A várakozási idő legfeljebb két hónap – szögezte le közleményében a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő. A NEAK arra reagált így, hogy egy fiatal nő nemrég Facebook-bejegyzésben nehezményezte, hogy 4 évet kell várnia egy számára igen fontos műtétre. Az ügy hatalmas port kavart, a ballib média egyes szereplői és támogatói ugyanis azonnal rárepültek a hírre, hogy azon keresztül szidják a kormányt és az egészségügyet. Mára azonban kiderült, hogy Krámli Kinga esete egyedi: az ő műtétje komplikált, amelynek elvégzéséhez több szakorvos együttes jelenlétére van szükség. Egy átlagos endometriózis műtétre nem kell éveket várni.
Az elmúlt napokban a teljes magyar sajtót bejárta Krámli Kinga története, amelyről a PestiSrácok.hu is írt. A pedagógus-énekesnő egyik Facebook-posztjában arról írt, hogy kilenc éve egy rejtélyes betegséggel, bélendometriózissal küzd, ami igen komoly fájdalmakkal jár, s problémáján csak egy nagy, komplikált és kockázatos műtét segíthetne. Kinga állítása szerint ilyenből viszont hetente csak egyet támogat a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, így nagyon hosszú a várólista, ő például 2022. január 19-re kapott időpontot.
Négy év múlva. Pedig én addig nem bírom
– írja bejegyzésében, hozzátéve, hogy természetesen megműttethetné magát magánúton is, de az kétmillió forintjába kerülne. Írása szerint mindezt azért osztotta meg a nyilvánossággal, mert szeretné elérni, hogy csökkenjen a várólista és kapjanak nagyobb támogatást a műtétek.
Az ügyben a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) is megszólalt:
Nincs többéves várólista endometriózis műtétre. A várakozási idő legfeljebb két hónap
– írja a szervezet az MTI-hez eljuttatott közleményében. Egyúttal visszautasították azt is, hogy a NEAK csak heti egy beavatkozást finanszíroz egy-egy intézményben: „a beavatkozások finanszírozására a NEAK nem határoz meg sem heti, sem éves beavatkozásszámot, az endometriózis kezelésére alkalmazott gyógyszereket is jelentős mértékben, illetve akár 100 százalékban támogatja a társadalombiztosító” – áll a közleményben.
Ha valaki ettől eltérő tájékoztatást kap, vagy az ellátással kapcsolatban panasza merülne fel, annak azt javasolják, forduljon a NEAK-hoz, és kivizsgálják a konkrét esetet
– tették hozzá. Kiemelték továbbá, hogy a kormány prioritásként kezeli a várólisták csökkentését, ezért 2010-től kezdődően többször fordítottak erre többletpénzt, összesen csaknem 20 milliárd forintot. Ezen felül erre az évre további 5 milliárd forintos forrás áll rendelkezésre. A NEAK szerint a rendszer bevezetésének eredményeképpen a várólistán levő betegek száma a 2012-es 70 ezerről 2017 decemberére csaknem 60 százalékkal csökkent. Ezzel párhuzamosan a várakozási idő az összes várólistát figyelembe véve 5 év alatt 61 napról 40 napra csökkent, miközben az ellátott betegek száma nőtt – tették hozzá.
A kormány intézkedéseinek köszönhetően elmondható, hogy ma Magyarországon az egyik legrövidebb a várakozási idő az OECD-országok között
– hangsúlyozta közleményében a NEAK.
Hogy lehet akkor, hogy Kingának 4 évet kell várnia?
Az Index szerint úgy, hogy „ezek a várakozási idők azokra a különösebb komplikációk nélküli endometriózisos esetekre vonatkoznak, amelyeket a képzett nőgyógyászok rutinműtétként végeznek el”. Kinga pedig – ahogy posztjában is olvasható – bélendometriózisban szenved, azaz a méhnyálkahártya-szövetek más szervet is érintenek. Mint írja, a betegség összenövesztette a beleit egymással, a méhével és a petefészkével, és a kórkép már a bél falán belül is megjelent, ami szűkíti a bél átmérőjét. Vagyis az ő esetében már nem rutinműtétről van szó, hanem egy speciális beavatkozásról, amelyben több orvos, így nőgyógyász, sebész, urológus és egy bélvarrógép jelenlétére is szükség van.
Az Index azt is írja, kevés specialista foglalkozik ilyen kaliberű műtéttel, a beavatkozást is mindössze a Semmelweis Egyetem két nőgyógyászati klinikáján és egy másik orvosi egyetem klinikáján végzik csak el. Ha tehát valaki ragaszkodik a választott orvosához – akinek nagy valószínűséggel sok ilyen műtétje van -, annak valóban sokat kell várnia. Azt maga Krámli Kinga is elismerte az ügy kirobbanása után, hogy ő egy intézményhez és egy orvoshoz ragaszkodik, ahhoz, aki 9 éve nyomon követi az ő állapotát.
Ennek ellenére több baloldali médium is arra használta fel Kinga történetét, hogy ekézze a kormányt és az egészségügyet. A Pesti Bulvár például azt írta, Kinga posztja „újra rávilágít a magyar egészségügy óriási problémáira”. A Jobbik lakájmédiája, a Zsúrpubi jónak látta megragadni az alkalmat arra, hogy felidézzék Varga-Damm Andrea egyik sajtótájékoztatóját, amelyen a jobbikos képviselő a várólisták megszüntetését követelte. A Zárójel.hu pedig „Balkáni szégyenország” címmel közölte az énekesnő Facebook-bejegyzését.
Kinga utóbbi posztjában azt is írta, hogy teljes mértékben elhatárolódik azoktól, akik politikai síkra terelték ügyét, vagy szidalmazták az orvosokat. Egyúttal tudatta: műtétje finanszírozása időközben családi segítséggel megoldódott, vagyis valószínűleg magánellátásban végzik majd el a beavatkozást nála. Megsegítésére egyébként egy online felületen gyűjtés indult. Ezt az összeget az énekesnő nem fogadja el: azt kéri, hogy az összegyűlt adományt az endometriózissal kapcsolatos felvilágosítást végző „Együtt könnyebb” Női Egészségért Alapítvány kapja meg, akik ezt az összeget tinédzsereknek szóló edukációs kiadványra és előadásra fogják fordítani.
Fotó: Krámli Kinga Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS