Hivatalosan egyelőre nem reagáltak az ellenzéki törpepártok az MSZP ma bejelentett baloldali előválasztási javaslatára, és a PestiSrácok.hu által megkérdezett ellenzéki politikusok szavaiból is inkább az derül ki, hogy a baloldalon továbbra is a marakodás, egymás kiszavazása és háttérbe szorítása a napi rutin. Ellenzéki forrásaink véleménye szerint a tét most az, hogy mely baloldali párt vezesse az esetleges 2018-as választási összefogást, miközben Gyurcsányék, Szigetváriék és Bokrosék is a szocialisták kárára kívánják elfogadtatni és lehetőséghez juttatni a jelöltjeiket. Az MSZP ma éppen ennek tett keresztbe, miután deklarálta, a parlamentbe jutási küszöböt átlépni akaró pártnak ki kell tudnia állítani 106 jelöltet, amelyre csak egy-két ellenzéki párt lenne képes. Portálunk úgy tudja, a háttérben a baloldali nanopártok nekiestek az MSZP-nek. “Minket vádolnak, miközben Karácsony Gergely előválasztásról szóló javaslata egymilliárd forintba kerülne, így a PM ötlete anyagilag és szervezéstechnikailag is életképtelen. Nehogy már az MSZP problémája legyen, hogy egyes pártok nem tudnak mind a 106 egyéni képviselői helyre jelöltet állítani. Nehogy már a befőtt tegye el a nagymamát” – szögezte le egyik szocialista forrásunk.
Kesztyűt dobott a baloldali törpepártok arcába az MSZP a ma bejelentett előválasztási koncepciójával. Az ugyanis teljesíthetetlen feltételek elé állítaná például a Karácsony Gergely vezette PM-et, a Bokros fémjelezte MoMát, vagy éppen Fodor Gábort és a liberálisokat. Az MSZP által kidolgozott koncepció szerint egy közös értéknyilatkozat elfogadásával indulna a baloldali előválasztás folyamata, de a parlamentbe jutási küszöböt átlépni akaró pártnak ki kell tudnia állítani 106 jelöltet. Az MSZP mind a 106 egyéni választókerületben előválasztást tartana.
A főleg budapesti támogatottsággal rendelkező kisebb baloldali pártoknak ez azonban nehéz feladat, hiszen vidéken jórészt csak az MSZP-nek vannak ismert képviselői és komolyabb bázisa. A szocialisták ráadásul azt is igyekeznek elkerülni, hogy a kisebb pártok az ő kiépített hálózatukat kihasználva kapaszkodjanak a parlamenti küszöb fölé, vagy juttassanak képviselőt az országházba.
A szocialisták koncepcióját ismertető Molnár Zsolt kijelentette: a törvény szerint országos listát az a párt állíthat, aki – legalább kilenc megyében és a fővárosban – 27 egyéni választókerületben állított jelöltet. Ez nem valószínű, hogy minden, az előválasztáson induló pártnak sikerül, ezért a közös országos lista lenne a racionális – magyarázta, megjegyezve, hogy ez a pártok között folyó tárgyaláson még változhat. Az MSZP-s politikus véleménye szerint a parlamentbe jutási küszöböt átlépni akaró pártnak ki kell tudnia állítani 106 jelöltet. Aki ezt fricskának tartja, az nem bízik magában – fogalmazott. Molnár Zsolt közölte, a koncepciót elküldték a többi baloldali ellenzéki pártnak. Jövő év szeptemberéig meg kell lennie a 106 képviselő- és a miniszterelnök-jelöltnek is – hangsúlyozta.
Hivatalosan egyelőre nem reagáltak az ellenzéki törpepártok az MSZP ma bejelentett baloldali előválasztási javaslatára, és a PestiSrácok.hu által megkérdezett ellenzéki politikusok szavaiból is inkább az derül ki, hogy a baloldalon továbbra is a marakodás, egymás kiszavazása és háttérbe szorítása a napi rutin. Ellenzéki forrásaink véleménye szerint a tét most az, hogy mely baloldali párt vezesse az esetleges 2018-as választási összefogást, miközben Gyurcsányék, Szigetváriék és Bokrosék is a szocialisták kárára kívánják elfogadtatni és lehetőséghez juttatni a jelöltjeiket. Az MSZP ma éppen ennek tett keresztbe. Portálunk úgy tudja, a háttérben a baloldali nanopártok nekiestek az MSZP-nek.
“Minket vádolnak, miközben Karácsony Gergely előválasztásról szóló javaslata egymilliárd forintba kerülne, így a PM ötlete anyagilag és szervezéstechnikailag is életképtelen. Nehogy már az MSZP problémája legyen, hogy egyes pártok nem tudnak mind a 106 egyéni képviselői helyre jelöltet állítani. Nehogy már a befőtt tegye el a nagymamát” – szögezte le egyik szocialista forrásunk.
Karácsony Gergely és a Párbeszéd elképzelése egyébként az, hogy a pártok jelöltjei egy országos roadshow keretében végigkampányolják az országot, és jelölőgyűléseket tartanak a regisztrált szimpatizánsok előtt. Szocialista informátoraink szerint mindez egymilliárdba kerülne, miközben például az MSZP éves támogatása 400 millió forint. Szocialista politikusok úgy nyilatkoztak portálunknak, hogy ők nem akarják a hátukon cipelni a baloldali mikropártokat és pláne nem szeretnék ezen alig mérhető pártok politikusait parlamenti mandátumhoz juttatni.
Vezető fotó: Balogh Zoltán/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS