Bár még nem minden részlet világos az Egyesült Államok és az EU újabb szankcióiból, az (ma) már biztosnak látszik, hogy az új büntetőintézkedésekből egyelőre éppen a két legfontosabb elem hiányzik: Biden elnök nem támogatja Oroszország lekapcsolását a SWIFT rendszerről és egyelőre egyik fél sem akarja befagyasztani az orosz gázexportot. Ez utóbbi (is) kimondottan jó hír Magyarország számára.
SZM írása
Pedig az APNews szerint Zelenszkij ukrán elnök nagyon szeretné ha oroszokat letiltanák a SWIFT-ről, ám ezzel egyidőben világszerte lehetetlenné válna a orosz engergiahordozókért való egyszerű fizetés.
A The Federalist a „hiányzó” még keményebb szankciókról így számol be: „A (amerikai) csomagból hiányzik minden olyan eszköz, amely csökkentheti az orosz nyereséget jövedelmező energiaiparából.” Daleep Singh nemzetbiztonsági tanácsadó-helyettes ezt világossá tette a Fehér Ház tegnap esti tájékoztatóján. „Szankcióink célja nem az, hogy bármilyen zavart okozzanak az Oroszországból a világ felé áramló jelenlegi energiaáramlásban” – mondta Singh kétszer is. Persze – tehetjük hozzá: Oroszországból az Egyesült Államok még mindig közel 600 ezer hordó olajat importál naponta. Ez annak a következménye, – folytatja a lap – hogy ”a nyugati szövetségesek képtelenek ezt megtenni anélkül, hogy ne kockáztatnák a gazdasági visszaesést az e heti szankciók által már bemutatott bumeránghatáson túl.” Mint ismeretes a tőzsdén a Brent kőolaj ára, a feszültség kirobbanásakor már meghaladta a 100 dollárt hordónként, a gázárak pedig várhatóan gallononként 5 dollár fölé emelkednek a már így is hétéves csúcson lévő szintről.
Az RT mai cikke szerint Németország is készen áll az összes orosz bank blokkolására – kivéve a gáztranzakciókat – írta a Twitter fiókján Christian Lindner német pénzügyminiszter. Az RT szerint a német kormány ma azt mondta, hogy nem terveznek szankciókat az orosz energiaszektor ellen, mivel az ilyen intézkedések Berlinnek jobban fájhatnak, mint Moszkvának. Az európai energiaszektor bizonytalansága azért érthető, mert a teljes blokk földgázellátásának 40%-a Oroszországból származik. Sőt: a gázárak Európában elérték a köbméterenkénti 1500 dollárt. A német energiaügyi minisztérium ma azt közölte, hogy megkezdte a szénimport alternatív forrásainak biztosítását, mivel szénkészleteinek fele Oroszországból származik…
De mit szólnak mindehhez az oroszok?
Moszkva készen áll a bankszektorának megvédésére – olvasható a Sputniknews oldalán. A cikk szerint az oroszok számítottak a beavatkozást követő szankciókra, ezért stressz-tesztekkel készültek fel azok hatásainak kivédésére.
Tegnapra az orosz valuta 6 százalékkal, 86 rubel/dollárra esett vissza, ezért mind a moszkvai mind a szentpétervári tőzsdén felfüggesztették a devizapiaci kereskedést – írta a CNN. “A pénzügyi piaci helyzet stabilizálása érdekében az Orosz Nemzeti Bank úgy döntött, hogy intervenciókat indít a devizapiacon, bővíti a lombardlistát, és ma műveleteket hajt végre, hogy további likviditást biztosítson a bankszektornak” – áll a szabályozó közleményében. Az orosz központi bank hozzátette, hogy az ország pénzügyi intézményeinek világos cselekvési tervük van minden forgatókönyvre.
Oroszország jelenleg hatalmas arany- és devizatartalékokkal rendelkezik, amelyek értéke meghaladja a 600 milliárd dollárt, amelyet szükség esetén fel lehet használni a gyorsan leértékelődő nemzeti valuta támogatására.
A Newsmax azt írta, hogy a Promsvyazbank elemzői szerint a jegybank 1-2 milliárd dollárt költött a rubel támogatására csak tegnap. Majdnem megduplázta a bankokkal folytatott deviza-swap-műveletek során a napi dollárajánlatokat 5 milliárd dollárra, további 874 milliárd rubelt (10 milliárd dollárt) biztosított a napi repo aukción és kiterjesztette alapjainak fedezetét, hogy 300 hitelezőjét további forrásokkal láthassa el. Az állami tulajdonú Sberbank és a VTB is a szokásos módon folytatta tevékenységét, de az utóbbi felszólította vállalati ügyfeleit, hogy tartózkodjanak a dollár- és eurótranzakcióktól.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS