MAD – azaz Mutually Assured Destruction (kölcsönösen garantált megsemmisülés), de a betűszó másik jelentése is releváns: őrület. Ez a doktrína garantálta a hidegháború idején, hogy a nagyhatalmak soha ne kerüljenek nyílt konfliktusba egymással. Ha ugyanis bármelyik fél nukleáris fegyvert vetett volna be, az garantálta volna, hogy a másik oldal azonos ellencsapással reagál. Mivel az atomhatalmak esetén ez a világ végét jelentette volna, így megszületett a doktrína, amit mára sajnos úgy tűnik már nem vesznek elég komolyan.
A Disznó-öbölbeli incidenst követően létrejött egy forró vonal Moszkva és Washington között. Ez garantálta, hogy egyik oldal sem lép fel agresszíven a másikkal szemben, és nem nem piszkálnak bele nyíltan egymás érdekszférájába. Ez volt ugyanis az egyetlen módja annak, hogy a felek elkerüljék az atomháborút. Azt ugyanis mindenki tényként kezelte, hogy ha az USA és a Szovjetunió összecsap, akkor nem állnak meg a tankcsatáknál, hanem röpködni kezdenek az atomtöltetek.
Aztán véget ért a hidegháború. A Nyugat gazdasági erejére támaszkodva nyert, és mindenki elkönyvelte magában, hogy megszabadultunk a nukleáris fenyegetéstől. Amíg a nagyhatalmak meg nem kezdtek újra belemászni egymás érdekszférájába. Orbán Viktor péntek reggeli rádióinterjújában kijelentette:
Nem irodalmi túlzás az a félelem, amely mindannyiunkban ott munkál, hogy a háború további kiterjedése az előbb-utóbb valamilyen típusú atomfegyver bevonásával is járhat, tehát ha világháború lesz, akkor atomháború lesz, és a Jóisten mentsen meg bennünket ettől
Persze, erre jöhetnek az ellenérvek. Hogy mi volt Vietnámban, mi volt Afganisztánban, ahol az Egyesült Államok tulajdonképpen vesztett, azonban mégsem vetett be atomfegyvereket. Aki azonban ezzel érvel az elfelejti: az USA nagyhatalmi státuszát egyik vereség sem fenyegette. Ukrajna nyugati érdekszférába kerülése, esetleges NATO-csatlakozása, Oroszország összeomlása azonban feladja a leckét Moszkvának. És ahogyan Vlagyimir Putyin egyszer kijelentette:
Ha Oroszország létét fenyegetik, minden eszközt bevetünk. Tudjuk, hogy ez a világ végéhez vezet, de mit ér a világ Oroszország nélkül?
Moszkva tehát felkészült erre a lehetőségre is. És nem ő az egyetlen. Kína éppen a napokban változtatott a nukleáris doktrínáján, ennek értelmében ezentúl Peking nem zárja ki az atomfegyverekkel végrehajtandó megelőző csapást, a két ország hozzáállása a kérdéshez pedig, ahogy arra Robert C. Castel is rávilágított szorosan összefügg.
Így tehát kijelenthető, hogy amennyiben a nyugati blokk aktívan beavatkozik a háborúba, és a két oldal proxyháborúja élesre vált, a Sárkány és a Medve nem fogja visszatartani magát attól, hogy biztosítsa a sikerét. Az indok pedig teljesen triviális lehetett. Hiszen bár a szegényített uránnal dúsított lövedékek nem számítanak atomfegyvernek, egy olyan konfliktusban, ahol mindkét fél felkészült az eszkalációra, semmi sem tartja vissza őket attól, hogy ezt a kérdést is átértékelje.
És ez a lépés talán már meg is történt. Nem sokkal azután ugyanis, hogy Nagy-Britannia bejelentette hajlandó urántartalmú lövedékekkel ellátni az ukrán hadsereget, Oroszország taktikai atomrakétákat telepített Fehéroroszországba. Ha háborúban állunk, senki nem fog az első pofonra várni, mindenki először akar majd ütni.
Az ütés pedig erős lesz. A hivatalos adatok szerint ugyanis Oroszország jelenleg 5977 nukleáris robbanófejjel rendelkezik. Ezek a hivatalos adatok. De a tömegpusztító fegyverek tekintetében mindenkinek szokása eltitkolni a valós számokat. Persze, ha röpködni kezdenek a rakéták ezek a számok már tulajdonképpen nem is számítanak.
Ha ugyanis egy nagyhatalom atomfegyvert vet be, akkor a még mindig élő, de elfelejtett MAD doktrína szerint minden atomhatalom kilövi a saját készletét. Több tízezer robbanófejről beszélünk, egy olyan fegyver kapcsán, amelyből pár száz után, már nem marad, aki megszámolja hány robbant fel valójában.
A háború soha nem változik. Aki vesztésre áll, mindent megtesz a győzelemért, és senki nem fog a következményekkel számolni. Ha Oroszország összeomlik, ha nyílt háborút hirdetünk ellene (hirdetünk, hiszen mi is a NATO tagjai vagyunk), akkor nem lesz visszaút.
Források: Moscow Times, Mandiner; Fotó: Knowyourmeme
Facebook
Twitter
YouTube
RSS