Pesti Srácok

Nem túl bíztató az EU új jogállamisági biztosának hozzáállása, aki szerint hazánk a "szakadék szélén" áll és simán elzárná a pénzcsapokat is

null

Michael McGrath új kezdetet ajánl a Brüsszel és Magyarország közti feszült jogállamisági és finanszírozási vitában, de hangsúlyozta: nem fog visszariadni attól, hogy szükség esetén megvonja az országnak nyújtott uniós támogatásokat. Mindeközben elődje éppen próbálja megmagyarázni, hogy miért lottószelvényekbe fektette be a kiiktatott líbiai diktátor, Moammer Kadhafi vagyonának egy részét. Ki, mit intézett magának.

- mondta az ír politikus a Politicónak Magyarországra utalva, de azt is világossá tette: ha kell, befagyasztja az uniós forrásokat.

A demokráciáért, igazságosságért és jogállamiságért felelős új uniós biztos a brüsszeli lapnak elmondta, hogy a Magyarországgal folytatott vitában a Bizottság hajlandóságot mutatott arra, hogy adott esetben lépéseket tegyen, "de én egy új biztos vagyok". McGrath azt mondta, már volt egy "jó találkozója" Bóka János Európa-ügyi miniszterrel.

- tette hozzá, elhárítva Terry Reintke, a Zöldek társelnökének kritikáját, miszerint "túl ír" lenne a feladathoz - ezt egyébként bóknak veszi.

Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke a volt ír pénzügyminisztert és Piotr Serafint, az új költségvetési biztost azzal bízta meg, hogy szorosabb kapcsolatot alakítsanak ki az éves jogállamisági ellenőrzések és az uniós források elosztása között. A Bizottság legutóbbi, Magyarországról szóló jelentése - bármilyen meglepő - továbbra is súlyos hiányosságokat állapított meg a médiaszabadság és a pluralizmus, valamint a korrupció elleni küzdelem terén. McGrath a Politicónak hangsúlyozta: bár a feltételes mechanizmus felülvizsgálata a következő költségvetési ciklus keretében történik majd,

A lap emlékeztet arra, hogy az Európai Parlament 2018-ban indította el a 7. cikk szerinti eljárás - más néven a "nukleáris opció" - első szakaszát Magyarországgal szemben az EU alapvető értékeinek és alapvető jogainak "súlyos megsértése" miatt. Az eljárás, amely Magyarország szavazati jogának felfüggesztéséhez vezethet, a tagországok közötti politikai megosztottság miatt elakadt. 2022-ben az EU végrehajtó szerve korábban nem használt hatáskörrel élt a szabályszegők megfékezésére, lehetővé téve számára, hogy befagyasszon bizonyos országoknak szánt pénzeszközöket - írja a lap. Az emberi jogokkal és az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos aggályok miatt a Bizottság a Magyarországnak szánt mintegy 22 milliárd euró összegű kohéziós pénzeszköz zárolását kezdeményezte.

Tavaly végül több mint 10 milliárd euró befagyasztását oldotta fel, ami a törvényhozók ellenkezését váltotta ki. Magyarországnak most december 31-éig kell lépnie, ha nem akar végleg elveszíteni mintegy 1 milliárd eurót.

(Euronews / Kiemelt kép: MTI/EPA/Olivier Hoslet)
PestiSracok facebook image