Giuseppe Conte olasz miniszterelnök aláírta szombat éjjel azt a rendeletet, amelynek értelmében a hatóságoknak le kell állítaniuk a be- és kilépést a tízmillió lakosú Lombardia tartományban, 15 másik észak-olaszországi városban is vesztegzárat vezettek be. De a világ más részein is fenyegetést jelent a koronavírus: Németországban 800 fölé emelkedett a fertőzöttek száma és Bulgáriában is megjelent a kórokozó. A Közel-Keleten pedig nézők nélkül rendezik meg a Forma-1-es Bahreini Nagydíjat. Az olaszországi halálozási adatokból kiderül, hogy az időseket és a krónikus betegeket veszélyezteti leginkább a járvány, így rájuk és nekik kell a legjobban vigyázni.
Mint arról korábban beszámoltunk, az újabb olaszországi karanténzónák Lombardia mellett Modena északi területeit, valamint Pármát, Piecenzát, Reggio-Emiliát, Riminit, Pesarót, Urbinót, Alessandriát, Astit, Novarát, Verbano-Cusio-Ossolát, Vercellit, Padovát, Trevisót és Velencét érintik.
A rendelet felszólítja a lakosokat, hogy légzési nehézségek és magas láz esetén maradjanak otthon, illetve minimalizálják a felesleges személyes kontaktust, beleértve az orvosokkal való érintkezést is. Szigorúan tilos továbbá elhagyni az otthonát annak, akinél beigazolódott a fertőzés gyanúja. A vállalatokat ugyancsak arra kérték, hogy a fertőzés megelőzése érdekében küldjék dolgozóikat szabadságra.
Németországban több százan fertőződtek meg
A Robert Koch országos járványügyi intézet (RKI) vasárnap reggeli összesítése szerint 847 embernél mutatták ki a kórokozót. A 16 tartomány közül 15-ben van legalább egy fertőzött, a kivétel Szász-Anhalt. A legtöbb esetet – 392 fertőzést – Észak-Rajna-Vesztfáliában regisztrálták. Száznál több koronavírusos beteget további két tartományban, Baden-Württembergben (182) és Bajorországban (148) találtak, az összes többi érintett tartományban 30 alatt van az igazolt fertőzések száma.
A fertőzöttek többnyire otthoni karanténban vannak és tünetmentesek. Halálos áldozat nincs. A járvány gazdasági hatásai viszont várhatóan igen súlyosak lesznek, főleg azért, mert a német vállalatok nagy része szerteágazó nemzetközi kapcsolatrendszerben működik, és a járvány terjedése veszélyezteti a szállítási és beszállítói hálózataikat.
Az új koronavírus okozta járvány megmutatta, “mennyire sérülékenyek ezek az ellátási láncolatok”
– nyilatkozott Ola Kallenius, a Daimler autógyártó társaság igazgatótanácsának elnöke a Der Spiegel című hírmagazinnak, hozzátéve: egyelőre nem tudják felmérni a járvány hatásait, de azt világosan látják, hogy a termelés és az értékesítés is visszaesik.
A német szövetségi kormányt alkotó pártok, a Kereszténydemokrata Unió (CDU), a bajor testvérpárt Keresztényszociális Unió (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párt vezetői vasárnap este a válság kezeléséről tanácskoznak a berlini kancellári hivatalban.
Bulgáriában is megjelent az új koronavírus
A bolgár egészségügyi illetékesek vasárnap négy fertőzöttről adtak hírt. Az ország repülőterein és szárazföldi határain már korábban elrendelték a testhőmérséklet mérését. Csütörtökön pedig a bolgár kormány országos méretűvé nyilvánította az influenzajárványt, majd az egészségügyi miniszter bejelentette, hogy március 11-ig minden iskola zárva tart.
Üres lelátók előtt rendezik meg a Bahreini Nagydíjat
A koronavírus-járvány miatt nézők nélkül rendezik meg a Forma-1-es idény második versenyét, a március 22-re kiírt Bahreini Nagydíjat – közölték a szervezők vasárnap. A verseny rendezői közleményükben úgy fogalmaztak, a koronavírus világszintű terjedése miatt nem lenne helyes megtartani egy olyan nagy sporteseményt, amelyen külföldi és helyi rajongók ezrei kerülnének közvetlen kapcsolatba egymással. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a versenyhétvégét nem tervezik elhalasztani, és azt a televíziós közvetítéseken kísérhetik figyelemmel az érdeklődők.
A szervezők már pénteken felfüggesztették a jegyek értékesítését a szahíri viadalra, amelyre a tervek szerint egy héttel a jövő vasárnapi, idénynyitó Ausztrál Nagydíj után kerül sor. A járvány miatt az április 19-re kiírt sanghaji futamot bizonytalan időre elhalasztották, és jelenleg az április 5-i vietnámi verseny lebonyolítása is kérdéses.
Az időseket és betegeket fenyegeti leginkább a koronavírus
Leginkább az idősekre és a krónikus betegségekben szenvedőkre veszélyes a koronavírus, derül ki az Index összeállításából. A portál az olasz Egészségügyi Főhatóság adataira hivatkozva arról számolt be, hogy a koronavírus áldozatainak átlag életkora kiemelkedően magas, 81 év, ami húsz évvel több, mint a fertőzöttek átlagos életkora.
Az olasz hatóságok által nyilvánosságra hozott adatok szerint, a fertőzöttek száma 4636-ra emelkedett, a halottak száma pedig szintén magas, a legfrissebb adatok szerint 197-en vesztették életüket. Ezzel Olaszország, Kína után második a halálozások számát tekintve.
A halálos áldozatok átlag életkora kiemelkedően magas, 81 év, ami húsz évvel magasabb, mint a fertőzöttek átlagos életkora. Az áldozatok közel fele (42%) a nyolcvan feletti, 32 százalékuk a hetvenes éveiben járt, 14 százalékuk pedig már elmúlt kilencven. Ebből az következik, hogy a koronavírus elsősorban az idősekre jelent súlyos veszélyt.
Szintén a veszélyeztetettek körébe tartoznak a krónikus betegségekben szenvedők. Az elhunytak kétharmadának volt három vagy több másfajta betegsége, alig 15,5 %-uk volt a fertőzés előtt egészséges (vagy volt csak egy betegsége). Ezek tipikusan az idős kor betegségei, jellemző a magas vérnyomás, a szívkoszorúér-betegség és a cukorbaj- írja az Index. Ezeknél az áldozatoknál jellemzően szintén nem közvetlen halálok volt a koronavírus, az általában csak legyengítette a beteg szervezetét, míg a korábbról “hozott” betegség okozta a halálukat.
Forrás: MTI, Index; Fotó:MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS