Ma nagyobb mértékű a keresztényüldözés a világban, mint Néró korában, minden öt vallási üldözött közül négy keresztény – jelentette ki Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a témában rendezett pénteki konferencián. A kormány határozott szándéka, hogy Magyarország a keresztényüldözés ellen fellépő szervezetek központjává és támogatójává váljon.
Magyarország a keresztényüldözés ellen fellépő szervezetek központjává és támogatójává akar válni – nyilatkozta Rétvári Bence – parlamenti államtitkár a keresztényüldözéssel összefüggésben rendezett pénteki konferencián. A kormány ez irányú erőfeszítéseinek köszönhetően korábban önálló államtitkárságot hoztak létre, a keresztényüldözést elítélő határozatot fogadtak el a Parlamentben.
Emlékezetes, a kormány tavaly novemberben jelentette be, hogy külön államtitkárságot hoz létre a keresztényüldözés ellen. Orbán Viktor és Balog Zoltán augusztusi vatikáni látogatása után született meg a döntés, hogy szükség van egy, a keresztényüldözés minden formája ellen, kormányzati felhatalmazással, hatékonyan működő kormányzati egységre. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter bejelentése szerint 930 millió forintot különítettek el hogy a világban élő, támadásokat elszenvedő keresztény közösségeket segítse. Nemsokkal később a keresztényüldözés elítéléséről szóló határozati javaslatot terjesztettek a Parlament elé, amely népirtásnak minősítette a folyamatot, valamint felszólította a Nemzetközi Büntetőbíróságot, hogy lépjen fel a keresztényüldözés elkövetői ellen.
Ésszel
A közel – keleti kereszténység helyzete európai megismertetésének jelentős állomása volt Henri Boulad SJ, az egyiptomi Jezsuita Kulturális Központ igazgatójának előadása. A Hölvényi György EP-képviselő meghívására Strasbourgba érkező szerzetes a migrációs válsággal kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, a befogadás nagylelkű és nemes cselekedet, az értelemmel is párosulnia kell. Ha ezt nem ismeri fel Európa, az végzetessé válhat az egységre és a kontinens arculatára nézve.
Európa évszázados történelmi küzdelmek és súlyos áldozatok árán érte el mai identitását és egységét, amit súlyos hiba lenne könnyedén feladni
– hangsúlyozta.
Nem a muszlimok toleráns vallási nézetei miatt maradhattak fönn
Idén januárban III. Ignác József, a szír katolikus egyház vezetője tartott előadást a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, aki Orbán Viktor meghívására érkezett hazánkba. Az egyházi vezető arról beszélt, százezrek haltak meg, mire Németország megnyitotta határait, arról azonban Nyugaton keveset beszélnek, miért nem kezdtek hasonló bevándorláspolitikába a környező arab országok, holott Szaúd-Arábiában, vagy Katarban sokkal több a hely, azonos a vallásuk és azonos a kultúrájuk az üldözöttekével. Amikor a keresztény egyházi vezetők az elvándorlással és bevándorlással kapcsolatos érzékeny szociálpolitikai helyzetre, annak összetettségére és az óvatosságra figyelmeztettek, vallási rasszizmussal és diszkriminációval vádolták meg őket egyes európai politikusok.
Előadásában hangsúlyozta, az USA 14 éve avatkozott be Irakban, és ott azóta is káosz uralkodik. Az USA nem tudta megvalósítani az iraki békés építkezést, amit ígért. Elmondta nehéz a diktatúrákról nyugati szemmel nyilatkozni, relatív, ki hogyan éli meg. A nyugati sajtóban és politikusok által is gyakran hangoztatott nézet, hogy a Közel-Kelet keresztényei a muszlimok toleráns vallási nézeteinek köszönhetően maradhattak fönn. A keresztények, akik még megmaradtak, az eltűnés határán vannak, de eddigi túlélésüket inkább azoknak a vezetőknek köszönhették, akik nagy bölcsességükben elfogadták a kisebbségeket, akik keményen dolgozó, az uralkodóhoz hű, békés emberek voltak.
Nagyobb a keresztényüldözés mértéke, mint Néró korában
Rétvári Bence a pénteken rendezett „Az összefogás új lehetőségei az üldözött és diszkriminált keresztény közösségek érdekében” című nemzetközi konferencián hangsúlyozta, Magyarország a keresztényüldözés ellen fellépő szervezetek központjává és támogatójává akar válni. Úgy vélekedett, hogy ma nagyobb mértékű a keresztényüldözés a világban, mint Néró korában; minden öt vallási üldözött közül négy keresztény. Ezért arra kérik a közel-keleti vallási vezetők a magyar kormány képviselőit, hogy a többi között Irakban és Szíriában teremtsenek jövőképet, nyújtsanak humanitárius segélyt a nyugati demokráciák a keresztényeknek, ne a befogadásukkal akarjanak segíteni – mondta a politikus a hét ország tizenhét szervezetének részvételével megtartott tanácskozáson.
Az unióban is nő a vallási indokú terrorcselekmények száma
Török Tamás, az Emmi üldözött keresztények megsegítéséért felelős helyettes államtitkárságának vezetője arról beszélt, kétezer éves keresztény kultúrák felszámolása zajlik a Közel-Keleten és az Európai Unióban is nő a vallási indíttatású terrorcselekmények száma. Kiemelte, a helyettes államtitkárság létrehozását a többi között az indokolta, hogy koordinációt teremt a kormányon belül a keresztényüldözés elleni fellépés érdekében, illetve jogszabályokat is kezdeményezhet. Továbbá együttműködnek a külügyi tárcával és az egyházakkal, civil szervezetekkel is, illetve kapcsolatban állnak az ENSZ-szel, a hágai bírósággal és az Európai Parlamenttel – sorolta. Török Tamás közölte, speciális ösztöndíjprogramot dolgoztak ki az üldözött keresztények képviselői számára és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen előadássorozatot tartanak az üldözött keresztény egyházakról.
Európa nem tud egységet felmutatni a keresztényüldözés ellen
Hölvényi György európai parlamenti (EP-) képviselő azt hangsúlyozta, egy kereszténydemokrata politikus legfőbb feladata az EP-ben, hogy felhívja a figyelmet egy vallástalan Európában a keresztények szenvedésére és közös cselekvésre késztesse az európai partnereket. Európa nem tud egységet felmutatni a keresztényüldözés ellen – folytatta -, ezért volt szükség a magyar kormánynak a keresztényüldözés elleni helyettes államtitkárság létrehozásáról szóló döntésére. Ugyanis valakinek el kell kezdeni ezt a folyamatot – mondta, hozzátéve, annál is inkább, mert például ha a következő egy évben nem mennek vissza százezrek Irakba, megszűnik a helyi kereszténység. A politikus úgy vélekedett, nemcsak a kereszténységre veszélyes, de az iszlámot is szétrombolja a keresztényellenesség.
Forrás: MTI/Hölvényi György közleménye/PestiSrácok.hu; kezdőkép: pinterest.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS