Potenciális célok kijelölése, lőszerraktárak felderítése és más, a háború szempontjából fontos információkat ad át a Szövetségi Hírszerzés (Bundesnachrichtendienst) az ukrán hadvezetésnek. A nehézfegyverek szállítása mellett a berlini kormány ügynökei felderítési adatokkal segítik Kijevet.
Georg Spöttle
A Die Zeit című napilap szellőztette meg, a hírt, miszerint a Pullach városában székelő Szövetségi Hírszerzés, a CIA és az NCA amerikai titkosszolgálatok mellett a hadviselést segítő adatokat ad át az ukrán katonai vezetésnek. A Deutsche Presseagentur, német hírügynökség megkérdezte ezzel kapcsolatban a Szövetségi Hírszerzés sajtóosztályát, ott azonban közölték, hogy ez olyan titkosított információ, amelyet csak magasrangú kormánytagoknak adhatnak ki, a sajtó részére viszont nem.
A meg nem erősített hírek szerint a hírszerzők a lehallgatott orosz rádiózás kiértékelt adatait, fontos mobiltelefonhívásokat, műholdfelvételeket és az élőerős hírszerzés által szerzett információkat adnak át kijevi kollégáiknak. A friss műholdfelvételek segítségével az ukrán vezérkar azonnal értesül az orosz csapatmozgásokról, a repülőtereken állomásozó helikopterekről, vadászgépekről és a tüzérségi eszközök típusáról és számáról. Sok orosz katona használ mobiltelefont és szeretteiknek elmondják pontos tartózkodási helyüket és gyakran azt is, hogy milyen feladatokkal bízták meg őket. Ez már több egység megsemmisüléséhez vezetett, miután hírszerzők felhasználták a beszélgetések adatait.
Ugyanilyen veszélyesek a közösségi médiákra kiposztolt képek és videók, mivel a nyugati hírszerzők ezekből is sok lényeges információt nyertek és adtak tovább az ukrán katonai titkosszolgálatnak.
Ahogy a New York Times, amerikai napilap néhány nappal ezelőtt közölte, az USA hírszerző ügynökségei is hasonló segítséget nyújtanak az ukrán hadseregnek. A Harkov környékén történt ukrán sikerek is ezeknek a stratégiailag fontos információknak volt köszönhető. Az amerikai hírszerzők hintették el azt az információt, hogy az ukrán hadsereg Herszon környékén fog támadni. Az orosz haderő valóban erre a frontszakaszra koncentrált, ide telepített át nehézfegyvereket és harcedzett csapatokat.
Az amerikai ügynökségek már nyolc éve képzik az ukránokat pszichológiai hadviselés és hírszerzés terén. Ebbe beletartozik a hamis információk eljuttatása az ellenségnek
– nyilatkozta Evelyn Farkas hírszerzési szakértő a New York Times újságírójának. Hogy pontosan milyen információkkal látják el az ukránokat, arról az amerikaiak sem akartak nyilatkozni.
Fotó: MTI/AP/Kosztyantin Liberov
Facebook
Twitter
YouTube
RSS