Az RBB információi szerint a Német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) egy német diplomatát, Hansjörg Habert is lehallgatta. Politikailag is komoly helyzetet teremt, hogy a francia külügyminisztert, Laurent Fabiust is figyelte a BND.
A német RBB információi szerint 900 oldal terjedelmű az a lista, amelyet a BND biztosított a kémkedési célokra igénybevett célokról Európában és az USA-ban. Ez a hosszú lista telefonszámokat, e-mail és IP-címeket tartalmaz. Mivel Haber német állampolgár, az alaptörvény szerint ennek nem lett volna szabad megtörténnie ebben a formában.
A kérdéses lista arról szól, hogy milyen mértékben működött a kémkedés barátok között – vagyis az európai és amerikai intézmények lehallgatása – legalábbis 2013. októberéig. Röviddel azelőtt ugyanis Angela Merkel az NSA lehallgatását úgy kommentálta, hogy: „barátok nem kémkednek egymás után”
Poloskák az uniós hatóságoknál
Három héttel ezelőtt, a BND elnöke Gerhard Schindler tájékoztatta a Bundestagot arról a tényről, hogy nem csak az NSA, hanem a BND is kémkedett barátok között. Sok kérdés még nyitott, de az már világos, politikailag rendkívül robbanásveszélyes a helyzet, és a BND komoly válságban van.
Az elmúlt hetekben kiszivárgott, hogy a német hírszerzés sok kormányzati szervet figyeltetett az európai országokban és az Egyesült Államokban.
A megfigyelés szinte minden uniós országot érintett, bár a miniszterelnököket nem, de az RBB információi szerint az európai önkormányzatiság, az uniós államok minisztériumai, nagykövetségek és az USA is célkeresztbe került.
Habert a német alaptörvény védte
A leginkább robbanásveszélyes eseteket eddig nem hoztak nyilvánosságra, az RBB információi szerint Hansjörg Habert, a német diplomatát is lehallgatták. Arról nincs pontos információ, hogy mikor és mennyi ideig, ám a helyzet így is pikáns. Hansjörg Haber Emily Haber férje, aki 2014 óta a német Belügyminisztériumban szolgált államtitkárként.
Haber 2008-2011 között az EU grúziai megfigyelő missziójának volt a vezetője, majd az EU diplomáciai szolgálatában állt Brüsszelben, 2014-ben német nagykövet volt Kairóban, és jelenleg EU nagykövete Törökországban. A lehallgatást azonban a német szabályok szerint csak a Bundestag G10-es bizottság engedélyével lehetett volna végezni. De a BND politikailag is rendkívül veszélyes terepre tévedt, ezek közé tartozik a kapcsolat Laurent Fabiussal, francia külügyminiszterrel.
Más célpontok is a listán
Az RBB információi szerint BND-nek komoly nehézséget fog az is okozni, hogy megmagyarázza, miképp vágott profiljába a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság, az UNICEF, az Egészségügyi Világszervezet, az FBI és az amerikai nemzetközi műsorszolgáltató, a Voice of America. A listákon az információk szerint számos európai és amerikai cég is szerepel, köztük például az amerikai Lockheed cég.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS