Az Európai Unió csalás elleni hivatalához, az OLAF-hoz fordul Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti (EP-) képviselő amiatt, hogy Gyurcsány Ferenc cége, az Altus 80 millió forintot adott a jelenleg előzetes letartóztatásban lévő Czeglédy Csabának.
Az EP-képviselő csütörtöki sajtótájékoztatóján kifejtette: az Európai Bizottság mintegy 1,5 milliárd forintos összegben adott megbízást az Altus vezette konzorciumnak, Gyurcsány Ferenc cége pedig az ebből származó bevételéből 80 millió forintot juttatott a Magyarországon rendkívül súlyos bűncselekményekkel gyanúsított Czeglédy Csaba (Éljen Szombathely!-MSZP-DK-Együtt) szombathelyi önkormányzati képviselőnek. Közölte, azt reméli, hogy az EU-s források terhére elkövetett súlyos csalás és más szabálytalanságok gyanúját felvető tranzakcióval kapcsolatban az OLAF azonnali vizsgálatot rendel el.
Deutsch Tamás közölte, azt reméli, hogy az EU-s források terhére elkövetett súlyos csalás és más szabálytalanságok gyanúját felvető tranzakcióval kapcsolatban az OLAF azonnali vizsgálatot rendel el. A politikus nélkülözhetetlennek nevezte, hogy a hivatal megtegye a szükséges lépéseket. Emlékeztetett, már másfél éve is szót emelt az Altus vezette konzorciumnak az Európai Bizottságtól kapott megrendelése miatt. Hozzátette:
Nincs példa Európában arra, hogy egy volt miniszterelnök, egy jelenleg is aktív politikus tulajdonában lévő magánvállalat az európai adófizetők pénzéből 1,5 milliárd forintnyi megbízást kapjon. Gyurcsány Ferenc pedig a cége nyereségéből támogatta a saját pártját.
A DK perrel fenyegetőzik
A Gyurcsány-párt csütörtöki közleményében perrel fenyegette meg Deutsch Tamást. Mint írták, a fideszes politikusnak „ezidáig nem sikerült elsajátítania a nyilvános cégpapírok értő olvasásának képességét”. Rámutattak, két Altus nevű cég létezik: az egyik az Altus Befektetési Zrt. amellyel valóban kötött megbízási szerződést az unió. A másik pedig az Altus Portfólió Kft., amely Czeglédy Csabának „adott pénzt”, ám abban az összegben egyetlen fillér sem volt uniós eredetű. Végül a DK jelezte, nagyon örülnek, hogy Budai Gyula szerdai,
nyilvánvalóan vesztes perrel és kártérítéssel végződő hazudozása után Deutsch Tamás is gyarapítani fogja a DK kampányszámláját.
Gyurcsány szerint nincs itt semmi látnivaló
Mint arról múlt csütörtökön a Magyar Idők beszámolt: negyedmillió eurós, azaz csaknem nyolcvanmillió forintos kölcsönnel segítette ki a Gyurcsány Ferenc tulajdonában álló Altus Portfólió Kft. Czeglédy Csaba cégét, a Human Operatort. Czeglédy Csaba szombathelyi önkormányzati képviselő ügyvédként Gyurcsány Ferenc és az MSZP jogi képviseletét is ellátta több ügyben. A Magyar Idők birtokába került szerződést a kölcsönadó részéről Gyurcsány felesége, Dobrev Klára, az Altus Portfólió vezérigazgatója írta alá, lejárati ideje pedig 2016. április 30. volt. A szerződésben a kamatot az aktuális jegybanki alapkamat mértékében határozták meg, ezen felül a kölcsönvevőnek 4800 eurót kellett fizetnie, az egész ügyletre pedig Czeglédy készfizető kezességet vállalt. Gyurcsány, persze, semmilyen kivetnivalót nem talál az ügyletben. A DK elnöke múlt csütörtökön a Klubrádiónak elmondta: feleségét, Klárát azzal kereste meg Czeglédy, hogy egy-két hónapos átmeneti fizetési gondjai vannak, és kérte, adjanak neki kölcsön.
Klára megfontolta, úgy döntött, hogy normál jegybanki alapkamattal, tisztességes szerződési körülmények között ad a Csabának pénzt, hogy ki tudja fizetni a béreket. Semmi kivetnivalót nem látok ebben.
Miért, miért, miért?
Vasárnapi sajtótájékoztatóján a fideszes Németh Szilárd a következő kérdéseket tette föl Gyurcsány Ferencnek a kölcsönügylet kapcsán:
- Miért és mire adott családi vállalkozása 80 millió forintos mentőövet az ügyvédnek?
- Milyen pénzügyi kapcsolatban állnak egymással?
- Tudott-e arról, hogy bűnszervezethez kerül ez a pénz?
- Miért állt érdekében, hogy így is kapcsolatba kerüljön Czeglédy Csabával?
Tiltott pártfinanszírozás?
Mint emlékezetes, 2015-ben hatalmas botrány kerekedett abból, hogy a Gyurcsány-féle Altus Befektetési Zrt. vezette konzorciumot jelölte ki az Európai Bizottság az uniós fejlesztési támogatási rendszer átvilágítására. A csaknem tucatnyi cégből álló konzorcium összesen 1,5 milliárd forintnak megfelelő eurót kap 2014 és 2020 között ezért a munkáért. A Fidesz emiatt tiltott pártfinanszírozást emlegetett, a brüsszeli bürokraták viszont – természetesen – a fülük botját sem mozgatták, nem zárták ki az ellenzéki pártvezető tulajdonában lévő céget a megbízásból. Az Altus-történethez tartozik az is, hogy Orbán Viktor tavaly decemberben jogerősen pert nyert az Altus ellen. Gyurcsány Ferencék azért perelték be a miniszterelnököt, mert szóvá tette az Altus uniós megbízását. Orbán Viktor 2015 májusában Strasbourgban tartott sajtótájékoztatóján a következőket mondta:
Ilyen pártfinanszírozási botrányt, mint amibe keverte magát az EU, még nem láttam. Üzleti megbízatásnak álcázott formában európai uniós pénzt adnak egy olyan cégnek, amely egyértelműen pártcélokra is használja ezeket a forrásokat.
Forrás: MTI; Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS