A kulturális intézményekben foglalkoztatottak közalkalmazotti jogviszonyának átalakulásáról, valamint a kulturális tárgyú törvények módosításáról szóló javaslat vitájával folytatta munkáját a parlament kedden este, a kormány szerint a javaslat mérföldkő a kulturális szektorban. Az ellenzék hevesen támadta a tervet, mire Nacsa Lőrinc, a KDNP vezérszónoka azzal vádolta az ellenzéket, hogy rémhírt és hisztériát kelt a javaslat kapcsán és hazugságokat állít a sajtóban.
Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) kultúráért felelős államtitkára expozéjában azt mondta, hogy a hazai kulturális életet meg kellett és meg kell változtatni annak érdekében, hogy a világ változásaira érdemben lehessen reagálni. Az elmúlt tíz évben a magyar politikai és gazdasági innováció sikeresnek bizonyult, a kultúrának is fel kell zárkóznia ehhez a folyamathoz – tette hozzá. Sem a tudomány, sem a kultúra nem lehet az elit egy részének legitim monopóliuma – szögezte le. Azt is tudomásul kell venni, hogy az adóforintok nem anyagi jogon járnak – közölte az államtitkár, aki úgy fogalmazott: bár elismerjük és tiszteljük a más kultúrákat és civilizációkat, de nekünk a mi kultúránk a legfontosabb, a kormány a nemzeti kultúrában gondolkozik.
A javaslat mérföldkőnek minősül a kulturális szektor egészére nézve – jelentette ki Fekete Péter. Az a szándék, hogy áramvonalasítsák a kulturális intézményrendszert és a valósághoz igazítsák az elavult bérstruktúrát – mondta. A kulturális intézményekben foglalkoztatottak közalkalmazotti jogviszonyának átalakulása nem előzmények nélküli – emelte ki. Hangsúlyozta, az előző évben több alkalommal is egyeztettek a béremelés vonatkozó kormányzati törekvésekről, és az egyeztetések során a kormányoldal szinte minden alkalommal felvetette a jogviszonyváltás lehetőségét. A sokszoros egyeztetés eredményeként összeállt egy problématérkép. A közalkalmazotti bértábla 2008 óta nem változott, ennek negatív hatásai begyűrűztek az ágazatba – hívta fel a figyelmet. Hangsúlyozta, ennek következményeként a legjobb emberek elvándorolnak a privátszférába. Külön kitért arra a garanciális rendelkezésre, hogy az érintettek nem kerülhetnek kedvezőtlenebb bérhelyzetbe, mint amit a jelenlegi szabályozás biztosít a számukra. A Magyar Államkincstár adatai alapján január 1-jén 18 ezer 936 volt közalkalmazott volt a területen. A kormány 2020-ban 6 százalékos béremelésről döntött, ami a szektor számára több, mint ötmilliárd forint többletforrást jelent – közölte.
Fidesz: a javaslat óriási lehetőséget ad az ágazatnak
L. Simon László (Fidesz) azt mondta, a kulturális kormányzatnak nemcsak az a szándéka, hogy megmaradjon az ágazat dolgozóinak bére, hanem az is, hogy a fizetések folyamatosan emelkedjenek. Emlékeztetett, a kormány már ebben az évben 6 százalékos átlagos béremelést ígért a szféra dolgozóinak. A javaslat alapvetően szervezeti kulturális kérdésekről szól és óriási lehetőséget ad a régóta versenyhátrányban lévő ágazat számára – szögezte le. A közalkalmazotti bértábla nem adja meg a lehetőséget arra, hogy az intézményvezetők kellőképpen differenciáljanak és honorálják a minőségi munkát, a kimagasló szakmai eredményeket- közölte.
A Jobbik szerint elfogadhatatlan az előterjesztés
Rossz a lapjárása a közgyűjteményi és közművelődési dolgozóknak, ők nem a jokert húzták, a Tiborcz és Mészáros urakhoz hasonlóan, őnekik egy feketepéter jutott – értékelt Ander Balázs, a Jobbik vezérszónoka. Véleménye szerint jobb lenne, ha Fekete Péter államtitkár a cilinderből valódi ajándékot varázsolt volna elő, nem pedig egy olyan gonosz bűvésztrükkre készülne, hogy nyomtalanul eltüntesse az érintett munkavállalók közalkalmazotti státuszát. Hangsúlyozta: a Jobbik nem adja a nevét ehhez a javaslathoz, mert elfogadhatatlannak tartják, hogy nem egyeztettek az ágazat dolgozóival, szakmai és társadalmi párbeszédet nem folytattak le a javaslat benyújtása előtt. Érthetetlennek nevezte, hogy miért pont most, miért pont így kellett ezzel a javaslattal előhozakodni, a járvány időszakában, amikor sokan aggódnak a megélhetésért. Úgy értékelt: nincsen nemzeti emlékezet múzeumok nélkül, nincsen hiteles nemzeti múlt levéltárak nélkül, közművelődés nélkül pedig nincsen polgári kultúra. Polgári kultúra nélkül Magyarország halmozottan hátrányos helyzetűvé nyomorodott régiói, menthetetlenül el fognak süllyedni, mi ezt féltjük – fogalmazott Ander Balázs.
KDNP: ellenzéki rémhírkeltés, hazugságok előzték meg a javaslat tárgyalását
Nacsa Lőrinc, a KDNP vezérszónoka azzal vádolta az ellenzéket, hogy rémhírt és hisztériát kelt a javaslat kapcsán és hazugságokat állít a sajtóban. A jobbikos felszólalásra reagálva elmondta: kulturális kioktatást nem fogadnak el a kurucinfós párttól. A javaslat céljának azt nevezte, hogy bérmodell váltást és szervezeti kultúra fejlesztést hajtsanak végre a kulturális intézményekben foglalkoztatottak körében. A bérmodell váltás eredményeképpen a művészeti szervezeteknél, a közművelődési intézményeknél és a közgyűjteményeknél foglalkoztatottak a közalkalmazotti jogviszony helyett munkaviszonyban fognak tovább dolgozni – tette hozzá. Kiemelte: lehetnek félelmeik a kultúrában dolgozóknak, de szeretnék őket megnyugtatni, hogy ez a javaslat nem ellenük szól, hanem értük. Nem az a cél, hogy bárkit is elküldjünk, nem kell temetni a múzeumokat, a levéltárakat, hanem meg kell erősíteni ezeket az intézményeket, és ez a javaslat pont ezt a célt szolgálja – jelentette ki. Felhívta a figyelmet arra, hogy a 6 százalékos béremelés az első lépés, dolgoznak a további lépéseken is.
Forrás: MTI. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS