Pesti Srácok

Navracsics lemondana, ha nem sikerülne megállapodni az Erasmus-ügyben

Lemondana az uniós pénzek megszerzéséért felelős miniszter, ha nem sikerülne megegyezni az EU-val az Erasmus-ügyben. Navracsics Tibor szerda este beszélt erről a Partizán nevű Youtube-csatorna műsorában, kifejtve: ha neki felróható okokból mégsem sikerülnemegállapodni az Európai Bizottsággal, akkor beadja a lemondását.

Mint ismert, az Európai Bizottság decemberi döntése alapján kizárná az Erasmus+ csereprogramból és a Horizont kutatási programból azokat az egyetemeket, amelyek alapítványi formában működnek. Ez összesen 21 felsőoktatási intézményt érint, amelyek az elmúlt két év során a modellváltás mellett döntöttek. Fontos megjegyezni, hogy számtalan példa van erre külföldön, más európai országokban, amelyek esetében nincs szó hasonló döntésről.

Az uniós fejlesztésekért felelős miniszter leszögezte a PestiSrácok.hu-nak, hogy semmilyen jelzést nem kaptak az Európai Bizottságtól, ezért nem is értik, hogy mi a problémája a bizottságnak az alapítványi egyetemekkel. Ami a tárgyalások során felmerült, mint aggály, a közbeszerzési eljárások és az összeférhetetlenség kapcsán, abban a törvénymódosítások megtörténtek, a két megoldással a bizottság egyetértett, azt elfogadta. A levélben a jogállamiság feltételességi eljárásra hivatkoznak, aminek keretében erről nem volt szó – mondta a PestiSácok.hu-nak Navracsics Tibor az Erasmus-ügyről. Az uniós fejlesztésekért felelős miniszter hozzátette: nem értik azt sem, hogy mi történt ehhez képest, és azt sem, hogy mégis milyen keretek között. A miniszter lapunknak megjegyezte, hogy ez egy diszkriminatív döntés, és az Európai Bizottság a tudomány szabadságát is korlátozhatja azzal, ha működési forma alapján különböztet meg egyetemet és egyetemet. A PestiSrácok.hu arról is beszámolt, hogy különösen érthetetlen Brüsszel hozzáállása az ügyhöz, hiszen miközben az Európai Bizottság megköveteli a modellváltást megvalósító magyar egyetemek függetlenségét a kormányzattól, büntetve ezzel a magyar fiatalokat az Erasmus-programban történő részvétel lehetőségének megfosztásával, addig az unióban hétköznapi gyakorlat, hogy a felsőoktatási intézmények felügyeleti tanácsaiban és kuratóriumaiban politikusok, miniszterek, sőt, még az Európai Parlament képviselői is helyet foglalhatnak.

Forrás: Partizán; Fotó: MTI/Illyés Tibor

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.