A most pénteken tartandó Ramstein Konferencián feltehetően újabb döntés fog azügyben születni, hogy Németország miként, és milyen további fegyverekkel fogja a jövőben támogatni Ukrajnát az oroszokkal szembeni háborúban. Németországra már az elmúlt napokban is figyeltünk, hiszen készen állt „Leopard” típusú tankokat küldeni. A német közvélemény azonban megosztott ebben a témában. Kicsit kevesebb mint a fele a német társadalomnak 46%-a a fegyverek szállítása mellett áll, míg 43%-a ellenzi, 11% pedig nem tudott a kérdésben állást foglalni. A statisztikát kielemezve érdekes konklúziókat vonhatunk le.
A kereszténydemokratának mondott unió (CDU&CSU) szavazóbázisának 66%-a támogatja a fegyverek és tankok további szállítását a háborúba, feltehetően a „felebaráti szeretet” jegyében. Hisz az elesetteket támogatni kell: ez igaz, de nem így! Idézzük csak fel II. János Pál pápa gondolatait a békére vezető útról:
Ne féljetek esélyt adni a békére, a békét tanítani, a békét megélni… A béke lesz a történelem utolsó szava.
Ezért bátran és büszkén foglalhatunk amellett állást, hogy a folyamatos fegyverszállítás sosem fog a békéhez vezetni. A fegyverek viszont annál több életet fognak követelni mindkét oldalról. Friedrich Merz az unió frakcióvezetője is dicsérte a kormánya döntését a szállítás mellett, de egyfajta szemrehányást is mutatott a kancellárral szemben:
Így egy sodródott és üldöztetett (kancellár szerk. m.) képet látunk, aki túl sokáig várt.
A „Make Love Not War” (magyarul: Szeress, ne háborúzz) szlogen a zöldek (Die Grünen) jelmondata is lehetett volna a 60-as évektől kezdve, hiszen minden egyes rendezvényükön legalább egy transzparensen ez volt olvasható. Az egyébként teljesen liberális üzenet, ami a szlogen mögött áll, az is csak akkor érvényesül, ha békeidő van, és ha a normális morált kell támadni általa. Tehát kedves zöldek, most bizonyítsatok! Igen, szeressetek többet (lehetőleg csak magatokat), és ne támogassátok 61%-kal azt, hogy Németország még több fegyvert küldjön a háborúba!
Katrin Göring-Eckardt német zöld politikus a Bundestag egyik alelnöke így nyilatkozott:
Remélhetőleg gyorsan fog tudni segíteni (a tank szerk. m.) Ukrajnának abban, hogy leverje az orosz támadást, és elhozza Ukrajnának és Európának a békét.
A szocdemek (SPD) a 49%-kal is egyértelműen a fegyverek szállítása mellett teszi le voksát. De ugyanakkor azt is vegyük figyelembe, hogy most a német kancellárt ők adják Scholz személyében, és így álláspontjukra is nagyobb nyomás nehezedik. A fegyverszállítás egyébként megosztja erősen a közvéleményt, ezt a kancellár is tudja, ezért a szállítás bejelentése után tett egy személyes megszólítást is a polgárokhoz:
Bízzatok bennem, bízzatok kormányotokban.
Kérdéses, hogy ez a mondat mennyire nyugtatja meg a németeket, de bátran kijelenthetjük (sajnos), ha a háború eszkalálódig, és Ukrajna határain túli országok is csatahelyek helyszíneivé válnak, akkor ebben Németországnak nagy szerepe lesz.
A szabaddemokraták (FDP) vagy liberálisok – ahogy vesszük – szavazóbázisa tökéletesen pozícionálta magát a 48-48 százalékával. Támogatják is, meg nem is – annak ellenére, hogy pártjuk egyértelműen amellett politizál, hogy Németország minden segítséget (katonait is) adjon meg Ukrajnának. Sőt, egyes nyilatkozatokból az is kiderül, hogy szerintük mindent is oda kellene adni Ukrajnának – az sem számítana, ha Németország biztonsága ezáltal gyakorlatilag meg is szűnne, mi több, ha Németország már a harcok aktív tagja lenne.
Az FDP-s Marie-Agnes Strack-Zimmermann, a Bundestag tagja így kommentálta a tankok szállítását:
Amennyiben vannak tankjaink, akkor azokat szállítani kell, és Ukrajna oldalán kell állnunk, és nem szabad, hogy egy újabb – csak szóbeli(!)- háborút indítsunk.
Christian Dürr az FDP frakcióvezetője is üdvözölte a kancellár döntését, mint fogalmazott:
A kancellár ezzel egy olyan döntést hozott, melyet senki sem hozott volna könnyen.
A legkonzervatívabb párt (AfD) újra hozta azt, amit elvárnak tőle: a legerősebb és leghangosabb ellenzéki erő Németországban. Igaz, kisebbségben vannak, de ők állnak legstabilabban egy álláspont mellett. Szavazóiknak mintegy 84%-a (!) egyértelműen a fegyverek szállítása ellen van. Ennél a pártnál érezhetjük leginkább azt, hogy szavazóbázisuk egy véleményen van, és nincsenek erős ellentétes vélemények a párton belül. Az AfD politikusai most is közösen állnak ki egy álláspont mellett: Nem szabad fegyvert szállítani a háborúba.
Tino Chrupalla az AfD frakcióvezetője így nyilatkozott azután, hogy döntöttek a fegyverszállításról:
Így most annak a veszélye is fent áll, hogy Németország is részese, és be lesz vonva a háborúba. Arról nem is beszélve, hogy a tankok szállításával a mi tartalékunk is csak tovább fosztogatva lesz.
Ha most vasárnap (01.19.) lettek volna a parlamenti választások Németországban, már nem teljesen lenne egyértelmű, hogy a jelenlegi lámpa-koalíció (SPD-Zöldek-FDP) kormányzóképes erővel rendelkezne. Számok alapján talán igen, de, kérdéses, hogy a 44%-kukkal, mely stabil 6%-kal kevesebb, mint az elmúlt választáson, ahol közösen értek el 50,8%-ot. Egyetlen szerencséjük talán az, hogy az unió még mindig nem lábalt ki a merkeli mélyrepülésből, és bár erősödött, de még mindig mélyponton van. Az AfD stabilizálná helyzetét, mi több, 4%-kal erősödne. A Linke (igazán baloldali párt) pedig már be sem kerülne a Bundestagba.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS