Dúró Dóra nem tudott – vagy inkább nem akart – magyarázatot adni a PestiSrácok.hu kérdésére: hogyan utazhatott egy „álnévre” szóló repülőjeggyel Jemenbe Vona Gábor másfél évtizeddel ezelőtt. Eközben a baloldalra tolódott párt sajtóosztálya csaknem egy hete nem hajlandó válaszolni kérdéseinkre. A hallgatásuk egyre inkább azt a látszatot kelti, mintha titkolnivalójuk lenne…
Stábunk egy keddi sajtótájékoztatón próbálta szóra bírni Vona titokzatos jemeni útjáról Dúró Dórát, a Jobbik országgyűlési képviselőjét, aki nem mellesleg a párt elnökségéből kiszorított, partvonalra tett Novák Előd felesége. Azt kérdeztük a jobbikos politikustól, hogyan utazhatott el pártelnöke az arab államba egy más nevére kiállított repülőjeggyel még 2003-ban. Dúró Dóra erre azt felelte: forduljunk a sajtóosztályhoz. (Egyébként Dúró valamennyi olyan kérdésre ezt felelte, amely nem vágott a sajtótájékoztatója témájába.) A történet szépséghibája, hogy már múlt csütörtökön, tehát csaknem egy hete elküldtük kérdéseinket a Jobbik sajtóosztályához, ám ezúttal még egy Bud Spencer-videót sem küldtek válaszul.
Mint azt kedden megírtuk: 2002 végén tartottak Budapesten egy palesztinbarát, Izrael-ellenes kiállítást Budapesten, amelyen az akkor még párttá alakulás előtt álló ifjúsági szervezet, a Jobbik alelnökeként Vona Gábor is megjelent. Vonát ott bemutatták a jemeni nagykövetség diplomatáinak, akik meghívták őt Jemenbe egy ifjúsági arab-iszlám konferenciára. Vona a meghívást elfogadta, és 2003 februárjában el is utazott a találkozóra. Már csak az a kérdés, hogyan? Ugyanis a Jobbik akkori vezetőségének több tagja is arról tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t, hogy Vona Gábor olyan repülőjegyet kapott, amely nem a saját nevére volt kiállítva! Nagy Ervin, a Jobbik akkori alelnöke, aki már hosszú évekkel ezelőtt kilépett a vállalhatatlan irányt vett pártból, portálunknak elmondta:
Egy „Vona Fabook” névre kiállított repülőjegyet kapott Vona egy közvetítőn keresztül. Még viccelődve meg is mutatta nekünk, a Jobbik akkori vezetőinek a jegyet, és mindannyian jót nevettünk a dolgon. Azt viszont azóta sem tudom, hogyan tudott egy más nevére szóló repülőjeggyel becsekkolni a repülőtéren. Az az igazság, hogy nem kérdeztük őt erről, ő pedig nem beszélt róla.
Úgy tudjuk, a konferencián nem szólalt föl Vona Gábor, csak meghallgatta az előadásokat. Ugyanakkor jelenléte jelzésértékű volt az arab-izraeli konfliktusban való állásfoglalás szempontjából, és kiválóan megalapozta a Jobbik és elnöke későbbi, harcosan iszlámbarát, Allahot éltető, Izrael-ellenes, antiszemita botrányokkal teli politikáját, amelyet ma már próbálna letagadni, elfeledtetni. Ennek érdekében a pártelnök a Spinoza-házba jár „meggyónni” a korábbi „vétkeket”.
További kérdések
Egyébként a repülőjegy-sztori mellett az alábbi kérdésekre vártuk, illetve várjuk továbbra is a Jobbik válaszát:
- Mi volt a célja Vona Gábornak a jemeni utazással?
- Ma is részt venne-e egy ilyen konferencián?
- A 2003. februári, jemeni konferencia központi témája az izraeli-palesztin konfliktus volt. Tehát jelenléte egyúttal állásfoglalás is volt a palesztinok mellett. Most, miután a Spinoza Házba is elzarándokolt pártja korábbi antiszemita megnyilvánulásait feledtetni, még mindig elutazna egy ilyen konferenciára?
- Hogyan látja a saját akkori (2003-as), illetve utána bő tíz évig tanúsított hozzáállása az arab-izraeli konfliktushoz összeegyeztethető-e a maival? Miben változott? És mi az, amit ma már nem mondana, nem tenne úgy, mint 2003 és 2015 között?
Vezető képünkön Vona Gábor és Dúró Dóra látható; forrás: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS