Az Index felkérte olvasóit, küldjék el a kérdéseiket a Városliget átalakításával kapcsolatban, és a lap felteszi azokat az illetékeseknek. A rengeteg kérdést végül ötvenre szűkítették, az első adagra a Városliget Zrt.-től megérkeztek a válaszok.
Szemezgetve a válaszokból, megtudta a lap, hogy az új múzeumok építésének több oka van: a Néprajzi Múzeumnak mindenképpen költöznie kell, mivel nem múzeumnak épült és kevéssé alkalmas gyűjtemények őrzésére és bemutatására. Ez igaz a Magyar Nemzeti Galéria épületére is és nem elvetendő szempont, hogy az üzemeltetési költségei jóval nagyobbak, mint az új épületben lesznek. Amellett, hogy ezeket az épületeket ne a város különböző pontjain építsék fel ( az előbbiek kiegészülve a Magyar Fotográfiai Múzeummal, a Magyar Építészeti Múzeummal és a Magyar Zene Házával), hanem Bécs, Berlin, München vagy épp Washington példáját követve egy területre koncentrálva, az szól, hogy a Liget Budapest Projekt a múzeumok felépítésével és a Liget intézményi struktúrájának megújításával egy olyan márkát hozzon létre, amely jelentős turisztikai hasznot, közpénzbevételt hoz majd az országnak.
A saját történeti tradíciója, a kulturális funkciókkal rendelkező közpark szerves kialakulása teszi alkalmassá a Városligetet arra, hogy a most érdemtelenül rossz állapotban lévő park megújításával, és zöldterületeinek növelése mellett további múzeumok is helyet a kapjanak itt. Ilyen történelmi tradíciókkal rendelkező, már meglévő intézményi hálóval és városi szövettel rendelkező komplex helyszín nincs más Budapesten, de Európán sem. Foghíjbeépítésekkel, ipari létesítmények beépítésével, külvárosi területek rehabilitációjával ezt a célt nem érjük el, és így nemzetgazdaságilag sem térülhet meg a beruházás. Nem utolsósorban pedig a projekt részeként megújulnak a Liget mellett régi területek is – hangzik a Városliget Zrt. válasza.
A fejlesztés mindenki, vagyis az itt élők érdekét is szolgálja, hiszen a Városligetet minden szempontból előnyösebb helyzetbe hozza a jelenleginél, ezért semelyik parkhasználó csoport érdekei nem kerülnek a másik elé.
A Liget Budapest projekt keretében a Városliget kulturális és szabadidős funkcióinak, illetve a zöldfelületnek az egyidejű fejlesztése valósul meg, és mindhárom elem ugyanolyan fontos. A rekonstrukció keretében ugyanakkor a rekreációs funkciók erősítése nagyon fontos szempont lesz. A lakossági igények alapján például biztosan lesz kivilágított futókör és kerékpárutak, megújult sportpályák, játszóterek, BUBI-állomások, de a vélemények szerint egyértelműen javítani kell a Liget jelenlegi köztisztasági és közbiztonsági helyzetén is.
Mindezek a változások éppen a környékbeli és a fővárosi parkhasználóknak jelentenek gazdagabb szabadidős kínálatot, teret hagyva a Városliget parki, pihenő funkcióinak. Mindez azért is tud megvalósulni, mivel az új épületek a Városliget szélén – a mai parkolóként használt Felvonulási téren, illetve lebontásra ítélt épületek helyén (PeCSa, volt Hungexpo épület) épülnek fel – hangsúlyozza a Városliget Zrt. levelében.
A további részletek az Index.hu-n olvashatók
Facebook
Twitter
YouTube
RSS