszország még évtizedeken keresztül fenyegetést jelent választások idején – jósolta Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a The Hill című lap hétfői rendezvényén a lap főszerkesztőjének kérdésére. Az amerikai diplomácia irányítója szerint az oroszok “természetesen” fenyegetést jelentenek, de azt cáfolta, hogy az orosz beavatkozási kísérletek erősödnének a 2016-os amerikai elnökválasztások óta, ahogyan azt az orosz beavatkozásokat feltáró, Robert Mueller vezette különleges vizsgálóbizottság jelentése feltételezte.
Pompeo “elképesztőnek” mondta, hogy Washingtonban egyáltalán meglepődnek azon, hogy – miként fogalmazott – “Oroszország törődik velünk”. Utalt arra, hogy Moszkva fenyegetést jelentett az 1974-es amerikai választások idején csakúgy, mint az 1980-as években, és szerinte “az oroszok 2050-ben is még itt lesznek”. A külügyminiszter ugyanakkor szélesebb körű fenyegetésről beszélt. Meglátása szerint ugyanis nemcsak Oroszország, hanem Kína és Irán is megpróbálhat beavatkozni az amerikai választásokba. De – tette hozzá – nemcsak államok, hanem a kibertér más szereplői is próbálkozhatnak ezzel, sőt, nemcsak a választási folyamatok befolyásolásával kísérletezhetnek, hanem az amerikai pénzügyi és telekommunikációs rendszer, és általában az Egyesült Államok infrastruktúrája megbénításával is. Pompeo szerint a Barack Obama vezette előző kormányzatnak sokkal többet kellett volna tennie az orosz beavatkozás megelőzése érdekében. Leszögezte, hogy a Trump-kormányzat megtette a szükséges lépéseket. Ahogyan fogalmazott: “az a küldetésünk, hogy ez többé ne történhessen meg”.
Kérdésre válaszolva Mike Pompeo kitért Szaúd-Arábiára is. Szaúd-Arábiáról szólva ismételten leszögezte, hogy a királyság az Egyesült Államok egyik legfontosabb szövetségese a térségben. Védelmébe vette Rijád szerepét a jemeni háborúban is. A jemeni lázadóknak a rijádi repülőtér elleni támadásaira utalva azt mondta: “az Egyesült Államoknak kötelessége megvédeni állampolgárainkat”. Amerikának érdeke, hogy támogassa a szaúdiakat e támadásokkal szemben – fogalmazott. A jemeni háborúért egyébként Pompeo teljes mértékben Iránt okolta; szerinte ezt a háborút “Irán irányítja” és Teherán “utasította” a huszikat, hogy ne vonuljanak ki Hodeida kikötőjéből. A Dzsamál Hasogdzsi, rendszerkritikus szaúdi újságíró tavaly ősszel, Isztambulban elkövetett meggyilkolására vonatkozó kérdésekre a külügyminiszter nem kívánt konkrét válaszokat adni; mint mondta, ez ügyben még folyik a nyomozás.
Egy felmérés szerint az amerikaiak 55 százaléka jövőre nem szavazna Donald Trumpra
A The Washington Post című lap és az ABC televízió közös felmérése szerint az amerikaiak 55 százaléka nem szavazna Donald Trumpra a jövő évi elnökválasztáson. A hétfőn nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatás adatai szerint a megkérdezetteknek csak 39 százaléka elégedett Donald Trump eddigi teljesítményével. Arra a kérdésre, hogy 2020-ban szavaznának-e Donald Trumpra, a megkérdezettek 14 százaléka azzal válaszolt, hogy fontolóra venné ezt, 28 százalékuk pedig határozottan támogatná Trump második elnöki ciklusát. A felmérésből kitűnt, hogy a Trumpot nem támogatóknak csupán 29 százaléka voksolna a Demokrata Párt elnökjelöltjére. Kétharmaduk ugyanakkor azt mondta, megvárja, ki lesz a demokraták jelöltje, és majd ezt követően dönt. A közvélemény-kutatást a két médium ezer fő körében, telefonon végezte.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS