Míg korábban szinte minden ellenzéki politikus támogatta egy budapesti olimpia ötletét, addig a szerdán hivatalosan is visszavont pályázat miatt a kormányt támadják. Összegyűjtöttük, hogy Karácsony Gergely, Botka László, vagy Kunhalmi Ágnes és Demszky Gábor korábban hogyan vélekedett az olimpia megrendezéséről.
Ismert, szerdai rendkívüli ülésén a Fővárosi Közgyűlés a 2024. évi nyári olimpia és paralimpia megrendezésére beadott pályázatát. Az ellenzék azonnal össztüzet zúdított a kormányra: a Párbeszéd szerint a kormány részéről csak blöff volt a budapesti olimpiai pályázat, ellenkező esetben ugyanis nem ijedt volna meg a népszavazási kezdeményezéstől. Karácsony Gergely, az ellenzéki párt budapesti képviselője, a XIV. kerület polgármestere a Fővárosi Közgyűlés szerdai rendkívüli ülése előtt tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: amennyiben a kabinet komolyan gondolta volna az olimpiai indulást, garanciát vállalt volna a költségkeretek betarthatóságára és a közbeszerzések tisztaságára. A Jobbik szerint Budapest nem térdepelhet kukoricán a visszavont olimpiai pályázat miatt.
Tokody Marcell szerint bicskanyitogató, ahogy “Lázár János forráselvonással fenyegette meg a budapestieket”. A Jobbik szerint ugyanis nem a fővárosiak, hanem elsősorban a kormány tehető felelőssé az elmaradt olimpiai rendezés miatt. A kabinet ugyanis nem volt hajlandó érdemi párbeszédet folytatni az ügyben, amelyet más kérdésekhez hasonlóan erőből próbált meg átnyomni a lakosságon – fejtette ki Tokody Marcell. Felelősként nevezte még meg az MSZP-t is, amely szerinte “köpönyegforgató módon” saját politikai érdekében változtatta meg korábbi támogató hozzáállását.
Az LMP szerint a Fővárosi Közgyűlés helyett népszavazásnak kell döntenie a budapesti olimpiai rendezésről. Csárdi Antal, azt mondta, egyik szeme sír, a másik nevet. Az olimpiai pályázat visszavonása ugyanis Magyarország érdeke, hiszen a játékok rendezésére sem gazdaságilag, sem társadalmilag sincs felkészülve – fejtette ki, hozzátéve, ettől függetlenül elfogadhatatlannak tartja, hogy a közgyűlés szerdai döntésével semmibe veszi 266 ezer ember “egyöntetű akaratát” a népszavazásról. Az MSZP szerint a Fővárosi Közgyűlés kormánypárti többsége tisztességtelen módon vonja vissza a budapesti olimpiai pályázatot ahelyett, hogy engednék arról a népszavazást. Horváth Csaba úgy fogalmazott, a Fidesz az olimpiai rendezés ügyében korábban is gyáva volt, és most is az a pályázat visszavonásakor. Kiemelte, ahogy eddig nem vált nemzeti üggyé, miként költsön az ország több ezer milliárd forintot a nemzet felemelésére, úgy a kormányoldal most sem hajlandó elszámolni az olimpiai pályázatra eddig elköltött pénzekkel.
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a kormányoldal nem hagyhatja figyelmen kívül annak a 266 ezer embernek az aláírását, aki népszavazást szeretett volna elérni az olimpiai pályázatról. Gy. Németh Erzsébet, azt mondta, pártja kezdetektől és most is ellenzi az olimpia megrendezését, ugyanakkor úgy gondolják, arról nem dönthet pusztán három ember: Orbán Viktor miniszterelnök, Tarlós István főpolgármester és Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke. A DK képviselője hangsúlyozta: a napokban megdőlt a kormány azon érve is, hogy az olimpia azért lett volna olcsó, mert a pályázatban nagyrészt egyébként is megvalósuló fejlesztések szerepelnek.
Az ellenzék korábban örült volna az olimpiának
Az ellenzék néhány évvel ezelőtt még szinte teljes mellszélességgel állt ki az olimpia rendezés mellett, sőt, 2008-ban, 2009-ben és 2015-ben megszavazták az olimpiai pályázatot.
De nézzük, miket is nyilatkoztak korábban a rendezésről:
„A budapesti olimpia összekötheti az embereket. Az olimpia egy nagyon erős katalizátora lehet gazdaságunknak és a hitünknek. Kell, ami újra optimistává teszi a magyarokat, ami nem pártpolitikai kérdés. A sport a nemzeti minimum lehet, így az olimpia ügye is ezt szolgálja, ne utáljuk, hanem szeressük egymást.” (Kunhalmi Ágnes, 2015. június)
„Az olimpia segíthet abban, hogy egy jobb nemzet legyünk, és egy sikeres olimpia megrendezése után jelentős nemzetközi elismerést szerezhet Magyarország.” ( Horváth Csaba, 2015. június)
„Meg vagyok győződve, hogy ennek a koncepciónak a megvalósulása jót tenne Budapestnek és jót tenne az országnak. Ezért szavaztam igennel.” (Karácsony Gergely, 2015. június)
„Az ötkarikás játékok olyan más sporteseménnyel össze nem hasonlítható atmoszférát, izgalmat és presztízst hoznak hazánkba, melyet csak az élhet át valójában, aki már személyesen is részt vett ilyen eseményen. A jelenlegi elképzelésnek külön erőssége, hogy Budapest mellett több vidéki város – köztük Szeged is – bekapcsolódhatna a versenyek rendezésébe, ezáltal az egész ország bekerülhet a gazdasági-infrastrukturális fejlődés mellett az olimpiai játékok hihetetlenül izgalmas légkörébe. (…)Egy olimpia sokkal többről szól, mint sportlétesítmények, szálláshelyek és közlekedési infrastruktúra fejlesztéséről: Az ötkarikás játékok olyan más sporteseménnyel össze nem hasonlítható atmoszférát, izgalmat és presztízst hoznak hazánkba, melyet csak az élhet át valójában, aki már személyesen is részt vett ilyen eseményen.” (…) „Hiszünk abban, hogy a nemes versengés nem pénz kérdése, és hogy az olimpia rendezése nem gazdag országok nagyvárosainak kiváltsága, hanem erőfeszítés, küzdelem.” (Botka László, 2015. június 26.)
Demszkyék tíz éve még vissza nem térő lehetőségként tekintettek az olimpiára
Demszky Gábor és a Budapesti Olimpiai Mozgalom vezetői 2005 decemberében egyetértettek abban, hogy vissza nem térő lehetőség lenne a főváros és Magyarország számára, ha a közép-kelet európai régióban Budapesten rendeznének elsőként olimpiát. Állította ezt az a Demszky Gábor, aki nemrég azt tudta mondani, hogy Budapest nem alkalmas az olimpia megrendezésére.
Itt vannak Demszky Gábor évekkel ezelőtti nyilatkozatai:
“Egy évszázadban egyszer van esélyünk arra, hogy az olimpia segítségével 7 éven keresztül magunkra irányítsuk a világ figyelmét és végrehajtsuk azokat a beruházásokat, amelyek révén, Budapest Európa élvonalában maradhat és amelyeknek a 90 százaléka az olimpia nélkül is szükséges, sőt elengedhetetlen ahhoz, hogy Budapest élhetőbb, komfortosabb lakóhely legyen. Budapest tehát a nevét kívánja adni a pályázathoz, de az egész nemzet erőfeszítéséről, győzni akarásáról állítunk ki bizonyítványt akkor, ha sikerrel készülünk, jelentkezünk az olimpia megrendezésére. Budapest ezen nem veszíthet. Ha az olimpiai felkészítés jegyében elindítjuk ezeket a programokat, ezzel a város nyer, hiszen ezek a beruházások megvalósulnak és itt maradnak akkor is, hogyha az olimpiai pályázat nem lesz sikeres.”
„Magyarország képes olimpiát rendezni, és ebben a magántőke már kivette a részét a civil mozgalom révén”. (2007. június 28.)
„Aktívan részt kívánunk venni a BOM által javasolt Olimpia Törvény kidolgozásában és az olimpiai játékokhoz szükséges területfejlesztési törekvéseiben, hiszen az ötkarikás játékok megrendezése elősegítené a főváros és az ország fejlődését is. (2007. június 28.)
„Az olimpiai pályázat hatalmas lehetőség és felelősség is egyben. Lehetőség a régióban való kiemelkedésre, ugyanakkor felelősség, hiszen felelősen kell felhasználni az olimpiára fordítandó ezermilliárdokat.” (2007. június 28.)
„Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester elmondta: csütörtökön legalább két lépéssel közelebb kerültünk egy nagy közös álom, az olimpia megrendezéséhez. A Fővárosi Közgyűlés délelőtt döntött arról, hogy javasolják a parlamentnek az olimpiai törvénytervezet megvitatását. Reményeik szerint a javaslatot támogatja az országgyűlés is. Egy biztos: az olimpia ugyanolyan esélyt jelent a városnak 2013 után, mint az Európai Unió támogatásai 2013-ig. Budapest fejlettsége miatt a következő uniós fejlesztési ciklusban jóval kevesebb pénzre számíthatunk, az olimpiai felkészülés ugyanakkor a fejlődés újabb katalizátora lehet.” (2008. december 18.)
„Nagyon sokan megkérdezik tőlünk, hogy miért van szükség olimpiára, amikor javában dúl már a pénzügyi válság nyomán a gazdasági válság, és kisebb beruházásokra sincs elegendő pénz. Szeretném leszögezni, hogy a 2020-as nyári olimpiai játékok megrendezése nem kényszer, óriási kiugrási lehetőség lehet az országnak. Ezért fogjuk javasolni, hogy a főváros támogassa a törvényterveztet, ezért készítettük elő a BOM-mal együtt annak szövegét.” (2008. december)
„Egy évszázadban egyszer van esélyünk arra, hogy az olimpia segítségével 7 éven keresztül magunkra irányítsuk a világ figyelmét és végrehajtsuk azokat a beruházásokat, amelyek révén, Budapest Európa élvonalában maradhat és amelyeknek a 90 százaléka az olimpia nélkül is szükséges, sőt elengedhetetlen ahhoz, hogy Budapest élhetőbb, komfortosabb lakóhely legyen. Budapest tehát a nevét kívánja adni a pályázathoz, de az egész nemzet erőfeszítéséről, győzni akarásáról állítunk ki bizonyítványt akkor, ha sikerrel készülünk, jelentkezünk az olimpia megrendezésére. Budapest ezen nem veszíthet. Ha az olimpiai felkészítés jegyében elindítjuk ezeket a programokat, ezzel a város nyer, hiszen ezek a beruházások megvalósulnak és itt maradnak akkor is, hogyha az olimpiai pályázat nem lesz sikeres.”
„Az olimpia a leghatékonyabb országépítő és gazdaságélénkítő projekt, vagyis az európai uniós pénzek még sikeresebb lehívásának motorja.” (2009. július)
Címlapfotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS