Emberölés kísérlete és lőszerrel való visszaélés miatt öt és fél év szabadságvesztésre ítélte kedden a Fővárosi Törvényszék azt a volt rendőrt, aki egy budapesti lépcsőházban ittasan lövöldözött, mert nem tudott pihenni az ott dolgozó emberek miatt. A férfit akár több mint húsz évvel is sújthatta volna a bíróság, amely az enyhítő körülmények túlsúlyával indokolta meg a törvényi minimumhoz közelítő büntetést.
Az állítása szerint a pihenésében megzavart vádlott 2016 novemberében egy csepeli társasház pincéjében agresszív hangnemben, rendőri mivoltát hangoztatva megfenyegetett két munkást, akik a szemetesedények mellett dolgoztak. A sértetteknek egyebek mellett olyanokat mondott, hogy ha nem fejezik be a fúrást, elvágja egyikük nyakát, felmegy egy bárdért meg a pisztolyáért, és lelövi őket. Egy hónappal később ittasan és gyógyszerektől bódult állapotban, szolgálatra alkalmatlanul a társasház tűzlépcsőházában egy társasházkezelő cég alkalmazottjára „Rendőrség, jöjjön ki!” – felszólítással rákiabált, habár nem volt indokolt az intézkedés. Mivel a dolgozó nem törődött a vádlottal, a férfi négy lövést adott le a mennyezetbe, majd nem sokkal később az ajtó mögött fedezéket kereső sértettre is. Bár a vádlott nagy roncsoló hatású, úgynevezett expanzív lövedéket használt – amely áthatolt az ajtón és a szemközti falban állt meg –, nem találta el a sértettet. Az átlagostól eltérő lőszer tartására nem volt engedélye a volt rendőrnek.
A vádlott elismerte ittasságát, gyógyszeres bódult állapotát, a munkások megfenyegetését, a lövéseket leadását, valamint azt is, hogy a lövedékek csak a véletlennek köszönhetően nem találták el a sértettet. Tagadta ugyanakkor, hogy látta vagy le akarta volna lőni őt. Védekezése szerint csak rágcsálókra lövöldözött, a lőszerről pedig nem tudta, hogy tiltott. A bíróság enyhítő körülményként értékelte többek között a vádlott megbánását, a számos dicsérettel jutalmazott rendőri múltját, ellenben súlyosítónak állapította meg az ittasságot, és azt a társadalmi bizalomvesztést, amely rendőri mivoltából eredt. A vádlottal szemben kiszabható büntetés öttől huszonkét és fél évig is terjedhetett volna, a bíróság a törvényi minimumhoz közeli szankciót az enyhítő körülmények jelentős túlsúlyával indokolta. A Fővárosi Törvémnyszék a vádlottat eltiltotta a közügyek gyakorlásától és a lőfegyverek használatával kapcsolatos foglalkozás gyakorlásától is, és a szabadságvesztés mértéke miatt elrendelte a terhelt előzetes letartóztatását. Az ítélet nem jogerős, az ügy a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik.
Forrás: MTI Fotó: Blikk.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS