Várhatóan novemberben tárgyalja újra első fokon a Gyurcsány-kormány volt tikosszolgálati vezetőinek vesztegetési perét a Kaposvári Törvényszék. A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) egykori főigazgatója, Galambos Lajos és bűntársa, a cég volt műveleti osztályvezetője, Gyarmati György terhére azt rója az ügyészség, hogy százmilliókkal vesztegette meg őket a magyar alvilág hírhedt alakja, Jakubinyi Róbert. Galambosékat tavaly már több év börtönre ítélték, ám júniusban a Fővárosi Ítélőtábla megsemmisítette az elsőfokú döntést. Portálunk úgy tudja, nevetséges bírói hiba miatt kezdődhet újra a hét éve zajló eljárás.
A PestiSrácok.hu információi szerint várhatóan novemberben kezdi tárgyalni a Gyurcsány-kormány volt titkosszolgálati vezetőinek, illetve a magyar alvilág egyik hírhedt alakjának megismételt elsőfokú perét a Kaposvári Törvényszék. Az Egymásért, Egy-másért Alapítvány kulcsfiguráját, Jakubinyi Róbertet és a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) korábban kémkedéssel is vádolt, ám végül jogerősen felmentett volt főigazgatóját, Galambos Lajost, illetve a cég volt műveleti osztályvezetőjét, Gyarmati Györgyöt még 2013-ban (az első gyanúsításokra 2011-ben került sor) folytatólagosan elkövetett hivatali helyzettel való visszaélésre irányuló hivatali vesztegetés bűntettével és más bűncselekményekkel vádolta meg az ügyészség. A Kaposvári Törvényszék Katonai Tanácsa a titkosított perben tavaly első fokon mindhárom vádlottat bűnösnek mondta ki. A Pintér Sándor lejáratásával is összefüggésbe hozott Jakubinyi Róbert elsőrendű vádlottat kétrendbeli, folytatólagosan elkövetett vesztegetés miatt négy év börtönre és öt év közügyektől eltiltásra ítélték. A másodrendű vádlott Galambos Lajos folytatólagosan elkövetett vesztegetésért és államtitoksértésért öt évet kapott, valamint nyolc évre a közügyektől is eltiltották. Gyarmati György harmadrendű vádlottat három év börtönnel és öt év közügyektől eltiltással sújtották. A bíróság emellett Galambost 150, Gyarmatit 100 millió forintos vagyonelkobzásra ítélte.
A szálak az Egymásért alapítványig vezetnek
Ahogy azt már többször megemlítettük, a titkosított ügy szálai a Gyurcsány-kormány idején fénykorát élő Egymásért alapítványig vezethetők vissza: a vád szerint az alapítvány – melynek megalapítását Nagy Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) 2006-ban elhunyt első igazgatója kezdeményezte – számára egy magáncég 2005-ben és 2006-ban hozott Ázsiából az országba milliárdos értékű vámárut, többtonnányi élelmiszert arra hivatkozva, hogy adomány, ám azok a nagy áruházláncok polcaira kerültek, így csaknem másfél milliárdnyi adót nem fizettek be az államkasszába. Később feltáró vallomásokból kiderült, hogy az egykori közhasznú szervezet a Gyurcsány-kormány legmagasabb rangú titkosszolgáinak a kifizetőhelyeként működött évekig, cserébe a hatóságok vezetői elsimították Jakubinyi büntetőügyeit. Szolgálataikért a vádlottak százmilliós összegeket kaphattak a csalással, sikkasztással és csempészéssel is vádolt nehézfiútól, akit legutóbb nem jogerősen bírósági eljárásban elkövetett vesztegetés bűntette miatt ítélt el a bíróság. A kifizetett kenőpénzek egyébként nem meglepően azonosak az ítéletben szereplő vagyonelkobzások összegeivel.
Az ügyészség ugyan súlyosabb büntetés kiszabását indítványozta, ám a Fővárosi Ítélőtábla júniusban úgy döntött, hogy eljárásjogi okok miatt hatályon kívül helyezi az elsőfokú ítéletet. Az ítélőtábla a megismételt eljárás lefolytatására a Kaposvári Törvényszék másik katonai tanácsát jelölte ki. Portálunk úgy értesült, hogy a táblabíróság leginkább azért döntött a hatályon kívül helyezés mellett, mert a törvényszék – ki tudja, miért – nem tartotta be a kiemelt ügyekre vonatkozó szabályokat, azaz többször három hónapnál is több idő telt el a tárgyalási napok között, továbbá a bíró ezek után elmulasztotta a korábbi határnapok jegyzőkönyveinek ismertetését a soron következő tárgyalások elején. Ennek köszönhetően még hosszú évekig várhatunk a jogerős döntésre a hét éve zajló ügyben.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS