
Oroszország sajnálja, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) nem támogatta az Északi Áramlat-gázvezetékek ellen elkövetett diverzánscselekmény nemzetközi kivizsgálását kezdeményező orosz–kínai határozattervezetet, Moszkva ugyanakkor ragaszkodik hozzá, hogy ez a vizsgálat megtörténjen – közölte Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő kedden újságírókkal.
Természetesen sajnálattal viszonyulunk ehhez. Úgy gondoljuk, hogy mindenkinek érdekeltnek kell lennie az objektív vizsgálatban, amelybe az összes érdekelt felet bevonják, mindenkit, aki fényt deríthet ennek a terrorcselekménynek a felbujtóira és elkövetőire. Ezt rendkívül fontosnak tartjuk. Sajnáljuk, hogy a kezdeményezés nem ment át, de természetesen az orosz fél továbbra is azon lesz, hogy ne hagyja ezt a témát eltussolni
– mondta a Kreml szóvivője. Peszkov nem fejtette ki, hogy Moszkva milyen konkrét lépésekre készül az ügyben, csak annyit közölt, hogy minden tőle telhetőt megtesz, és továbbra is ragaszkodik a nemzetközi vizsgálathoz.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő a tárca honlapján közzétett nyilatkozatában az orosz fél csalódottságának adott hangot a BT-szavazás eredménye miatt. Mint írta, az orosz–kínai tervezet figyelembe vette az összes konstruktívan gondolkodó partner aggályait, tárgyilagos és átfogó vizsgálat lefolytatását indítványozta annak érdekében, hogy bíróság elé állítsák azokat, akik felelősek a polgári infrastruktúra egyik jelentős ipari létesítményét ért, súlyos környezeti és gazdasági következményekkel járó, példátlan szabotázsért. Úgy vélekedett: a Nyugat – azzal, hogy vonakodott másokat is bevonni a német, a dán és a svéd hatóságok folyamatban lévő nyomozásába –, elszalasztotta az esélyt, hogy egyértelmű üzenetet küldjön, miszerint a jövőben nem ismétlődnek meg ilyen támadások.
A globális energetikai infrastruktúra biztonsága most közvetlen veszélyben van. Ez pedig minden olyan államot érint, amely földgázt exportál, szállít vagy importál
– írta Zaharova, aki leszögezte, hogy Moszkva továbbra is szorgalmazni fogja a felelősségre vonást.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa hétfőn elvetette az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantásának nemzetközi kivizsgálásáról szóló orosz–kínai határozattervezetet. A dokumentumot az ülésen három ország – Oroszország, Kína és Brazília – támogatta, ellenszavazat nélkül, 12 tartózkodás mellett, így az nem kapta meg az elfogadáshoz szükséges kilenc szavazatot. A határozattervezetben azt javasolták, hogy António Guterres ENSZ-főtitkár kapjon megbízást egy független nemzetközi bizottság felállítására, amelynek feladata átfogó, átlátható és pártatlan vizsgálat lefolytassa az Északi Áramlat- és az Északi Áramlat–2-gázvezetékek elleni szabotázs minden vonatkozásával kapcsolatban, beleértve a szabotázs elkövetőinek, támogatóinak, szervezőinek és cinkosainak azonosítását.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/TT Hírügynökség/Svéd parti őrség
Kiss István
2023-03-30 at 08:24
Nincs itt semmi látnivaló. Mindenki menjen szépen haza!
Amerika megmondta, hogy ukrán diákok csínytevése volt a robbantás.
Oroszország úgyis hadban áll Ukrajnával, úgyhogy felesleges mindenféle vizsgálat.
Azért arra kíváncsi vagyok, fordított esetben mi lenne a helyzet.
Ha a vezeték az Egyesült Államoké lenne, és orosz diákok robbantanák fel, aztán nem engednék oda az amerikaiakat, hogy megvizsgálják a helyszínt.
Ha az oroszok jelentették volna be előre, hogy fel fogják robbantani!
Akkor azt vonyítanák, hogy megtámadták Amerikát.
Ahogy akkor is azt vonyították, amikor felrobbantották az iker tornyokat.
Azonnal háborúba kezdtek.
Hernádvölgyi István
2023-03-29 at 17:55
A vezetékek tulajdonosainak és a gázszolgáltatónak volt biztosításuk robbantás esetére? Vizsgálatot végeztetni a károsultaknak kell, még akkor is, ha az elkövetők minden bizonyítékot megpróbálnak eltüntetni, bojkottálni minden vizsgálatot, hogy ne lehessen elítélni, megbüntetni Őket. Milyen bírósághoz, jogszolgáltatóhoz kell fordulni a kártérítés megítélése érdekében? A kártérítésnek arányosnak kell lenni az okozott kárral. A károkozó terrorista állam anyagi kártérítésen túl mellékbüntetésként megérdemli az első atomcsapást, amit a cselekmény súlyossága is indokolttá tesz.
bressa
2023-03-29 at 16:14
Ha az vizsgálja ki aki felrobbantotta, az eredmény borítékolható. De van ahol ez a természetes.
2 ÉNAKI
2023-03-29 at 14:11
Az ENSZ annak a zsebében van,aki felrobbantotta a vezetéket,nevezetesen az Usa zsebében. Ez egy részrehajló,látszat szervezet,aki az Usának van kiszolgáltatva.
tarcsa
2023-03-29 at 11:20
Miért, ha a vizsgálatban részt vesz az USA, Ukrajna, Anglia és Németország, akkor az nem nemzetközi? Mit kell belekeverni mást is. Hisz ezek demokratikusak meg minden ilyesmi. Bárki kételkedik ebben? Mondjuk speciel én igen!
maris
2023-03-29 at 09:05
“úgy gondoljuk, hogy mindenkinek érdekeltnek kell lennie az objektív vizsgálatban”
Ez súlyos tévedés. A nyugatnak nem érdeke az objektív vizsgálat. Össze is fosná magát ha objektív lenne.
Nem ok nélkül ragadnak meg mindent, hogy megakadályozzák.
amintazvagyon
2023-03-29 at 01:57
a terrortámadást majd akkor lehet kivizsgálni ha Kína,Oroszország és a többi brics ország szerveznek egy másik ENSZ-t-mert a meglevő a megnevezhetetlen és magukat mindenhatónak képzelő elkövetők zsebében van
Veletek
2023-03-28 at 23:50
Akinek ezek után sem nyílik ki a szeme, hogy mi folyik jelenleg a világban , már csak stupid jelzővel tudom illetni.
Nahát
2023-03-28 at 22:43
A német társadalom gyalázatos szerepet tölt be ebben a történetben: lapulnak, pedig az ő gázvezetéküket robbantotta fel a nagy szövetségesük.
Ungarn über alles !
2023-03-28 at 17:42
ugyan má’ daragíje Tovaris ! ez csak pótcselekvés, az egész világ tudja hogy zöld békaemberek követték el, akiket egy vörös-csillagos mini tengeralattjáróval láttak arrafelé cirkálni
(semmi remény érdemi vizsgálatra)