Moszkva még az út felét sem tette meg a koronavírus-járvány feletti győzelem felé – jelentette ki Szergej Szobjanyin, az orosz főváros polgármestere csütörtökön, a Rosszija 24 hírtelevíziónak nyilatkozva.
Szobjanyin szerint noha megfigyelhető már pozitív dinamika, korai még arról beszélni, hogy a Covid-19-megbetegedések száma tetőzött volna. Elmondta, hogy a fővárosi kórházak megbirkóznak a feladattal, de minden nap egyre több beteg érkezik, ezért bővíteni kell a kapacitásokat. Elismerte, hogy hiány van orvosi felszerelésből, elsősorban lélegeztetőgépekből. Az Interfax hírügynökség a fővárosi operatív stábtól úgy értesült, hogy amíg négy nappal ezelőtt mintegy 1300 embert kellett kórházba szállítani, addig ez a szám szerdára 1800, csütörtökre pedig 1900 főre emelkedett. Szobjanyin úgy vélekedett, hogy az egészségügyi hálózatra nehezedő nyomás még több hétig is eltarthat. Elmondta, hogy a moszkvai digitális forgalmi engedélyek szerdán elkezdett automatikus ellenőrzésének köszönhetően több, mint félmillióval csökkent a fővárosban közlekedő emberek száma. A polgármester nem zárta ki a további szigorítások bevezetését.
Oroszországban egyébként egy nap alatt 4774-gyel, 62 773-ra nőtt az igazolt fertőzések száma a csütörtökön közzétett hivatalos adatok szerint. A halálozások száma 42-vel, 555-re, a gyógyulásoké pedig 471-gyel, 4891-re nőtt. Moszkvában 33 940 fertőzést (ebből 1959 új eset), 288 halálesetet (ebből 27 az elmúlt nap alatt következett be) és 2448 gyógyulást tartanak számon.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az adatokat értékelve azt mondta, hogy a helyzet továbbra is “meglehetősen feszült”, és Moszkvában még nem született döntés arról, mikor fogják enyhíteni a korlátozásokat. Az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) közölte, hogy Oroszországban immár 400 állami és 38 magánlaboratóriumban folytatnak koronavírus-szűrést. Az országban egyébként eddig csaknem 2,4 millió tesztet végeztek el, ebből majdnem 150 ezret az elmúlt egy nap alatt. A TASZSZ hírügynökség meg nem nevezett forrásra hivatkozva közölte, hogy még mintegy 50 ezer, a határok lezárása és a repülőjáratok törlése következtében külföldön rekedt orosz állampolgár vár hazaszállításra, a legtöbben közülük Thaiföldön, Indiában és az Egyesült Államokban. Szerdáig egy hónap alatt az orosz közlekedési minisztérium szerint több, mint 170 ezer embert repatriáltak.
Az orosz belügyminisztérium csütörtökön megerősítette, hogy a világjárvány közepette nem fogja kitoloncolni azokat a külföldi állampolgárokat, akiknek a tartózkodási engedélye lejárt. Mihail Misusztyin miniszterelnök bejelentette, hogy a státusban lévő alkalmazottjaik 90 százalékát megtartó kis- és közepes vállalkozások 80 milliárd rubel vissza nem térítendő támogatásban részesülnek (a rubel jelenleg mintegy 4,43 forintot ér). Az Aeroflot légitársaság közölte, hogy a járvány miatt 40 százalékkal csökkenti topmenedzsereinek fizetését. A Kommerszant című lap úgy értesült, hogy elhalasztják azt a videokonferenciát, amelyet pénteken tartottak volna meg az ENSZ Biztonsági Tanácsa öt állandó tagjának vezetői. Az átütemezést az újság szerint az előkészítő munka nagysága kényszerítette ki. A tanácskozás kulcstémája a Covid-19-világjárvány elleni küzdelem lenne. A Kreml és az orosz diplomáciai tárca szóvivője csütörtökön ismét védelmébe vette Pekinget. A két tisztségviselő hangsúlyozta: semmi sem bizonyítja, hogy Kína a koronavírus-járványra vonatkozó információt titkolt volna el.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS