Szakály Sándor szerint egyértelmű, hogy az ukránok meg akarják védeni az orosz agresszióval szemben a hazájukat, de mégsem egységes ebben az ukrán társadalom. A Széchenyi-díjas magyar történész, az MTA doktora, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnökhelyettese járt az Öregnél.
A 46 milliós ukrán lakosságból csak a háború miatt több mint 10 milliónyian menekültek el. Nemcsak a valóban rászorult, kibombázott családok, hanem az ukránok krémje, a nagyon gazdagok, hihetetlenül drága gépkocsikkal. Zelenszkij ukrán elnök mintha követné a régi szovjet hagyományt, hogy népét – akárcsak egykor Sztálin – a vágóhídra küldi.
De kinek az érdekében?
Az Egyesült Államok a magyarok szabadságharcát 1956-ban elengedte. Ugyanez a nagyhatalom ma az ukránok harcát az 1956-os forradalomhoz hasonlítja. A történész szerint az amerikaiak üzleti és hatalmi érdekei az Európai Uniót is a háború mellé állítja. Arra a kérdésre, hogy Zelenszkij miért nem akar békét, miért utasítja el a pápa békemisszióját, sőt, hogyan mer egy NATO-tagállamot, Magyarországot fenyegetni, hogy felrobbantja a Barátság-kőolajvezetéket, és többször úgy viselkedik, mint egy elszabadult hajóágyú… erre ez volt az egyetemi tanár válasza:
Nem hinném, hogy ennyire önálló lenne az ukrán elnök. Egyszerűen úgy érzi, hogy komoly erő áll a háta mögött, és azt gondolja, bármit megcsinálhat.
Az egy másik kérdés – folytatta a történész –, hogy a NATO, avagy az amerikaiak a háttérben nem fogják-e megdorgálni Zelenszkijt a túl merész ötletéért. Úgy tűnik, a nyilvánosság előtt semmi sem fog történni. Mindenesetre elgondolkodtató, amit egy amerikai szenátor, Lindsey Graham jegyzett meg: ők az utolsó ukránig harcolnak. Hogy a magyarok kimaradhatnak az orosz–ukrán háborúból? Szakály úgy véli, hogy a magyar kormány jól politizál, és a történelmi tapasztalataink miatt nem hajlandó belekeveredni egy háborúba, akkor sem, ha a Nyugat, az EU szeretné Magyarországot erre rábírni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS