Az akkreditált orosz lobbisták a továbbiakban nem léphetnek be az Európai Parlamentbe – írja az EUobserver.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke június 2-án, csütörtökön jelentette ki az elnöki konferencián, ahol a parlamenti frakciók vezetői találkoznak, hogy szeretné visszavonni az akkreditációkat. Philippe Lamberts, a Zöldek társelnöke üdvözölte a lépést.
Köszönjük Metsola elnöknek, hogy eleget tett kérésünknek, miszerint visszavonták az orosz lobbisták akkreditációját az Európai Parlamenttől. Nem fogadhatjuk el, hogy egy háborút szító ország képviselői továbbra is lehetőséget kapjanak arra, hogy befolyást gyakoroljanak politikáinkra és döntéseinkre
– mondta Lamberts, aki megjegyezte, hogy az orosz lobbisták azonban továbbra is hozzáférhetnek az Európai Bizottsághoz és a tagállamokat képviselő Tanácshoz. Az EUobserver egyik uniós parlamenti forrása szerint a döntést még véglegesíteni kell, mielőtt azonnali hatályba lép. A lépés azonban az uniós intézmények hetek óta tartó patthelyzetének következménye, hogy először töröljék őket az EU közös átláthatósági nyilvántartásából, amelyet az Európai Parlament, az Európai Bizottság és az Európai Tanács kezel.
A nyilvántartás az uniós jogalkotást befolyásolni próbáló lobbisták adatbázisa. A felsoroltak hivatalosan hozzáférhetnek az EU intézményeihez.
Mint ismert, Katarina Barley, a parlament alelnöke március 15-én levelet küldött Clément Beaune francia uniós ügyekért felelős államtitkárnak és Věra Jourovának, az Európai Bizottság alelnökének. Ebben az orosz kötődésű lobbisták törlését javasolta a nyilvántartásból. Az Európai Bizottság és az Európai Parlament is támogatta ebben őket, de a Tanács ellenállásába ütközött a francia EU-elnökség alatt. Közben a Zöldek a különböző főbb politikai frakciók vezető képviselőivel együtt azt követelték, hogy az Európai Parlament tegyen egyoldalú lépéseket.
A csütörtöki döntés azt jelenti, hogy az EU közös átláthatósági nyilvántartásában szereplő, oroszországi székhellyel rendelkező szervezetek képviselői nem léphetnek be a parlament brüsszeli és strasbourgi helyiségeibe. A tilalom alá esik a nagyvállalatok közül például a Roszatom, a Lukoil, a Kaspersky, valamint különböző iparági, tanácsadó és tudományos szervezetek is.
A tilalom az uniós szankciók hatálya alá tartozó személyekre is kiterjed
– mondta az EUobservernek egy uniós parlamenti forrásuk, aki azt is hozzátette, hogy az Európai Parlament épületeinek bejáratánál dolgozókat ezután értesítik, hogy megtagadják a belépést számukra.
Forrás: EUobserver; Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS