Nemzeti Bilincs Egyesület néven jogvédő szervezet alakult azzal a céllal, hogy megvédje azokat a „politikai üldözötteket”, megvádolt egykori minisztereket, polgármestereket, államtitkárokat, akik ellen a hatalom politikai érdekből alkalmazza a büntetőjog eszközeit. Erről az egyesület elnöke és egyik alapítója, Császy Zsolt beszélt a Magyar Narancsnak adott interjújában.
A Sukoró-ügy korábbi vádlottja, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. egykori értékesítési igazgatója, Császy Zsolt az interjúban hangsúlyozta, hogy az MDF egykori vezető politikusát, Herényi Károlyt és Székely Árpád volt moszkvai nagykövetet is a soraikban tudó egyesületükkel olyan fórumot is szeretnének biztosítani, hogy javítsák a róluk kialakított egyoldalú társadalmi képet, hiszen szerinte a hatalom az elszámoltatásnak nevezett folyamat végén törvénytelen, erőszakos módszereket alkalmazva lehetetlenítette el azokat, akik nem számítottak “hűséges alattvalónak”. Császy azt is felhozta, hogy egyes ellenzékiek politikai haszonszerzésből is igyekeztek őt a „kormány kezére játszani”. Példaként a vagyonkezelő volt értékesítési igazgatója Schiffer Andrást nevezte meg, aki még 2009-ben büntetőfeljelentést tett Gyurcsány ellen, holott a Sukoró-ügyben már fél évvel korábban nyomozott a hatóság. Császy újra elmondta, amivel maga a volt miniszterelnök is többször végighaknizta a sajtót, hogy a nyomozás célkeresztjében Gyurcsány Ferenc állt, Császyékat pedig arra akarták rávenni, hogy terhelő vallomást tegyenek rá. Ezt úgy próbálták elérni, hogy a börtönben besúgókat és provokátorokat küldtek rá, majd miután nem tudták megtörni, végül elengedték, bár Császy azt hozzátette, hogy „az állam emberei” a legutóbbi időkben is „behatolnak a lakásaikba”, és „szemmel tartják” a „politikai üldözötteket”. Szerinte az a megalázás is a show része volt, amikor úgy állították elő, hogy a mankójához bilincselték.
Az MNV egykori igazgatója arról is beszélt, hogy összegyűjtik és elemzik is az országban történt visszaéléseket, amikkel szerinte az az egyik fő probléma, hogy a koncepciós eljárások során azokat sem lehet elítélni, akik valóban bűncselekményeket követtek el. Császyék fel akarják dolgozni többek között Hunvald György, Fapál László, Hagyó Miklós és Szilvásy György ügyét is. Itt megjegyezte, hogy a koncepciós ügyeket a hatalom mindig egy fogalom köré építi fel: szerinte míg a Habsburgok alatt a vád a “felségsértés” volt, Rákosiék alatt „szabotázs” címszó alatt „nyírták ki” a politikai ellenfeleket, addig Orbán Viktor kormányzása alatt a hűtlen kezelés lett a „varázsszó”. Az interjúban az is szóba került, hogy Császy olyan fenyegetést is kapott, hogy valaki azt mondta neki: „egyesek sajnálják, hogy nincs gyereke, talán jobban tudnának rá hatást gyakorolni”.
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS