Orbán Viktor megérkezett Veszprémbe, ahol délután 3-kor fogja megtartani beszédét, amelyet a kormányfő Facebook-oldalán lehet megtekinteni. A miniszterelnök tavaly Zalaegerszegen tartotta a beszédét, a Mindszenty József életét bemutató Mindszentyneum átadóján. A miniszterelnök beszédeinek helyszínei szimbolikusak: jól mutatják, hogy az 1956-os forradalom az egész ország forradalma volt.
A kormányfő tavaly az ellenzéktől és a baloldali médiumoktól sok kritikát kapott a beszéd helyszíne miatt. Orbán Viktor akkor leszögezte:
A vidékieket lesajnáló baloldal szerint nem helyénvaló ma Zalaegerszegen ünnepelni, ahogy ők mondják, csak Zalaegerszegen. Nem értik, hogy Budapest nem azonos az országgal, nem értik, hogy 1956 nem egy város, hanem az egész ország, sőt az egész nemzet forradalma volt.
Veszprém az 1956-os forradalom egyik legjelentősebb helyszíne volt, a szovjet csapatokkal szemben itt alakult ki Budapest után a legnagyobb fegyveres ellenállás és 1956-ban az elsők között itt kezdődött el a Nemzetőrség szervezése, már október 29-én. Emellett a város óriási szerepet vállalt abban, hogy a forradalom alatt – más települések mellett – biztosította Budapest élelmiszer-ellátását. A szovjet csapatok bevonulása után 1956. november 4-én, Budapest után a legnagyobb fegyveres ellenállás is Veszprémben alakult ki.
Budapesten is számos program várja az érdeklődőket
Az emléknap alkalmából egésznapos megemlékezést tartanak a 301-es parcellánál, valamint díjmentesen látogatható lesz a Terror Háza Múzeum – ahol a megemlékezők gyertyát gyújthatnak a Hősök falánál, megemlékezve nemzetünk nagyjaira –, illetve este hatig a Szent Korona is. A hivatalos megemlékezések teljes programtervét ITT olvashatják.
Gyalázat ötven évvel később – kerekasztal-beszélgetés a Polgári Mulatóban
Nem felejthetjük el 1956 mellett és 2006 véres őszét sem, amikor a baloldal rárontott a nemzetre és vérbe fojtotta a magyar szabadságért vívott küzdelmet. Az ötvenedik évfordulón történt gyalázatos eseményekről a Polgári Mulatóban beszélget dr. Bándi Kund, ’56-os szemtanú, dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője és Murányi Levente, 1956-os szabadságharcos. A beszélgetés résztvevői megidézik a két kataklizma időszakát, a történelmi párhuzamok mellett szóba kerülnek a jövőre szóló intő tanulságok és a nemzeti szuverenitás napjainkban egyre hangsúlyosabb védelmének kérdései is. Az est moderátora portálunk főszerkesztője, Huth Gergely lesz.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Facebook
Twitter
YouTube
RSS