A Patrióták találkozójával kezdődött a nap a magyar miniszterelnök számára, hamarosan pedig kezdődik az EU-csúcs.
A Patriótákkal kezdjük a napot, utána indul az EU-csúcs. Év végi hajtás a köbön!
– számol be az eseményekről Orbán Viktor a Facebook oldalán.
Mi vagyunk Brüsszel ellenzéke, és megpróbálunk Brüsszel többsége lenni, ez néhány évbe telik majd, de dolgozunk érte, és egyre szorosabb együttműködést és barátságot fogunk kialakítani
– jelentette ki Orbán Viktor kormányfő Brüsszelben, a Patrióták Európáért pártcsoport EU-csúcs előtti egyeztetésére érkezve, csütörtökön, a belga fővárosban működő Magyar Házban. Mint mondta, arra törekednek, hogy mindent megváltoztassanak Brüsszelben, ahogy Donald Trump tette az Egyesült Államokban.
Meg kell állítani a migrációt, feladni az összes őrült gender elképzelést, a transzneműeket és minden ilyesmit. Békét kell kötni, és le kell nyomni az energiaárakat, amilyen gyorsan csak tudjuk, hogy újra versenyképes legyen az európai gazdaság. Ezek tehát a következő év fő témái” –
taglalta a miniszterelnök.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy az uniós csúcsra meghívott Volodomir Zelenszkij ukrán elnöknek bemutatja-e az ukrajnai háborút lezárni hivatott béketervét, Orbán Viktor azt válaszolta: “A terv már az asztalon van, vagy elfogadják, vagy nem.” Szavai szerint egy “nagyon egyszerű, de emberi érzésből kiinduló tervről” van szó: néhány karácsonyi napra tűzszünetet lehetne hirdetni, mert nem lehet hagyni, hogy több ezer fiatal ember haljon meg a harctéren az ünnepekkor.
Nem példátlan ez az európai történelemben. Akármilyen véres harcok is vannak, arra néhány karácsonyi napra tűzszünetet lehetne hirdetni. Ez sikerült korábban ennél nagyobb háborúk esetében is Európában. Ne öljék meg az emberek néhány napig egymást a frontvonalon karácsonykor, és cseréljenek ki nagy számban foglyokat, néhány száz vagy ezer embert engedjenek haza a családjához”
– fejtette ki.
Hangsúlyozta, “a politikának vannak bonyolultabb szempontjai, de néha az egyszerű, jó érzésre alapozott javaslatoknak is kell adni valamennyi esélyt”. Arra a kérdésre, hogy csütörtökön készül-e kétoldalú egyeztetésre az ukrán elnökkel, Orbán Viktor azt válaszolta: “készenlétben dolgozom és készenlétben alszom. Mindig készen állok minden értelmes megbeszélésre”. Azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy a Patrióták Európáért pártcsalád bővülhet-e, miután Giorgia Meloni olasz kormányfő lemondott az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) elnöki tisztéről, és helyét Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök veheti át, Orbán Viktor elmondta: kedden tanácskozást folytatott Morawieckivel, és a két pártcsoport közötti együttműködés elmélyítését és szélesítését tűzték ki célul, amely később majd elvezethet egy nagyobb egységhez is.
Morawiecki bejelentette: Együtt fognak működni a Patriótákkal
Nagyobb súlyt akarunk adni a tagállamoknak, és készen állunk a Patrióták Európáért pártcsaláddal való együttműködésre”
– jelentette ki az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) elnökjelöltje, Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök, a Jog és Igazságosság (PiS) politikusa a Corriere della Sera olasz napilapnak adott interjúban csütörtökön.
Morawiecki kijelentette, az ECR éléről való távozását vasárnap bejelentő Giorgia Meloni munkáját kívánja folytatni, mivel az olasz miniszterelnök, az Olasz Testvérek (FdI) elnöke „szilárd alapokra” helyezte az európai pártszövetséget. Hozzátette, folytatja a Meloni által kijelölt utat, de „kreatívan” akar továbbhaladni. Úgy vélte, Európa versenyképességét és identitását is folyamatosan veszíti el, ezért az ECR az ő vezetésével „új és ambiciózus” politikát fog követni. Morawiecki hangoztatta, elnökségével az ECR erőteljesen szorgalmazza majd a nemzetállamok szuverenitását, mivel az Európai Unió további centralizálását nem tudják elfogadni: „a uniónak szabad nemzetek közösségének kell maradnia, nagy bürokrácia helyett”.
Ami a többi frakcióval való kapcsolatokat illeti, Mateusz Morawiecki közölte, hogy készen áll mindenkivel együtt dolgozni, aki szívén viseli Európa jövőjét, az európai versenyképességet, a közös értékeket. Kulcsfontosságúnak nevezte egy olyan többség kialakítását, amely az Európai Unió „jó reformjait” támogatja.
Az eddig Meloni vezette ECR kiváló helyzetben van, mivel párbeszédet tudunk folytatni a Patrióták képviselte jobboldallal, a szuverenistákkal és az Európai Néppárttal is. Világos prioritásaink vannak és meg fogjuk védeni őket”
– jelentette ki Morawiecki. A többi között a zöld átmenet politikája és az illegális migráció megállítását említette.
A volt lengyel kormányfő hangoztatta, hogy kiváló kapcsolatban áll Orbán Viktorral és Santiago Abascallal, a Vox vezetőjével. A spanyol párt a nyáron, a Patrióták Európáért megalakulása után ehhez a frakcióhoz csatlakozott kilépve az ECR-ből. Megjegyezte, Donald Trumppal, a „józan észt” képviselő megválasztott amerikai elnökkel is ugyanazokat az elveket vallják, ezért az Európa és az Egyesült Államok közötti szoros együttműködést támogatja. Giorgia Meloni lemondásakor Mateusz Morawieckit nevezte meg utódjaként az ECR élén. A frakció januárban hozza meg a végleges döntést.
Élő bejelentkezéssel készül a kormányfő
Maratoni EU-csúcs Brüsszelben. Este élőben jelentkezünk!
– ismertette az új információkat Orbán Viktor a Facebook oldalán.
Év végi EU-csúcs Zelenszkij elnökkel
Az év végi EU-csúcs napirendje szerint Volodimir Zelenszkij az Európai Tanács ülésének alkalmából meghívást kapott Brüsszelbe. António Costa, az Európai Tanács elnöke meghívólevelében azt írta, az Európai Parlament elnökével folytatott hagyományos véleménycserénket pontban 10 óra 30 perckor szeretné elkezdeni. Ezt a Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott megbeszélés követi majd.
Ezután Ukrajnáról fogunk megbeszélést folytatni magunk között, és annak keretében áttekintjük a helyzetet, valamint megvitatjuk, mi a legjobb módja annak, hogy teljesítsük az ukrán nép felé tett kötelezettségvállalásainkat. A munkaebéd keretében az EU globális szerepvállalásáról folytatunk majd megbeszélést”
– derül ki a beharangozóból.
A Forbes azt írja: az előzetes híresztelésekkel ellentétben a magyar jogállamisági helyzet nem szerepel a hivatalos napirenden, noha ezt a német kormány szorgalmazta. Ugyanakkor az már az Európai Bizottság döntése nyomán a napokban megkérdőjelezhetetlenné vált (a Forbes szerint), hogy Magyarország jelentős uniós forrást veszít el 2024 év végével, mert szerintük a kormány továbbra sem teljesíti a jogállami normákat.
(PS, Forbes / Kiemelt kép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS