Csütörtök este a Transparency International szervezésében ült asztalhoz a budai Kosztolányi téri régi buszpályaudvarból kialakított presszó kerthelyiségében Cseh Katalin momentumos EP-képviselő és Orbán Balázs, a Miniszterelnökség stratégiai államtitkára. A vitát a PestiTV operatőrei is rögzítették, amely a képernyőn és itt is visszanézhető!
Felpezsdült a hazai közélet: a minap Varga Judit és Donáth Anna összecsapását láthattuk a Tranzit konferenciasorozat online változatában, csütörtök este pedig Cseh Katalin EP-képviselő vitázott Orbán Balázzsal, a Miniszterelnökség államtitkárával a Transparency International szervezésében. Bár eddig sem fért kétség ahhoz, hogy nem véletlen a kormánypárt népszerűsége, a két vita megmutatta, mekkora szellemi fölénnyel rendelkeznek a momentumos politikusokkal szemben, akik hobbiszinten támadják Magyarországot az Európai Parlamentben.
Az idén nyáron elfogadott hétéves új uniós költségvetéssel kapcsolatban különféle értékelések láttak napvilágot, és mi arra kértük Orbán Balázst, a Miniszterelnökség stratégiai államtitkárát és Cseh Katalint, a Momentum európai parlamenti képviselőjét, hogy egy vita keretében ütköztessék álláspontjukat, és engedjenek bepillantást az új költségvetés elfogadásának kulisszái mögé
– írta az eseményről szóló ízelítőjében a Transparency.
A vita során értékeljük a Magyarország számára kialkudott megállapodást, megvizsgáljuk az uniós támogatások jogállamisági feltételekhez kötésének kérdését és kitérünk Angela Merkel azon ígéretére is, mely szerint az év végéig lezárják a Magyarország elleni 7. cikk szerinti eljárást
– szólt a beharangozó, amiben azért elfelejtették megemlíteni, hogy a moderátor is beszáll a vitába. A beszélgetést Martin József Péter, a TI Magyarország ügyvezető igazgatója moderálta – kissé sajátos módon, Martin ugyanis elfelejtett független maradni és többször próbálta kisegíteni a momentumos vitapartnert a slamasztikából.
Martin József Péter kalandos múltjáról a továbbélő kommunista hálózatokat kutató tényfeltáró rovatunkban, A hálózatban olvashattak, a “Moszkvában végzett újságírók féltik a menekülteket, a sajtószabadságot és a demokráciát” című cikkünkben ITT. Martin édesapja is a bolsevik hálózat magas rangú kádere, moszkovita újságíró volt, aki idősebb korában a pártállami Magyar Nemzetben húzta fel az álpolgári jelmezt, majd az úgynevezett G-nap után, 2015 és 18 között teljes mellszélességgel támogatta, próbálta hitelesíteni a 180 fokos fordulatot vevő egykori újságírókat. Jelenleg az egri Eszterházy Károly Főisklola tanszékvezetője. Róla a “Hálót fontak Márai Sándor és Wass Albert köré – A nemzetinek álcázott hálózati kiadók, avagy a média lenyúlásának története (6.)” című cikkünkben írtunk bővebben.
Orbán Balázs tűpontos számadatokkal támasztotta alá állításait, amit Cseh Katalinnak még a segítségére siető moderátorral sem sikerült megcáfolnia. A vita első felében elsősorban az uniós ügyek vitték a prímet, a nyáron elfogadott új uniós költségvetés és az uniós kölcsön, amellyel a tagállamok majd megpróbálhatnak túllendülni a járvány miatti gazdasági nehézségeken és a válságon. Az első téma a következő hétéves EU-s költségvetés és az azt kiegészítő, Next Generation Fund névre hallgató hitelcsomag volt; ezzel kapcsolatban Orbán Balázs elmondta, hogy ez lesz az első olyan költségvetési időszak, amelyben a britek nem vesznek majd részt, mivel ők eltávoztak a nemzetközösségből.
Az új költségvetés egy stratégiai döntés volt az unió részéről
– közölte az államtitkár, aki szerint a finn elnökség első javaslata sértő volt, ugyanis az hátrányosan érintette a kelet- és közép-európai országokat, azonban azt ezeknek az uniós tagországoknak sikerült visszaverni; végül egy jó kompromisszum született, a Next Generation Fund révén extra forráshoz jutnak a tagállamok. Úgy fogalmazott, hogy komoly források állnak a rendelkezésre, amelyekért komolyan küzdeni kellett, azonban jelenleg az Európai Parlament blokkolja a költségvetést. Ezt Cseh Katalin úgy kommentálta, hogy az EP ezt nem bojkottálja, hanem ez a brüsszeli bürokrácia, ennek ez a rendje, ilyen az EU működése. A Momentum EP-képviselője szerint történelmi előrelépés volt az új költségvetés elfogadása az unió történetében, hiszen ilyenre, hogy az összes tagállam egy ilyen fontos dologra igent mond, nem volt példa még. Korábban nem volt közös fiskális politika, most 750 milliárd eurós alapot sikerült létrehozni, és elmondása szerint örül, hogy Magyarország a válság közepén sok milliárd forintot kap; ezt óriási lehetőségnek nevezte.
Jól fog jönni ez a pénz, azt akarjuk, hogy jó helyre menjenek a pénzek és ezeket ne lehessen ellopni
– mondta Cseh Katalin. Orbán Balázs a költségvetésről kijelentette: senkinek ne legyenek kétségei, hitelről van szó, ami már nagy szó, hogy létre tudott jönni és a tagországok közösen hajlandóak eladósodni. Állítása szerint visszafogottnak kell lenni a pénzek felhasználásánál; a magyar költségvetés szerkezete más, mint a most elfogadott uniós, ugyanis a magyar a beruházásokra és a fejlődésre fókuszál, ahol a beruházók 75 százalék magyar. Cseh Katalin a források kifizetésével kapcsolatos jogállamisági kritikákkal akart villogni: felvetette, hogy ha ennyire rendben mennek a dolgok Magyarországon, akkor miért akarja a kormány blokkolni a jogállami mechanizmusok beiktatását. Az államtitkár válaszul felidézte, hogy az elmúlt évek jogállami kritikái rendre sajátos ideológiai színezetet kaptak. Emlékeztetett arra is, hogy „a Tavares- és Sargentini-jelentések, valamint az éppen folyó hetes cikkely szerinti eljárás olyan szakpolitikai és értékvállaláson alapuló szempontokat kérnek számon, mint a család fogalma az Alaptörvényben, vagy a magyar tankönyvek családábrázolásának módja”.
Ön balos képviselőként gondolhat mást ezekről a kérdésekről, s joga is van kritizálni ebből a szempontból a magyar kormányt. De hogy mindezt jogállami köntösbe csomagolva, a jogállamot ideológiai bunkósbotként használva teszi, az nincs rendben
– húzta alá Orbán Balázs. Az est fénypontja a hazai médiaviszonyokról történő vitarész volt: Cseh Katalin a moderátorral karöltve szapulta a jobboldali sajtót, és azt is kifejtették, mennyire bántja őket, hogy ilyenek a hazai sajtóviszonyok. Cseh Katalin szerint egyre kevesebb emberhez jutnak el a #függetlenobjektív hírek, minden ellep az általa csak kormánysajtónak nevezett média, és nehezményezte, hogy szerinte az állam a legtöbb sajtótermékre rátenyerel. Példaként említette a KESMA létrejöttét és azt, hogy a GVH ebben nem talált semmiféle kivetnivalót, ez pedig az állami szervek elfogultságát jelzi. Orbán Balázs válaszul megkérdezte Cseht, hogy akkor mégis melyik párthoz tartozott az a politikus, aki számonkért egy újságírót egy cikke miatt. Miután Cseh elismerte, hogy a Momentum elnöke, Fekete-Győr András volt ez, Orbán Balázs úgy reagált:
Ha az ön médiaszabadság-fogalma ez, akkor én nem szeretnék olyan országban élni, ahol ön kormányzati pozícióban van.
A vita talán ekkor volt a leghevesebb, ugyanis Orbán erre visszakérdezett: „akkor most a jobboldali politikusok is törjenek be ellenzéki szerkesztőségekbe?” Cseh Katalin szerint egyébként nemcsak a jogállamisággal, de a sajtószabadsággal is komoly problémák vannak Magyarországon, amit Orbán Balázs határozottan visszautasított. A politikus a magyar közigazgatási intézmények vezetőinek pártatlanságáról szóló kritikára pedig úgy reagált:
Magyarországon 30 éve demokrácia van, ezért semmi szükség visszahozni azt a kommunista tempót, hogy minden vezetőnek ideológiailag korrektnek kell lennie.
A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára Cseh Katalin momentumos EP-képviselőnek adott válaszai láthatóan megsemmisítették a liberális politikust, aki a Transparency-s Martinnak is odabökött egyet, megköszönve az objektív moderálást. Ez szemmel láthatóan igen rosszul érintette a momentumos politikust és a moderátort is. A vitát a nézők kérdéseire adott válaszokkal zárták.
A PestiTV (a Digin és alszolgáltatóin kívül) elérhető szinte minden szolgáltató alapcsomagjában, illetve egy egyszerű digitális antennával ingyenesen fogható az egész országban. A műsorok röviddel adásba kerülésük után a pestitv.pestisracok.hu oldalunkon nézhetőek vissza.
Fotó: Orbán Balázs Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS