A Belügyminisztérium fegyelmi eljárást indított annak kiderítésére, hogyan tűnhettek el dokumentumok az Alkotmányvédelmi Hivatalban őrzött „őszödi dossziékból”. – tudta meg a Népszabadság.
Büntetőfeljelentést megalapozó fegyelmi eljárást rendeltek el a Belügyminisztériumban, miután kiderült: az iktatószámok alapján 22 tételnyi irat hiányzik a Gyurcsány Ferenc 2006-os őszödi beszédének kiszivárogtatásával kapcsolatban 2006 és 2009 között folyt titkosszolgálati vizsgálat anyagából. A lap értesülésünk szerint a „hiányt” már az előző kormányzati ciklusban észlelte a Nemzetbiztonsági Hivatal akkori illetékes osztályvezetője, és jelezte is a „problémát” feletteseinek, de végül nem történt semmi.
Információ szerint a hiányzó iratok olyan részjelentések, feljegyzések és szakértői anyagok, amelyeket felhasználtak ugyan a végleges összefoglaló jelentések elkészítéséhez, ám azok több nevet és az ügy egyes momentumaival kapcsolatban részletesebben kifejtett következtetést fogalmaztak meg, mint a két végleges jelentés. A lap forrásai szerint, aki a hiányzó iratokat eltüntette, nagy valószínűséggel a bennük megnevezett személyeket akarhatta védeni, vagyis azt szerette volna elérni, hogy bizonyos nevek ne kerüljenek nyilvánosságra az iratok titkosságának feloldása után sem.
A Belügyminisztériumban nyoma sincs a kérdéses iratoknak, és nemleges választ adott a keresett dokumentumokkal összefüggésben az összes olyan tárca és hivatal, amelyben a különböző átszervezések folytán az őszödi dokumentumok megfordulhattak. Úgy tudjuk, a vizsgálat az előző kormányok Miniszterelnöki Hivatalaira, illetve a polgári titkosszolgálatokat felügyelő miniszterek hivatalára és az előző kormányok Nemzetbiztonsági Irodáira koncentrált. A feltételezések szerint ezek valamelyikében emelhette ki valaki a dokumentumokat.
Az eljárást nagyban megnehezíti az a tény, hogy a vizsgálat idején többször is változott az NBH vezetőjének, illetve a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter személye is. A vizsgálat még Galambos Lajos főigazgatósága alatt kezdődött, majd Laborc Sándor hivatali ideje alatt ért véget, ám mire a végső összefoglaló jelentések elkészültek, már Balajti László irányította az NBH-t, illetve 2010 májusa és 2011 decembere között az Alkotmányvédelmi Hivatalt is.
A teljes cikk a nol.hu-n olvasható
Facebook
Twitter
YouTube
RSS