Egyre több európai ország kormánya fejezi ki aggodalmát a közelgő választások miatt, mióta az amerikai hírszerzés hivatalos jelentést tett közzé arról, hogyan próbálta meg Oroszország Donald Trump javára eldönteni az elnökválasztást. Bár valódi bizonyítékokról nem beszélhetünk és a témával kapcsolatban nyilatkozók sem vállalják névvel a kijelentéseiket mégis mindenki garanciának veszi, hogy ez így történt, sőt, bárkivel, bármikor megtörténhet.
Az ATV megírta, hogy Guillaume Poupard, az informatikai rendszerek biztonságáért felelős francia hivatal vezetője azt állította, hogy az oroszok nem csak Németországban, hanem Hollandiában és Franciaországban is be akarnak avatkozni a választásokba. Poupard nyilván birtokában van egy gondolatot olvasni képes titkos fegyvernek, ami közvetlenül az orosz elnök agyába van becsatlakoztatva. Vagy nem.
Mark Rutte holland miniszterelnök az év végén szintén csatlakozott a főállásban rettegőkhöz, amikor egy újságíró kérdésére elmondta, hogy a kormánya tisztában van annak a kockázatával, hogy külföldiek megpróbálhatják befolyásolni a kampányt és a parlamenti választásokat. Különös, ezeknek a hekkereknek manapság egyéb dolgkuk sincs.
A félelemkeltés mögött egyértelműen a csalódott amerikai baloldal áll, akik a mai napig nem képesek férfiasan vállalni a választási vereséget – Barack Obama is minden megtesz annak érdekében, hogy ellehetetlenítse a hamarosan hivatalba lépő Donald Trumpot. Ennek fontos részét képezi az amerikai elnök azon akciója, hogy nem rég orosz diplomatákat és családjaikat kitiltotta Amerikából, amely azonban nem hozta meg a liberálisok által annyira várt politikai feszültséget, hiszen az orosz elnök nem reagált, inkább csak nagyot mosolygott rajta. Barack Obama bosszújáról a PestiSrácok.hu korábbi cikkében lehet bővebben olvasni.
A németországi választások közeledtével természetesen Angela Merkel is megkongatta a vészharangot előkészítve a kimosakodást egy esetleges vereség esetén: a kacellár már novemberben felhívta egy sajtótájékoztatón a figyelmet arra, hogy orosz informatikai támadás érheti Németországot a választások közeledtével. Hozzátette, hogy már volt példa arra, hogy orosz forrású hackertámadás és dezinformálás történt, érdekes, hogy ezek az információk csak mostanában láttak napvilágot.
Ahol szintén aktuális a “félelem” az Franciaország. Jean-Yves Le Drian védelmi miniszter elmondta, hogy fokozottan kell figyelni a „digitális higiéniára” a kibertámadások elkerülése érdekében “egyelőre nincs jele annak, hogy befolyásolni akarnák a francia választásokat, de ilyen jellegű erőfeszítéseket nem lehet kizárni”.
Aki egy kicsit is átgondolja az orosz félelemmel kapcsolatos híreket annak nyilvánvaló lehet, hogy a NATO megtámadására még maga Putyin sem vállalkozna, a NATO ugyanis mind haditechnikában, mind emberanyagban, mind lefedett területben hatalmasabb, mint Oroszország, és mindenféle demokratikus dezinformációval szemben az ellenfél is a realitásokból indul ki. Ami a kibertámadásokat illeti, ha a hírek valóban igazak, és tényleg ennyire nagy befolyással bír Oroszország ezen a téren, akkor viszont inkább a nemzetbiztonsági vezetőket kellene lecserélni, és a nyugati államok kibervédelmét kellene fejleszteni, hogy ne fordulhasson elő ilyesmi.
Az orosz dezinformálással kapcsolatos friss “hivatalos” jelentés egyébként pont semennyire sem megbízható: a rendkívül “kimerítő” jelentés már a legelején közli, hogy a titkosszolgálatok nem hozhatják nyilvánosságra a valós információkat és bizonyítékokat, hiszen azok veszélyeztetnék a nemzetbiztonságot. Vonjuk le tehát a logikus következtetést: a bizonyíték, ami van valójában nincs, de ha lenne akkor sem lehetne bizonyítani, hogy az bizonyíték.
Továbbra is maradhat tehát a hiszti és a gyűlölködés. A kérdésben egyébként Donald Trump fogalmazta meg a legértékelhetőbb gondolatot, amikor a Twitteren azt írta, hogy a “legngyobb hülyeség az, hogy ha valaki nem akar jóba lenni az oroszokkal”…
Forrás: ATV, dni.gov; vezető kép: Electronic Arts – Red Alert
Facebook
Twitter
YouTube
RSS