Hogyan tudunk úgy békésen együtt élni, amiben én meg tudom élni a cigányságomat magyarként és a magyarságomat cigányként úgy, hogy nincs ezzel probléma – adta meg a beszélgetés alaphangját Orsós Attila, roma aktivista a Polbeatben arra a kérdésre, hogy mi a cigányság érdeke. Forgács István szerint viszont nem érdemes ilyesmiről beszélgetni, mivel az egységes cigányság, mint homogén massza, nem is létezik. Közösségekről lehet beszélni, melyeknek az érdekei feltárhatók, problémái megoldhatók. Káldos János szerint azért beszélünk mégis cigányságról, mert ezek a helyi közösségek érdekei, élethelyzetei annyi mindenben mutatnak hasonlóságot, hogy általánosítható a kérdéskör.
A cigányság helyzete egy puskaporos hordó, és ebben hasonlít a nyugati-európai muszlim közösségekhez. Gyermekvállalási hajlandóságuk messze magasabb, mint a többségi társadalom tagjainál, és ennek köszönhetően a óvodás korosztálynak egynegyede cigány származású. Ha most nem indulunk el az felzárkózás útján, akkor ez robbanni fog és a többségi társadalomnak is ez volna az érdeke – állapították meg egységesen a vita résztvevői. Abban viszont nem értettek egyet, hogy mi is lenne az integráció követendő útja: az asszimiláció, a feloldódás, vagy az anyagi és kulturális nivellálódás.
Az évszázados asszimilációs politikának köszönhetően, akik felzárkóztak, azok egyszerűen már nem minősülnek cigánynak, és nem is tartják magukat annak. Akkor sem, ha kiderül: a nagypapa még Kalányos volt és Orsós – jelentette ki Káldos János azzal összhangban, hogy a felzárkózás együtt jár-e a cigányság felszívódásával a többségi társadalomba. Erről kell ma ismét dönteni, hogy szociális státusz vagy etnikum, és ehhez kell igazítani az eszközöket.
De hol vannak a megoldások akkor, mikor a vita háromnegyede is a definíciókkal, a fogalmi pongyolaságokkal tisztázásával, a valóság felrajzolásával töltötték a résztvevők? Adjunk pénzt, de mire? Az etnobizniszre, a naposcsibékre, a semmit nem jelentő oktatásegészségügyre? Vagy utcaszinten a helyi programokra, a munkába állításra, a munkahelyen megmaradásra?
Nézze meg a teljes Polbeatet!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS