Vad és meglepő kijelentést tett a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, mondta a PestiSrácok.hu-nak Rétvári Bence. Az EMMI parlamenti államtitkárát hideg zuhanyként érte, hogy Galló Istvánné szerint egy “normális országban”a szakszervezetek általában a baloldali-szociáldemokrata pártokkal működnek együtt. A politikus minderről a keddi Köznevelési Kerekasztal után rendezett sajtótájékoztatón beszélt, amelyen egyebek közt bejelentették azt is, hogy idén és jövő szeptemberben is 3,5 százalékkal nőnek a tanári fizetések.
Miután a szakszervezetek nagyon fontos partnerei a kormánynak, és ahogy eddig, úgy a folytatásban is várják őket a Köznevelési Kerekasztalhoz, ezért is volt vad és meglepő a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) elnökének, Galló Istvánnénak a mai kijelentése, hogy „normális országokban” a szakszervezetek általában a baloldali-szociáldemokrata pártokkal működnek együtt – mondta a PestiSrácok.hu-nak Rétvári Bence a keddi Köznevelési Kerekasztal után tartott sajtótájékoztatón. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára portálunknak arra a kérdésére, hogy a PSZ fontolóra veszi, hogy a tanárok differenciált béremelése miatt Alkotmánybírósághoz fordul, úgy fogalmazott, sok szereplő részéről hangzott el korábban a követelés, hogy legyen lehetőség helyben, a jobban dolgozókat nagyobb mértékben jutalmazni szemben azokkal, akik az átlagosnál gyengébben teljesítenek. A szülök többsége úgy gondolja, hogy ha egy pedagógus lelkiismeretesen mindent megtesz gyermekéért, akkor ezt fizetésben is honorálják.
Ha a Pedagógusok Szakszervezete nem így gondolja, akkor írhat beadványt, aztán meglátjuk, hogy az Alkotmánybíróság hogy gondolja!
– jelentette ki Rétvári Bence.
Az államtitkár szerint érthető a szakszervezetek csalódottsága, hiszen a Köznevelési Kerekasztal nagyon nagy sikereket ért el a pedagógusok érdekében, a pedagógus szakszervezetek nélkül. Rétvári kiemelte, hogy a Köznevelési Kerekasztalon folyó tárgyalások eredménye az a 104 milliárdos plusz, amelyet a jövő évben az intézményfenntartásra fordítanak.Hozzátette, a tanárok érezhették, hogy az oktatási rendszer sokat lépett előre az elmúlt félévben, és ma sokkal inkább szolgálja az érdekeiket.
Nyilván csalódottak a szakszervezetek, hogy kimaradtak ebből a sikerből.
Rétvári Bence felelevenítette, hogy a tárgyalások során a pedagógusok sztrájkbizottságának mind a 25 pontját megvitatták, ezek közül kb. 19-20-ban kompromisszum közeli helyzetbe kerültek, majd pedagógusok sztrájkbizottsága megszakította a tárgyalásokat és sztrájkot hirdetett. Ettől függetlenül a pedagógusok sztrájkbizottságának szinte valamennyi felvetésére – az adminisztrációs terhek, a pedagógusminősítés, a nyugdíj előtt álló tanárok, a Kliknek biztosított pluszforrások, az intézmény fenntartás, az intézményvezetők munkáltatói jogkörének bővítése illetve a gazdálkodási szabadsága, a döntések koncentrációjának csökkentése – született megoldás, amelyet az Országgyűlés a hétfői törvénymódosítással elfogadott. Hozzátette, a következő hetekben, hónapokban megjelenő rendeletek tartalmazzák majd ezeket a változtatásokat. Az elért sikereknek pedig a pedagógusok és a diákok élvezik majd az előnyét, mert egy új fenntartási rendszerben, sokkal kiszámíthatóbb környezetben tudnak majd dolgozni és tanulni a jövőben.
Rétvári úgy fogalmazott, a jövő évi költségvetés révén a pedagógusok is egyet előre léphetnek az előző esztendőhöz képest. Kiemelte: jövő szeptembertől – az idei évhez hasonlóan – 3,5 százalékkal nőnek a keresetek, ami csak a pedagógus bérsoron 38,5 milliárdos többletet jelent. Ezzel összesen inkább az 50 százalékhoz fog közelíteni a pedagógusbérek növekménye. Példaként hozta, hogy aki főiskolai végzettséggel bír, és 2011-ben 122 ezer forintot keresett, jövőre 182 700 forintra számíthat, aki 3-5 év gyakorlattal, egyetemi diplomával rendelkezik, az a 2011-es 135 975 forint helyett 243 600 forintra. 18-20 év gyakorlat mellett, egyetemi diplomával a bérek 172 882 forintról 304 500 forintra nőnek 2011-hez viszonyítva. Az államtitkár úgy fogalmazott: a kormány igyekszik megbecsülni a pedagógusok munkáját, ezt tükrözi a bértáblában is. Kitért arra is, hogy a köznevelésre 130 milliárddal fordítanak többet jövőre, 2010-hez képest pedig 455 milliárddal jut több forrás a területre. Rétvári Bence elmondta: ebből a legnagyobb rész, 265 milliárd a pedagógusbérekben jelenik meg. Kiemelte még, hogy a nem pedagógus végzettségű, de az oktató-nevelő munkát segítők bére is nő, januártól 10 százalékos növekményre számíthatnak, ennek egy része fix, egy része teljesítményfüggő lesz. Szólt arról, hogy az idei évi költségvetés-módosítás is kétszer 35 ezer forintot jelent számukra. Folytatódnak az iskolafejlesztések is, 2010 óta félezer iskolában valósult meg valamilyen program. Ezeknek a folytatására a fedezet rendelkezésre áll jövőre is. Rétvári Bence elmondta még, hogy 1,4 milliárdos többletet tartalmaz a büdzsé a pedagógusok előmenetelének, a pedagógus I-ből a II-be, mestertanári fokozatba lépésnek a finanszírozására. Hozzátette: rendezték a nyugdíj előtt hét évvel álló pedagógusok kérdését is, nekik nem kell a minősítésben részt venniük, őket automatikusan átsorolják, ennek a fedezetére 6,3 milliárdot biztosítanak. Egy újabb évfolyam juthat majd hozzá ingyenesen a tankönyvekhez, ami további 1,25 milliárdot jelent – jelezte, hozzátéve: a tankönyvrendszer lassan a családtámogatás részévé válik. A gyógypedagógusok, pedagógiai szakszolgálatok kapacitás növekedésére 3,8 milliárdos többletet tartalmaz a büdzsé.
Forrás: PestiSrácok.hu
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS