A mai napon ülésezett a népjóléti bizottság, amelynek tagjai a kormány tagjait, illetve az illetékes hatósági vezetőket hallgatták meg a kormány koronavírus elleni védekezési munkáiról, valamint a közelmúltban felállított operatív törzs tevékenységéről. A kormánypártok hiába adtak azonban teret a kezdeti megkereséshez képest jelentősen nagyobb és magasabb szintű beszámolónak, az ellenzék még ezt a témát is képes volt a kormány – ráadásul rendkívül ostoba vádakkal és felvetésekkel történő – ekézésére felhasználni.
Az ülést összegezve azt Korózs Lajos, a népjóléti bizottság szocialista elnöke is leszögezte, hogy pánikra nincs, de aggodalomra nagyon is van ok. Pintér Sándor belügyminiszter az ülés kezdetén elmondta, hogy jelenleg Magyarországon nem tartózkodik koronavírussal fertőzött ember. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere pedig kijelentette, hogy hazánk felkészült a vírus elleni védekezésre, illetve a vírus esetleges felbukkanására is. Ezt erősítette meg az országos tisztifőorvos, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója és a gyanús esetek elkülönítésére kijelölt Szent László Kórházat képviselő orvosok is. Menczer Tamás, a külügyminisztérium államtitkára jelezte, hogy a magyar diplomáciai kar világos utasítást kapott Szíjjártó Péter külügyminisztertől a koronavírussal kapcsolatos valamennyi hír és információ monitorozására.
Nincs fertőzött hazánkban
Pintér Sándor hangsúlyozta, hogy jelenleg Magyarországon koronavírusos beteg nincs, a kormány célja pedig, hogy ne is legyen. Elmondása szerint a védekezés elsősorban a határokra tolul ki, különösen a schengeni határokra, ahol a rendőrök hőkamerával ellenőrzik a buszokat, személykocsikat, illetve a reptereken a beérkező utasokat 38 fok feletti lázas egyéneket keresve. Kiemelte, hogy gyanú esetén az illetőt azonnal elkülönítik és kórházba szállítják. Beszámolójában rámutatott, hogy mai napon a Kínából hazatért 7 magyar állampolgár van megfigyelés céljából elkülönítve a Szent László Kórház erre kijelölt részlegén; az ő távozásuk, tünetmentességük esetén jövő hét vasárnap várható. A belügyminiszter ismertette továbbá, hogy hazánkban a büntetés-végrehajtás közreműködésével ma 1,2 millió szájmaszk van raktáron, illetve a további védőfelszerelésekből is jelentős felhalmozott készletekkel rendelkezünk, éppen ezért tudtunk segítséget nyújtani Kínának, illetve már a szomszédos országoknak is, jelenleg pedig éppen Szerbiával folynak egyeztetések készletátadásokról. Pintér Sándor kijelentette, hogy a kormány által elfogadott akcióterv tartalmazza a védekezés konkrét lépéseit, amelyet viszont folyamatosan felülvizsgálnak Kásler Miklós miniszterrel.
Az egészségügy felkészült
Kásler Miklós beszámolójában rámutatott, hogy a koronavírus vírustörzse ismert, de a jelenleg járványt okozó alcsoport újonnan bukkant fel; ez nehezíti a mostani védekezést. A miniszter ismertette, hogy a koronavírus ázsiai elterjedésével egy időben a minisztériumban a Szent László Kórház vezetőivel dolgozták ki a jövőbeli esetleges koronavírus-fertőzöttek elhelyezésére és kezelésére vonatkozó protokollt. Kásler miniszter emlékeztetett, hogy január 31-én megalakult az operatív törzs, amely a legapróbb részletekbe menően kidolgozta a szükséges intézkedéseket, és a kidolgozott eljárásrendet elküldték valamennyi vezető egészségügyi intézménynek és járási kormányhivatalnak is. A miniszter szerint a tájékoztatás tekintetében a kormány minden lehetőséget megragad, így a sajtótájékoztatók mellett döntöttek a két, ingyenesen hívható, zöld vonal létesítéséről is. Kásler Miklós felkérte az Állami Egészségügyi Ellátó Központot és az Országos Mentőszolgálatot, hogy ellenőrizzék a járvány által esetlegesen igénybe vehető egészségügyi készleteket.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) ingyenesen hívható zöldszámokat hozott létre a koronavírussal kapcsolatos lakossági megkeresések gyors és szakszerű megválaszolása érdekében:
06-80-277-455
06-80-277-456
Az NNK kéri a lakosságot, hogy csak abban az esetben hívják a zöld számokat, ha az NNK weboldalain nem kaptak megfelelő választ kérdéseikre. Az új koronavírusról folyamatosan frissülő információk elérhetők:
https://www.nnk.gov.hu/index.php/lakossagi-tajekoztatok/koronavirus és http://egeszseg.hu/koronavirus-tajekoztatok.
Folyamatos az egyeztetés
Menczer Tamás beszámolt arról, hogy jelenleg 197 magyar tartózkodik Kínában, a pekingi nagykövetség mindannyiukkal folyamatos kapcsolatban van. Hét magyar Kínából való hazahozatala esetében 4 európai ország jött szóba, de a német, angol és portugál út nem bizonyult kielégítőnek, így kezdettől a franciák jelentették a legjobb lehetőséget. A francia gép ugyan késéssel, de fedélzetén a franciaországi magyar nagykövettel, mint a magyar fél képviselőjével és a 7 tünetmentes magyarral érkezhetett meg vasárnap Franciaországba, ahonnan a Honvédség repülőjével érkeztek haza az érintettek. A hét magyar esetében kiemelt feladatot jelentett a lezárt kínai tartományi szektorok közötti mozgáshoz szükséges engedélyek beszerzése, de a pekingi magyar nagykövetség munkája által lehetőség nyílt a vuhani francia nagykövetségnél a találkozóra. Az államtitkár beszámolt róla, hogy további magyarok kerültek kapcsolatba a járvánnyal, így Vietnámban egy főt vizsgáltak, akinek az eredménye negatív lett, ezért elhagyhatta a kórházat. A Fülöp-szigeteken azonban jelenleg is vizsgálják egy magyar mintáit, akinek az állapota bizakodásra ad okot.
A védekezés aktív
Az országos tisztifőorvos asszony, Müller Cecilia kijelentette, hogy rendkívül hamar értesültek a vírus elterjedéséről, így hatékonyan és hamar megkezdődhetett a felkészülés. Beszámolt arról, hogy valamennyi felhatalmazást megkapott a sikeres védekezéshez szükséges centralizált, központi védekezés-irányításra. Csató Gábor leszögezte, hogy az Országos Mentőszolgálat felkészült és folyamatos készültségben van, a készleteiket feltöltötték. A fertőzés gyanús betegekkel kapcsolatba került járműveket pedig minden esetben fertőtlenítik. Szlávik János osztályvezető főorvos beszámolt, hogy a Szent László Kórházban eddig 10 esettel foglalkoztak, ami nem összekeverendő a gyanú fogalmával. A korábban a hírekbe került kínai egyetemista tegnap, a karanténban töltött 14. nap után hagyhatta el a kórházat tünetmentessége okán. A 7 magyar esetében jövő héten vasárnap telik le a kéthetes karanténidőszak. Elmondása szerint a továbbiakban is folyamatosan figyelni fogják a Kínából érőket, illetve mindenkit, akinek az esetében a fertőzöttség gyanúja fennáll.
Kérdések és válaszok
Képviselői kérdésre válaszolva Kásler Miklós szerint a pánik feltételei hiányoznak, mivel ez éppen olyan vírusfertőzés, mint bármelyik másik. Jelen pillanatban a diagnosztizált betegek esetében 10% körüli a súlyos esetek, 2% a halálesetek száma. Megnyugtatott, hogy kellő mennyiségű lélegeztetőgép és egyéb eszköz áll rendelkezésre, továbbá 1,2 millió szájmaszk van raktárakban, amelyeket rövidesen szétosztanak. Kijelentette, hogy az egészségügyi dolgozók védelme teljesen megoldott. Úgy nyilatkozott, hogy a nagy országok – komoly gyógyszerészeti háttérrel, folyamatosan dolgozva a vakcina fejlesztésén – már részeredményekről, előrelépésekről adtak hírt, de eddig semmilyen bizonyíték nem támasztja ezt alá. Pintér Sándor leszögezte, hogy aggodalomra van ok, de mindent megtesznek, hogy a vírus ne juthasson be az országba. Amennyiben mégis bejutna, akkor pedig a teljes elszigetelés a cél, amelyhez a szükséges jogosítványok a hatóságok rendelkezésére állnak. A miniszter szerint teljes leltár érkezett az eszközökről és azok állapotáról az érintett szervezetek tekintetében. Ezeket az eszközöket négy telephelyre irányítja át a kormány, illetve informatikai nyilvántartó rendszer épül ki.
Megbüntetnék az álhírterjesztőket
A belügyminiszter ezen túl 100%-os tájékoztatást ígér. Megjegyezte, hogy az interneten számos álhírterjesztés történik, amivel szemben a belügyminisztérium büntető feljelentéseket meg fogja tenni. Leszögezte: a hazánkban gyártott védőfelszerelések révén nem vagyunk kiszolgáltatva a külföldön gyártott eszközöknek. A zöld számról nyilatkozva elmondta, hogy 24 óra alatt 150 hívás futott be az ingyenesen hívható zöld számra. Ezen belül a csomagfogadásra vonatkozó kérdések tették ki a hívások 90%-át. Konkrét fertőzöttségi kérdéssel egy esetben jelentkeztek. A gyógyszerbiztonság tekintetében a belügyminiszter megnyugtatott, hogy egyetlen gyógyszer esetében sincs kizárólagos kínai hozzáférésű hatóanyag. Menczer Tamás a nemzetközi együttműködésről elmondta, hogy Szíjjártó Péter utasítására a nagykövetségeknek utasításba adták – kiemelten az európai külképviseletek esetében – a monitoring tevékenységet. A repülőjáratok esetében az utazáskorlátozásra Olaszországon kívül nem került sor, ami a Kínából történő beutazást illeti. A közeljövőben a Budapestre Kínából érkező repülőjáratok száma 12-ről 3-ra csökken, ami a Peking–Budapest járatot jelenti majd. Szlávik János elmondta, hogy az ázsiai munkavállalók sok esetben munkajogi okokból keresik fel az egészségügyi intézményeket, mivel a fertőzéstől való félelem okán a munkáltatók nem akarják fogadni őket munkahelyeiken. A főorvos elmondta, hogy teszt nincs a vírussal szemben; egyetlen megoldásként az önkéntes karantén vállalása marad ezen személyek számára.
Méltatlan támadás
Korózs Lajos, Szabó Tímea és Arató Gergely a bizottsági ülés után nyilatkozott a sajtó képviselőinek. Korózs, mint a bizottság elnöke kifejezte, hogy bár többszöri módosítás után, de a mai napon sikerült a kormány valamennyi érintett tagjától tájékoztatást kapni. Leszögezte, hogy pánikra nincs, aggodalomra azonban van ok. Az elnök a külügyminisztérium válaszát megnyugtatónak nevezte, miszerint a légitársaságok saját hatáskörben korlátozzák a Kínából történő beutazást. A miniszteri válasz alapján rögzítette továbbá, hogy Magyarországon jelenleg az egészségügy felkészült, és mindenki tudja a helyét és a feladatát. Szabó Tímea pozitív előrelépésként értékelte, hogy a kormány tagjai nagy számban megjelentek és korrekt módon tájékoztatták a képviselőket és a nyilvánosságot. Ezt követően azonban szellemi ámokfutásba kezdett, ami az egészségügy helyzetét és felkészültségét illeti. Hiába mutatott az eddigi esetekben a rendszer hatékony működést, a Párbeszéd politikusa a háziorvosokhoz tömegesen fertőzésgyanúval forduló magyar honfitársainkról való vizionálása közepette aggodalmaskodott a kamerák előtt. Arató Gergely megköszönte a bizottság összehívását, de elmondta, hogy a beszámolók szerint nem tudunk sokat a vírusról, így elégtelennek tartja a kormány intézkedéseit.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS