Megjelent a legfrissebb kutatás arról, hogyan alakulhat az Európai Parlament összetétele a választások után. A Parlament közvélemény-kutatásokkal foglalkozó egysége a Kantar Public-kal együttműködésben, a szavazói szándékot felmérő tagállami közvélemény-kutatások alapján előrejelzést készített arról, hogyan alakul majd a képviselőcsoportok mérete a következő Parlamentben. Mivel az új Parlament képviselő-csoportjainak száma és összetétele előre nem látható, az előrejelzések a jelenlegi Parlamentben működő képviselőcsoportokat feltételezve készülnek. Eszerint az előrejelzés szerint az LMP nem szerez mandátumot, így nem képviseltethetik magukat Brüsszelben. A Fidesz-KDNP 13, a Jobbik és az MSZP-Párbeszéd összefogás 3-3, a DK és a Momentum pedig 1-1 mandátumot szerezhet majd.
A most napvilágot látott kutatás szerint a tagállamokban 2014 óta újabb politikai tömörülések jöttek létre, amelyek a jelenlegi közvélemény-kutatási adatok alapján mandátumhoz juthatnak az európai választásokon. Ezek a formációk még egyik jelenlegi képviselőcsoportnak sem tagjai. Ha egyetlen európai pártcsaládba sem tartoznak, akkor a várható mandátumuk az „Egyéb” kategóriába kerül. Mivel nem tudhatjuk, hogy ezek a pártok mely képviselőcsoporthoz csatlakoznak majd a választásokat követően, ezért a kategóriában jobb- és baloldali szervezetek is megtalálhatók.
Az Európai Parlament honlapján közzétett tanulmányban azt írják, hogy a Parlament egyetlen, szavazati szándékot mérő felmérést sem rendelt meg a mandátumbecslés elkészítéséhez. Kiemelik: a felhasznált adatok minden esetben egyértelműen beazonosítható közvélemény-kutató intézmények által készített, nyilvánosan közzétett felmérésekből származnak; az előrejelzés csak megbízható forrásból származó adatokat használ. Az eredményeket tartalmazó jelentés mellékletében részletes információ található a felhasznált közvélemény-kutatásokról, azok forrásairól és a legfontosabb adatairól.
A kifejezetten az európai választásokra készült szavazatiszándék-felmérések mindig elsőbbséget élveznek az országos választásokra készült hasonló közvélemény-kutatásokkal szemben. Ha egy bizonyos országban több felmérés áll rendelkezésre egy adott időszakra, akkor a meglévő adatokból súlyozás vagy egyéb algoritmus alkalmazása nélkül pártonként átlagot számítunk.
Az LMP várhatóan be sem jut az Európa Parlamentbe
Mint ismert: Magyarország 21 képviselői mandátummal rendelkezett a nyolcadik parlamenti ciklusban. A 2014-es európai választás eredményeként 12 képviselő a konzervatív Európai Néppárt, négy az Európai Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének képviselőcsoportját, két képviselő pedig a Zöldek/Európai Szabad Szövetség képviselőcsoportot erősíti. Három képviselő dolgozik független képviselőként. A következő ciklusra vonatkozó előrejelzés szerint ez most jelentősen átrajzolódhat.
A most közzétett adatok szerint a Fidesz-KDNP 13, a Jobbik és az MSZP-Párbeszéd összefogás 3-3, a DK és a Momentum pedig 1-1 mandátumot szerezhet majd. Az LMP várhatóan el sem éri a parlamentbe jutáshoz szükséges küszöböt, így nem delegálhat majd képviselőt a következő parlamenti ciklusban az Európai Parlamentbe. A különböző felmérések részletes adatai az EP hivatalos oldalán excelfájlban találhatók, köztük azok az átlagok, amelyeket a Parlament közvélemény-kutatásokkal foglalkozó egysége számított.
Forrás: PestiSrácok.hu; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS