Több mint 5 órán át tartott a Budai Központi Kerületi Bíróság nyomozási bírója előtt Kiss László, Óbuda-Békásmegyer újraválasztott polgármesterének és két gyanúsított társának a letartóztatási tárgyalása. A nyomozási bíró mindhárom gyanúsítottat 30 napra letartóztatta. A gyanúsítottak és védőik szabadlábra helyezés miatt, a Központi Nyomozó Főügyészség a letartóztatás okainak kiegészítése miatt fellebbezett, így a döntés nem jogerős. Ami azonban nem jelenti azt, hogy Kiss László és gyanúsított társai mehetnek, ahova akarnak. Maradnak a Gyorskocsi utcai börtön letartóztatottak számára fenntartott celláiban. A polgármester terhére rótt bűncselekményekért, bizonyítottság esetében akár 10 év szabadságvesztés is kiróható.
Alaposan körbejárta a Budai Központi Kerületi Bíróság nyomozási bírója az óbudai önkormányzati korrupciós botrány legújabb három, őrizetbe vett szereplőjének a megalapozott gyanúsítását bizonyító iratokat, meghallgatta a vallomásokat, majd az öt órás tárgyalás után kihirdette a végzését.
Kiss Lászlót, Gyurcsány Óbuda-Békásmegyer DK-s polgármesterét, valamint egy önkormányzati vezetőt, illetve a polgármesteri hivatal egyik volt alkalmazottját 30 napra letartóztatták. Hiába próbált nyomást gyakorolni Facebook-bejegyzéseivel Gyurcsány Ferenc.
A végzés ellen mind a gyanúsítottak, mind védőik fellebbeztek szabadlábra helyezést kérve. A nyomozást végző Központi Nyomozó Főügyészség képviselője szintén fellebbezett, mivel a nyomozási bíró indítványukat csak részben fogadta el.
Kiss László polgármestert vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével, valamint más bűncselekmények elkövetésével gyanúsította meg szerdán a Központi Nyomozó Főügyészség. A korrupciós botrány gyanúsítottjainak száma már 16-ra nőtt, miután szerdán öt újabb gyanúsítottat neveztek meg, köztük a polgármestert, egy önkormányzati vezetőt, valamint a polgármesteri hivatal egy korábbi alkalmazottját. Mindhármukat őrizetbe vették, és ma le is tartóztatta őket a nyomozási bíró.
A polgármesterrel közölt megalapozott gyanú szerint, dr. Kiss László a 2019 októberi polgármesterré választását követően megállapodott egy ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak az önkormányzattól, amiért cserébe neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetni.
A vesztegetési pénz eredetének és céljának leplezése érdekében az önkormányzat fiktív, túlárazott szerződéseket kötött több, erre a célra létrehozott gazdasági társasággal. A valóságban a színlelt vállalkozási szerződésekben írt szolgáltatást, termékbeszerzést nem a szerződő cégek, hanem más gazdasági társaságok teljesítették a szerződésben vállalt árnál alacsonyabb összegért. Esetenként a vállalt munkát az önkormányzat alkalmazottai végezték el.
A polgármestert vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével, valamint más bűncselekmények elkövetésével gyanúsítja a főügyészség. Kiss Lászlót, bizonyítottság esetében, halmazati büntetésül akár 10 év szabadságvesztésre is ítélhetik.
A botrány további két újabb gyanúsítottja egy III. kerületi önkormányzati képviselő, valamint az egyik érintett gazdasági társaság ügyvezetője. Úk szabadlábon védekezhetnek.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS