A strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságától (EJEB) szeretné megtudni Carles Puigdemont leváltott katalán elnök és Carme Forcadell, a feloszlatott katalán parlament elnöke, hogy a spanyol alkotmánybíróság jogosan függesztette-e fel a Katalónia függetlenségének kikiáltásáról tartott parlamenti üléseiket. A leváltott katalán kormány nyolc tagja egy hete van előzetes letartóztatásban, őket lázadással, zendüléssel, hűtlen kezeléssel és egyéb a bűncselekményekkel vádolják.
Jogaik megsértése miatt az EJEB-hoz fordult Carles Puigdemont leváltott katalán elnök és Carme Forcadell, a feloszlatott katalán parlament elnöke – közölte a strasbourgi székhelyű bíróság pénteken. Az EJEB tájékoztatása szerint a politikusok keresetet nyújtottak be Madrid ellenének, beadványukban arra keresik a választ, vajon szabályos volt-e, hogy a spanyol alkotmánybíróság felfüggesztette a függetlenség kikiáltásáról tartott parlamenti üléseiket. A strasbourgi bíróság beszámolt arról is, hogy katalán magánszemélyek is a testülethez fordultak, mert elmondásuk szerint az október elején tartott, Katalónia függetlenségről szóló népszavazást előkészítő választási bizottság egyes tagjaira egyenként hatezer eurós bírságot szabtak ki. Az EJEB közlése szerint a beadványokat átvették, ezt az eljárás rendje szerint közlik Madriddal, majd hamarosan döntés születik arról is, hogy a keresetek az emberi jogi bíróság hatáskörébe tartoznak-e.
A spanyol állami főügyész lázadás, zendülés, hűtlen kezelés és egyéb bűncselekmények miatt kezdeményezte büntetőeljárás megindítását a volt katalán kormány, valamint a katalán parlament elnökségének tagjai ellen, miután a térség vezetése az október elején megtartott, Madrid által alkotmányellenesnek nyilvánított névszavazás után egyoldalúan kinyilvánította Katalónia függetlenségét. A spanyol büntető törvénykönyv a zendülést közrend elleni bűncselekményként nevesíti, szemben a magyar gyakorlattal, amely katonai bűncselekményként tartja számon. A spanyol hatóságok európai elfogatóparancsot adtak ki Puigdemont és négy társa ellen, akik Brüsszelbe utaztak, miután a madridi kormányzat rendkívüli intézkedésként menesztette őket és előrehozott helyi választásokat írt ki Katalóniában. Carme Forcadell, a feloszlatott katalán parlament elnöke, százötvenezer eurós óvadék ellenében szabadlábon védekezhet, azonban börtönbe kell vonulnia, amíg nem fizeti ki a megszabott összeget. A leváltott katalán kormány nyolc tagja egy hete van előzetes letartóztatásban, őket lázadással, zendüléssel, hűtlen kezeléssel és egyéb a bűncselekményekkel vádolják.
Az EJEB az Európai Uniótól teljesen független, negyvenhét tagállamot tömörítő Európa Tanács intézményi családjába tartozik, ítéleteit az Emberi Jogok Európai Egyezménye alapján hozza meg. Jogsértés megállapítása esetén a strasbourgi bíróság vagyoni és nem vagyoni kártérítést, úgynevezett igazságos elégtételt ítélhet meg, de ítéleteivel nem semmisítheti meg tagállamok jogszabályait.
Van egy olyan érzésünk, hogy az EJEB nem lesz majd annyira érzékeny az erőszakkal elfojtott katalán függetlenség ügyére, mint például a visszaeső szomáliai bűnözők állítólagos jogsérelmeire…
Forrás: MTI. Fotó: CNN
Facebook
Twitter
YouTube
RSS