Közeleg a brit EU-tagságról jövő csütörtökre kiírt népszavazás, ezért a piac jelezte, hogy egyre nagyobb aggodalommal figyeli a Brexit-párti – vagyis a kilépést támogató – tábor előretörését jelző közvélemény-kutatási adatokat. Londoni pénzügyi elemzők szerdán ismertetett legújabb tanulmányukban szinte katasztrofális gazdasági veszteségek veszélyére hívták fel a figyelmet Brexit esetére.
A Markit Financial Information Services piaci információszolgáltató cég kimutatása szerint a brit szuverén törlesztési leállás kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (CDS) középárfolyama markánsan romlik. Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza szerdán Londonban ismertetett tanulmánya szerint, ha a brit választók többsége a jövő csütörtöki népszavazáson kilépteti Nagy-Britanniát az EU-ból, a piaci bizalmi válság miatt a font azonnal 14-15 százalékkal zuhanna a dollárhoz képest.
Hosszabb távon a halasztott beruházási és fogyasztási döntések, valamint a meggyengülő kereskedelmi kapcsolatok okoznának hatalmas gazdasági károkat. Az EIU 31 oldalas tanulmánya szerint Brexit esetén a brit hazai össztermék (GDP) 2020-ban 6 százalékkal lenne alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a brit gazdaság az EU tagjaként abban az évben valószínűleg elérhetne. A reálértéken számolt 6 százalékos GDP-veszteség 106 milliárd font (több mint 40 ezer milliárd forint) nominális gazdasági veszteséget jelentene.
A ház szerint mindemellett London globális pénzügyi központként betöltött szerepe is veszélybe kerülhetne, mivel a Cityben megtelepedett pénzügyi szolgáltató cégek szinte biztosan elveszítenék az EU más gazdaságaira is kiterjedő szolgáltatásnyújtási engedélyüket. Londonnak – a világ másik globális pénzügyi szolgáltatási erőközpontjával, New Yorkkal ellentétben – nincs nagyon jelentős hazai piaci háttere, ezért London pénzügyi központjának szolgáltatásnyújtási tevékenysége túlnyomórészt nemzetközi piacokra irányul, ám nagyon valószínűtlen, hogy Brexit esetén a kontinentális EU-gazdaságok továbbra is akadálytalan hozzáférést engednének pénzügyi szolgáltatási piacaikhoz a londoni pénzügyi központban működő cégeknek – vélekednek az EIU elemzői.
A ház szerint az EU-ban maradó országok egyrészt inkább arra törekednének, hogy „megbüntessék” Nagy-Britanniát a kilépésért, másrészt arra, hogy saját pénzügyi szolgáltatási központjaikba – mindenekelőtt Frankfurtba és Párizsba – csábítsák át Londonból a magasan képzett pénzügyi szakértőket. Az EIU elemzői szerint ennek nagyon valószínű következménye a brit pénzügyi és az ehhez kapcsolódó egyéb szolgáltatások exportjának jelentős visszaesése lenne.
MTI
kép: wemagazin.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS