A visegrádi négyek (Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország) egymás sikerében, stabilitásában és felemelkedésében érdekeltek, ez a meggyőződés fogja vezetni a következő egy évben a magyar V4-es elnökséget – jelentette ki az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke szombaton, az MTI-nek telefonon nyilatkozva. Németh Zsolt erről azután beszélt, hogy a Gombaszögi Nyári Táborban Martin Klusszal, a szlovák külügyminisztérium államtitkárával és Berényi Józseffel, Szlovákia korábbi külügyi államtitkárával közösen tartott fórumot a V4-elnökség, Közép-Európa és az Európai Unió kapcsolatáról.
Németh Zsolt közlése szerint az előadók egyetértettek abban: Közép-Európát erősíteni kell, ennek fontos összetevője pedig, hogy az országok között összeköttetést kell teremteni, különösen az infrastruktúra területén. Egyúttal a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok elmélyítését is kulcsfontosságúnak nevezték a felek – emelte ki Németh Zsolt. Mint hozzátette, hasonlóképpen egyetértettek abban, hogy a visegrádi együttműködés nagy értéke, hogy önkéntességen alapul, tehát az országok olyan témákban működnek együtt, amelyekben közösek az érdekeik.
Ez a tapasztalat az elmúlt harminc esztendőben nagyon működőképesnek bizonyult
– hangoztatta Németh Zsolt. A bizottsági elnök hangsúlyozta azt is: a V4-országok között szintén fontos összekötő elem, hogy értéknek tekintik a szabadságot és elutasítják a külső kényszereket.
A történelmi tapasztalatok is erre biztatnak bennünket, […] de akár ma is tapasztalhatók az EU részéről olyan megnyilvánulások, amelyek egyfajta külső kényszernek tekinthetők
– fogalmazott. A külügyi bizottság elnöke beszámolt arról is, hogy a fórumon csupán az állampolgárság kérdésében nem alakult ki egyetértés, mivel a magyar kormány továbbra is a kettős állampolgárság biztosításában gondolkodik a felvidéki magyarok számára. Ugyanakkor – folytatta Németh Zsolt – a szlovák államtitkár a további egyeztetésekre való nyitottságot és a jelenlegi törvény módosításának szükségességét hangsúlyozta, továbbá azt, hogy ha lesz újra szlovákiai magyar parlamenti képviselet, akkor megnyugtató választ tudnak majd találni erre a kérdésre.
Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS