Hiába a gazdák sorozatos tiltakozása, hiába az infláció, Brüsszel nem áll le: most Dél-Amerikából engedi be korlátlanul a silány terményeket, amellyel újabb tőrt döf az uniós gazdák szívébe. Von der Leyen a területalapú támogatás eltörlésével ugyan kompenzálni akar a holland gazdáknak, a többiek viszont egyszerűen hoppon maradnak, és legfeljebb látszatintézkedéseket kapnak az arcukba.
Egyre látványosabban próbálja tönkretenni Brüsszel az európai mezőgazdaságot, azon belül is az uniós gazdák munkáját. Ha az olcsó, ám silány minőségű ukrán gabona- és mézimport támogatása, eddig nem lett volna elég, most a Portfolio szerint a Mercosurral való megállapodás révén lehetővé tennék a szintén rossz minőségű, jelentős mennyiségű marhahús, cukor és baromfihús behozatalát Dél-Amerikából, ami káros versenyt teremtene a helyi termelők számára. Nem véletlen, hogy Annie Genevard francia mezőgazdasági miniszter “rossz megállapodásnak” minősítette a tervezett egyezményt.
A francia mezőgazdasági szektor legnagyobb érdekképviseleti szervezete, az FNSEA vezetője, Arnaud Rousseau pedig bejelentette, tüntetéssorozatot szerveznek a november 18-19-én esedékes brazíliai G20-csúcstalálkozóval egy időben, hogy megakadályozzák a dél-amerikai, jórészt ismeretlen összetevőjű termékek korlátlan importját.
Még, még, még, ennyi nem elég
Gondoljunk bele: ez az egyezmény már önmagában kicsinálná az uniós gazdákat, de Brüsszelnek ez sem elég.
Olyan teljesíthetetlen klímacélokat is lenyomnak a gazdák torkán, amelyeket a fenti megállapodások miatt az unión kívül érkező termékek esetében nem alkalmaznak.
A 2040-re kitolt karbonsemlegesség azt jelenti, hogy a termelők számára erőteljesen korlátozzák a nitrogén-oxid- és az ammónia kibocsátását, amely a dolgozók egzisztenciáját veszélyezteti. Mivel ezek nem teljesítése óriási pénzbe kerül többek között a holland, francia és német államnak is, ezért külön előírásokkal nehezítik a termelők életét.
Az uniós kötelezettségekkel összhangban a holland kabinet drasztikusan, átlagosan 40 százalékkal csökkentené a mezőgazdaság nitrogén-oxid- és ammóniakibocsátását, a természetvédelmi területek közelében pedig mintegy 100 százalékos kibocsátáscsökkentést ír elő. A szabályozás viszont az Európai Unió agráriumának talapzatát, a 116 milliós holland állatállományt érinti a leginkább, hiszen szakértők szerint a nagymértékű nitrogénkoncentráció a magas népsűrűségből és a szarvasmarha-tenyésztésből fakad. És ha a gazdák ezeket az egyébként is teljesíthetetlen előírásokat nem hajtják végre, eladhatják a földjeiket egy állami alapnak, amely aztán továbbadhatja a több pénzt ígérő külföldi befektetőknek; nagyjából úgy, ahogy a rendszerváltás utáni privatizáció zajlott le hazánkban. Az egyik legtámogatottabb uniós mezőgazdasága pedig a holland, vagyis
az uniós támogatások akár Európán kívüli lobbisták kezébe is kerülhetnek.
A hollandokat kárpótolják, minket büntetnek
Ha ehhez azt vesszük, hogy 2027-től minden uniós kifizetést a jogállamisági feltételek betartásához kell majd kötni, és ezzel együtt eltörlik a területalapú támogatási rendszert, már megmagyarázni sem kell, miért nem kapnak egy fillért se azok, akik az egész életüket a mezőgazdaságnak szánták.
Ráadásul ilyen jogállamisági határátlépésnek minősülhet az olyan traktoros tiltakozás is, ahol tüntetők fontos útvonalakat zárnak le, vagy trágyát szórnak a kormányzati hivatalok elé.
Gyorsan tegyük hozzá azonban, hogy szakértők szerint a területi alapú támogatás eltörlése kifejezetten Hollandiának kedvez, ahol kis területen magas értékű agrártermékeket állítanak elő, például a kertészeti ágazatban.
Becsapták a tüntetőket
Emlékezhetünk rá, hogy az elmúlt egy évben sorra tiltakoztak a gazdák Portugáliától Németországig a brüsszeli intézkedések miatt. A traktoros gazdák Berlinben lezárták a legfőbb útvonalakat, Párizsban és több francia nagyvárosban országos blokádot alakítottak ki, Hollandiában pedig a minisztérium elé szórták a trágyát. Ugyan ősszel sokáig úgy nézett ki, hogy Ursula von der Leyenék meghajolnak a tüntetők előtt, és dokumentumban rögzítik az érdekeiket, illetve azok figyelembevételét, ám a Mandiner cikkéből kiderült, az unió nem hagyja elvetetni a Green Deal-jét, ráadásul
a Bruegel Intézet – amely a brüsszeli programok megalkotásában évtizedek óta besegít – felszólította az uniót, hogy turbófokozatra kapcsolja a 2040-re kitűzött klímacélok teljesítését. Így az elvárt intézkedések miatt Európában drágábbak lesznek a termények.
A kérdés ezután az, hogy az európai élelmiszereket ki fogja megvenni? Nyilván nagyon kevesen, éppen ezért nyílik út az Európán kívüli termékek kontrollálatlan behozatala előtt, mindezt „szabadkereskedelemnek” hazudva.
Borító: Gazdatüntetés Svájcban (MTI)
kanigunda
2024-11-14 at 01:37
“…Ezek strómanok lehetnek, hiszen a klímcélokat csak az uniós gazdáktól követelik …
Tipikus maffia hozzáállás…”
Kb. Annak idején hasonló mesével (ózonlyuk) vetettek mindenkivel új hűtőgépet, amik
persze az elején hosszú ideig botrányosan szarok voltak. Mára hirtelen “begyógyult”
az a rohadt ózonlyuk. Persze a GREENPEASE meg az összes zöldike akkoriban verte a
nyálát intenzíven. Micsoda véletlenek!
kanigunda
2024-11-14 at 01:30
Pankotai & AngiVera
Idéznének pár európai fogyasztói árat (marhahús, alma, krumpli stb.)?
Mert így csak bolond hőbörgés a dumájuk.
Sandokan
Akkor maga ugye Koccintóst iszik Ermitage helyett. Jól látom?
Sokat maga sem ért a piachoz, az látszik.
bl
2024-11-13 at 23:25
Ezek strómanok lehetnek, hiszen a klímcélokat csak az uniós gazdáktól követelik meg, az ukránban vagy dél-amerikában termelő multiktól nem. Tipikus maffia hozzáállás.
futóbolond
2024-11-13 at 22:02
Pankotai László2024-11-13 at 18:56: ön tényleg elhiszi, hogy nagy márton autonóm módon dönt a magyar gazdaságpolitikáról? nyilván ezért nem is menesztik, mert nem ő a valódi felelős a kialakult helyzetért.
amúgy egyszerű a megoldás. ki kell lépni az unióból és a magyar mezőgazdaság megszabadul az unió mindenféle előírásaitól… és elköszönhet az eu támogatásoktól is. a földbérleti díjak visszaesnek, de a sok ügyvéd, politikus és egyéb haszonleső pofára fog esni, amikor a földbérleti díj hirtelen beesik vagy hetven-nyolcvanezer forinttal. sajnos a magyar gazdálkodókat mindig elkényeztette az állami, majd uniós támogatások rendszere, nem igazán versenyképesek a támogatások nélkül.
AngiVera
2024-11-13 at 19:58
Egyetértek Pankotaival. Engem is jobban aggaszt az itthoni élelmiszerhelyzet. A bolti árak az egekben, a minőség viszont a béka segge alatt. Fél éve még lehetett 250-ért 2,8-as tejet venni, most 350 alatt nem lehet találni még 1,5-et sem. Ugyanez a lisztnél, tejtermékeknél, zöldségnél, gyömölcsnél, húsnál. Szinte minden környező országban olcsóbb az étel mint nálunk! Miért nem tesz semmit a kormány?
puncuis pinatus
2024-11-13 at 19:43
Szívlapát, karóba húzás, fonott kender, világítótestvas, stb.
Európa népének tönkretétele íróasztalok mellől, büntetlenül!
Nem ezért lettek megválasztva!!!
Arna
2024-11-13 at 19:24
))) Forró lányok várnak rád —– https://ok.me/7TJI1
Pankotai László
2024-11-13 at 18:56
Hagyjuk a brüsszelező szólamokat! A rekordméretű magyar kajainflációért a magyar kormány a felelős, nem az EU. Sehol nem volt tavaly az unióban akkora infláció, mint nálunk. És most is az Eu-átlag kétszerese az itthoni arány. Nagy Mártont ideje lenne meneszteni!
pm
2024-11-13 at 18:40
Ez már felvet némi tervszerűséget is. Már már úgy tűnik hogy tervezetten, zöldnek álcázva ellehetetlenítenek MINDENT. Az ipar leépül, a mezőgazdaság szintén.Olcsó energia nincs. mi marad?
Mi az amire az eu gazdasága képes lesz támaszkodni??
Sandokan2024-11-13 at 18:0 na persze,ha ingyen adják, akár a sz@rt is megzabálod mi? Persze az import nem feltétlen rossz, csak garancia nincs rá. A z eu a bogarakat is étlapra tűzte már, mert olcsóbb.
nyekeregnek a diverzifikációról, de ha a saját kajánkat sem leszünk képesek megtermelni, az sokkal fájóbb kiszolgáltatottság, mint bármi más.
túródóra
2024-11-13 at 18:40
A marha népeket úgy vezetik félre a kommunista marxista brigantik, ahogy akarják. Az értéktelen fiatalság baxik erre az egészre. Tudják ezt a kommunista zsidó férgek. Gond nélkül megcsinálnak mindent .
Sandokan
2024-11-13 at 18:09
Ha olcsóbb élelmiszert lehet más kontinensről importálni, mint a magyar boltokban vehető méregdrága termékek, akkor támogatom. Szemétség, hogy ilyen drágák a magyar boltok! A kormány alkalmatlan az infláció megfékezésére. Nonszensz, hogy a liszt 200 forint felett van és egy kiló alma legalább 500 forint!!!
Gullwing
2024-11-13 at 18:09
Kárpáti anyádnak kár volt ideszarnia féreg!
A kurva bolsi anyádnak.
Gullwing
2024-11-13 at 18:02
Mocskos férgek ezek mind.
A belüknek a kerítésen kellene száradnia.
Kárpáti
2024-11-13 at 17:59
Gazdasági semlegesség. Azzal üzletelünk akivel megéri.
Orbán rárontott a gazdasági semlegességre!
János
2024-11-13 at 17:25
Ki SMS-ezett már megint❓
Bizonyára jó üzlet neki. 🤬
…. és még csodálkoznak majd, ha a gazdák egyszer ledózerolják a palotáikat, velük együtt.
Ahogy kinéz a dolog, hamarosan összedől az egész trágydomb.
Patriot
2024-11-13 at 17:16
Majd ha megint égnek ott Brüsszelben a traktorgumik, most már rá kell hányni a boszorkányt is meg a többi népírtó férgeket. A k.annyukat azt!
Borbély
2024-11-13 at 17:16
Az EU bürokratái olyan rendeleteket kényszerítenek a tagállamokra, hogy erre már Sztálin is elismerően csettintene. Ha Európa országai nem fogják tudni előállítani a saját, jó minőségű élelmiszereiket, akkor ki leszünk szolgáltatva az innen-onnan behozott, drága és rossz minőségű élelmiszereknek. Ez az emberek egészségromlásához, nagymértékű halálozáshoz fog vezetni. Ebből is látszik, hogy itt tényleg Európa őslakosságának a kipusztítása zajlik…
Theo
2024-11-13 at 17:15
Persze, Sorosek már évek óta vásárolják fel a dél amerikai földeket.
Sojal
2024-11-13 at 16:44
Miért nem lepődök meg? At EU mindig is ezt csinálta. Az összes eddigi mg-t érintő intézkedés azt célozta, hogy hozzanak helyzetbe olyan EU-n kivüli szervezeteket, akiktől hálából várható egy kis zsozsó.Mert nem elég a hívatalos jövedelem.
A hívatkozások meg: smafu!
Angie
2024-11-13 at 16:43
Na ezeket kell kicsinálni valahogy! Rájuk kell gyújtani a brüsszeli csodapalotájukat! Addig feszegetik a húrt, míg elindul a nép! Szerintem már nincs sok hátra, de az is lehet, hogy ez a céljuk! Álzöld vén szemét qrvák ülnek ebben a koszfészekben, akik még bűnözők is!
Larry
2024-11-13 at 16:16
Azt már tudjuk, hogy Ukrajnában az USA-ból szállított génmódosított magokból termesztenek. Nyilván nincs ez máshogy Dél-Amerikában sem. Mi ilyet nem szeretnénk, hát akkor ránk kényszerítik ezen a módon. Amúgy bizonyos termékeknél már most is így van. Tudjuk milyen hatásai vannak, lesznek az egészségünkre? Ez bizony egy terv része!
Talpra magyar!
2024-11-13 at 16:13
Von der Leyenék Weberék együtt a dk-s féle Dobrevékkel és a többi zöld és balliberális EU pártokkal azt akarják hogy a EU tagországok mezőgazdasági támogatásaikat az ilyen USA milliárdosok kaparinthassák meg mint Sorosék akik rengeteg hektárt vásároltak fel. És ez miatt a magyar gazdáktól vegyék el a rengeteg milliárd forintot azt akarják a dk-s Dobrevék és a tiszás M. Péterék.
Bugyrasz54
2024-11-13 at 15:52
Európán kívüli termékek kontrollálatlan behozatala például Del-Amerikabol mennyi carbon csóvát von maga-utan? Nem kene ezt is mérlegelni? Nem ertem miért uruquai narancsot veszünk itthon es Del-Afrikai narancs van a kanadai piacokon? Nem kene “fordítva ” elhelyezni az árut, minél kevesebbet utaztatni őket?
Királytigris
2024-11-13 at 15:44
Miután az EU iparát megrogyasztották, következik a mezőgazdasága….
Ez az EB egy valóságos kártevő!