Magyarország Orbán Viktor vezetésével Izrael, valamint annak kormánya számára diplomáciai áldás – minderről a The Times of Israel lap részletes elemző cikkében olvashatunk. Az írásban felidézik: Magyarország az európai intézményekben Izrael szilárd barátjának bizonyult. A szerző, Lazar Berman úgy fogalmaz: „azzal vádolják Magyarország nemzeti vezetőjét, hogy Putyin szövetségese, és ezért aláássa a demokráciát, azonban a magyarok azt akarják, hogy elsősorban az ő érdekeiket szolgálják”.
Naftáli Benet miniszterelnök még januárban köszönte meg Orbán Viktornak, hogy „Magyarország rendületlenül támogatja Izraelt a nemzetközi intézményekben”, csütörtökön pedig Jichák Hercog elnök levélben gratulált a magyar miniszterelnök győzelemhez, akit „barátnak és szövetségesnek” nevezett. A cikk szerzője, Lazar Berman részletesen ír arról, hogy Budapest az elmúlt években Jeruzsálem lojális támogatója volt az Európai Unióban, többször is megakadályozva az izraeli politikát bíráló nyilatkozatok kiadását. Hangsúlyozta azt is, hogy 2020-ban Magyarország azon országok egyike volt, amelyek nem emelték fel szavukat nyilvánosan Izrael azon, végül meghiúsult terve ellen, hogy egyoldalúan annektálja Ciszjordánia egy részét.
Orbán meggyőző választási győzelme biztos felhatalmazást ad a magyar vezetőnek hazájában arra, hogy szembeszálljon az EU különböző álláspontjaival, többek között Izraellel kapcsolatban
– olvasható a The Times of Israel hasábjain. A cikket Kovács Zoltán államtitkár is megosztotta közösségi oldalán.
Világos és egyértelmű üzenetet küldtek a magyarok
Magyarország izraeli nagykövete, Benkő Levente a The Times of Israel című lapnak nyilatkozva elmondta:
a kommunizmus bukása óta valaha mért egyik legmagasabb választási részvétellel a magyarok nagyon világos és egyértelmű üzenetet küldtek azzal, hogy erős új mandátumot adtak a jelenlegi kormánynak. Ez olyan demokratikus legitimáció, amelyet aligha hagyhatnak figyelmen kívül partnereink az Európai Bizottság és Magyarország között folyó vitákban. Különösen, hogy e viták számos aspektusa olyan kérdéseket érint, amelyek még mindig bőven a tagállamok kizárólagos hatáskörébe tartoznak, és szeretnénk, ha ez így is maradna. A választások semmilyen módon nem változtattak azon, hogy Magyarország szilárdan támogatja Izraelt a nemzetközi szervezetekben és elismeri az önvédelemhez való elidegeníthetetlen jogát.
Berman megjegyzi:
Orbán kevésbé elszigetelt Európában, mint azt sokan gondolják.
Az orosz–ukrán háború kapcsán kiemeli: Magyarországot a kontinensen többször is támadták az orosz földgázra és kőolajra vonatkozó átfogó európai embargó ellenzése miatt. Mint ismert, Magyarország határozottan ellenzi az orosz vezetékek leállítását, mivel otthonainak fűtése, valamint gyárainak áramellátása szempontjából nagymértékben függ az orosz energiától, és jelenleg nem létezik reális alternatíva. Berman hangsúlyozza: Budapest jelenleg is szállít földgázt Ukrajnába, azonban az orosz importra vonatkozó embargó esetén valószínűleg előbb állítja le az Ukrajnába irányuló szállítást, mint hogy saját polgárainak okozna kárt. Emellett azonban Orbán Viktor, az európai egység szükségességére hivatkozva támogatta az Oroszország elleni uniós szankciók eddigi összes körét.
Zéró tolerancia az antiszemitizmussal
Orbán Viktor mindig hangsúlyozta, hogy nem tűri el az antiszemitizmust, bár előszeretettel próbálták meg beállítani annak Soros György milliárdos spekulánsnak köszönhetően. A magyar miniszterelnök múlt héten tartott nemzetközi sajtótájékoztatón külön kiemelte, hogy az antiszemitizmussal szembeni zéró tolerancia politikája továbbra is érvényben marad. Berman megjegyzi: a magyar miniszterelnök azt az ellenzéki szövetséget győzte le, amelyik befogadta soraiba a szélsőjobboldali Jobbikot.
Forrás: hirado.hu; Facebook; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS