Az Origo információi szerint március huszadikától kezdődően hetekig nem volt főállású orvos a Pesti úti Idősek Otthonában. Pont abban az időszakban, amikor az intézményben már lázas és felső légúti megbetegedések voltak, amelyek a koronavírus-megbetegedés első tünetei. A lap szerint az állandó orvosi felügyelet hiánya is hozzájárulhatott ahhoz, hogy későn észlelték a megbetegedéseket és tömeges lett a fertőzés az idősotthonban.
Ismét óriásit csúsztatott Karácsony Gergely, amikor arról beszélt, hogy a Pesti úti idősotthon rendelkezik orvosi ellátással. Ugyan valóban van háziorvosi szerződése az intézménynek, de a háziorvosok nem jártak az idősotthonban. Sőt, március huszadikától egészen április közepéig az idősotthonnak főállású orvosa sem volt, annak ellenére, hogy a vonatkozó törvény előírásai szerint a 200 főnél nagyobb szociális intézmények kötelesek az állandó orvosi ellátást biztosítani. Az országos tisztifőorvos múlt heti személyes szemléje után is ez volt az egyik első dolog, amire felfigyelt; még aznap határozatban kötelezte a fenntartót, hogy gondoskodjon a folyamatos orvosi ellátásról.
Az Origo információi szerint a márciusig alkalmazásban lévő főállású orvos március közepén munkahelyi ellentétek miatt kérte felmentését, amit pár nappal később – tekintettel a járványra – visszavont. Sőt, egy munkatársa szerint több orvos felvételét sürgette a járványügyi helyzet miatt, mivel a személyes konfliktusok ellenére nem akarta cserben hagyni az otthon lakóit. Az intézmény azonban március 20-tól kezdődően nem tartott igényt az orvos munkájára, pedig szerződése a hónap végéig szólt volna. Karácsony idősotthonában a járványhelyzet alatt tehát nem növelték az egészségügyi személyzet létszámát, hanem személyeskedés miatt inkább csökkentették azt. Az idősek főállású orvos nélkül maradtak pont abban az időszakban, amikor a járvány felütötte a fejét az intézményben.
Ezekben a napokban – már március közepén – mutatkoztak ugyanis először a vírusfertőzés tünetei több idős gondozottnál; az intézmény és annak fenntartója, a Fővárosi Önkormányzat ennek ellenére a lap információi szerint nem pótolta azonnal a főállású orvost, ami egy járvány közepén óriási felelőtlenség. Igaz, az intézmény igazgatója – megkésve ugyan – jelezte az orvoshiányt a fenntartó felé, azonban választ nem kapott a Fővárosi Önkormányzattól. Az Origo szerint a területért felelős főpolgármester-helyettest, Gy. Németh Erzsébetet mindössze egy alkalommal érték el az intézmény dolgozói telefonon, ám Müller Cecília országos tisztifőorvos látogatásáig a Főpolgármesteri Hivatal vezetéséből személyesen senki nem látogatta meg az idősotthont, hogy megnézze, mi történik az intézményben.
Forrás: Origo; Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS