Az ellenállást nem lehet feladni, az ellenzéki politizálás egyetlen kritikus feltétele az összefogás – hangoztatták az MSZP vezető politikusai kedden Budapesten, a párt városligeti majálisán. A Demokratikus Koalíció szerint aki a baloldali ellenzéki pártokra szavazott az áprilisi országgyűlési választáson, az Európára szavazott. Az LMP pedig úgy véli, a hétköznapi emberek problémáival foglalkozva, azokat a parlamentbe emelve kell tovább fejleszteni a pártot.
Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke a május 1-jén szervezett fórumbeszélgetésen azt mondta, nem lehet, hogy az ellenzéket maga alá temesse a frusztráció a választási eredmény miatt, ki kell jönni a gödörből, az ellenállást nem lehet feladni. Hozzátette: az emberek változást akarnak, a politikusok feladata, hogy ehhez hatalmat kovácsoljanak.
Az ellenzéki politikus szerint meg kell teremteni a baloldal egységét, a baloldalon nincsenek ellenségek. De nem mehet tovább úgy a baloldal, ahogy az elmúlt nyolc évben ment
– jegyezte meg. Kunhalmi Ágnes azonban hangsúlyozta: az összefogás önmagában “nem csodafegyver”, a helyesen megtett apró lépések politikáját kell követni.
Május 1-jétől kezdjük ellenállásnak nevezni az ellenzéket
– mondta Hiller István, az MSZP választmányának elnöke, aki szerint az új választási kampány mindig a választás másnapján kezdődik. Tévedésnek nevezte, hogy vannak, akik azt gondolják, elég lesz 2021 novemberében összekalapálni az együttműködést. Ők az ellenállás ellenfelei – közölte. A választmányi elnök azt mondta, a magyar baloldal, a demokratikus oldal újjászervezése a feladat. Szerinte a baloldali politikusoknak nemcsak május 1-jén, hanem minden hétvégén az emberek között, az utcán kell lenniük. A választást értékelve azon véleményének is hangot adott, hogy Karácsony Gergely nélkül “a dolog tragikus lett volna”. Kitért arra is, hogy az új kormányzati struktúrában a szaktárcák gyengítése és a Miniszterelnökség megerősítése arra való, hogy teszteljék az elnöki rendszer bevezetését.
Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti képviselője arról beszélt, hogy az Orbán-kormány Brüsszel ellen hangolja a magyar embereket, félremagyarázza az uniós történéseket. Ezért mozgalmat indított, százezer szószólót keres, akik elviszik a magyar emberekhez a valódi híreket az unióról – mondta.
Horváth Csaba, az MSZP fővárosi képviselője szerint Budapest életéből az hiányzik, hogy önállóan dönthessen a pénzügyeiről, minden befizetett 10 adóforintból egy forint maradjon a fővárosban.
A városnak olyan főpolgármesterre lenne szüksége, aki az itt élőket képviseli
– tette hozzá. Szerinte Budapesten értelmes többség van, ennek következménye, hogy a budapesti választási körzetek kétharmadában ellenzéki jelölt nyert.
Az MSZP családi majálisán egészségpolitikáról és a biztonságos időskorról is rendeztek politikai fórumot, majd a parlamenti képviselők tartottak fogadóórákat. A városligeti napozóréten gyermekprogramok színesítették a majálist, emellett az érdeklődők egészségügyi szűrővizsgálatokon és tanácsadáson vehettek részt.
DK: aki a baloldali ellenzékre szavazott, az Európára szavazott
A párt XV. kerületi majálisi sajtótájékoztatóján Hajdu László polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy május 1-jén az ország az uniós csatlakozást is ünnepli. Ez a kerület Európára szavazott – szögezte le az egyéniben nyertes képviselő, aki bírálatként azt mondta, hogy a kampány rossz szabályok alapján, a demokráciának “csak apró szikráit felmutatva” zajlott. Hajdu László egyúttal arra is kitért, hogy miközben május 1-je a munka ünnepe, Magyarországon nagyon magas a munkanélküliség, sok a közmunkás és nagyon sokan külföldre mentek dolgozni.
Nemes Gábor, az Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ) korábbi elnöke azt hangsúlyozta, hogy a munka törvénykönyvének és a sztrájktörvénynek a megváltoztatása kiszolgáltatottá tette a munkavállalókat. Szomorúnak nevezte, hogy az uniós csatlakozás évfordulóján arról kell beszélni, hogy “porig alázták a szociális párbeszédet ebben az országban”.
Azért kell dolgozni, hogy a munkának újra legyen a becsülete, hogy a szakszervezeteknek újra legyen joguk tárgyalni és újra fel kell építeni a szociális párbeszéd intézményrendszerét
– fogalmazott. Székely Sándor, a Magyar Szolidaritás Mozgalom vezetője azt mondta, hogy az Orbán-rendszerben magukra hagyták a munkásokat. Bejelentette, hogy a DK-val kötött szövetségüket tovább akarják folytatni, többek között az önkormányzati választáson is.
A civileknek együtt kell működniük a demokratikus ellenzéki pártokkal
– szögezte le a megválasztott DK-s képviselő.
LMP: a hétköznapi emberek problémáival kell foglalkozni
A hétköznapi emberek problémáival foglalkozva, azokat a parlamentbe emelve kell tovább fejleszteni az LMP-t – hangoztatta az Ökopolisz Alapítvány keddi május elsejei budapesti rendezvényén a párt két frakcióvezető-helyettese és egy országgyűlési képviselője. Schmuck Erzsébet frakcióvezető-helyettes hangsúlyozta: az emberek nyugalmat, kiszámíthatóságot, tisztes megélhetést akarnak, ugyanakkor nem hisznek már a politikusoknak a beváltatlan ígéretek miatt, miközben az elmúlt nyolc év csak betetőzte a “lefelé tartó bérverseny” rendszerváltás idején kezdődött politikáját. Szerinte az LMP-nek markáns arcot kell mutatnia a politikában, valós választ adva a hazai és a globális kihívásokra. Megjegyezte, az áprilisi választási eredmény egyik oka éppen az volt, hogy az emberek nem hitték el, hogy az ellenzék kormányképes.
Demeter Márta, a másik frakcióvezető-helyettes szerint “rendkívül korrupt rendszer” alakult ki mára Magyarországon, s noha “fejétől bűzlik a hal”, nem lehet figyelmen kívül hagyni a “helyi kiskirályokat” sem; ebben a helyzetben az LMP “a társadalom meghosszabbított karja” kell legyen. Mint mondta, olyan pártok, amelyek korábban nem kormányoztak, 400 ezerrel növelték szavazótáborukat, ebből az LMP 150 ezres bővülést könyvelhetett el. Miközben az ellenzéki erők egy részének támogatottsága erősen csökken, a pozícióharcot vívó “kartellpártok” 300-350 ezer voksot veszítettek.
A tendencia világosan mutatja, hogy miben van perspektíva, milyen tartalmi politizálásban és milyen politikai gyakorlatban.
Az LMP színeiben parlamenti mandátumot szerzett Csárdi Antal arról beszélt: ha az embereket meghallgatva, a mindennapjait befolyásoló ügyekben lépnek fel javaslatokkal, akkor adott az esély, hogy a választók érdeklődjenek a párt programjának más pontjai iránt is. A kiemelt ügyek között említette azon szándékukat, hogy még az ősszel önálló albérleti törvényt javasolnak, amely rögzítené a bérlők és a tulajdonosok jogait és kötelességeit is. Megjegyezte, napjainkban több millióan esnek el szociális támogatásoktól azért, mert nem jelentkezhetnek be a feketén kivett lakásba, ahol élnek.
Forrás: MTI; vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS